Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Ryńska młodzież spotkała się 23 marca 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. "Powieść ta, zaliczana do powieści młodzieżowych, jest dokładnie tym, czym jest. Niczym więcej" - powiedział na sam początek jeden z uczestników. Prawie wszyscy klubowicze przeczytali ją do końca, dzięki czemu opinia o niej wydaje się rzetelna. Główną bohaterką jest Ruby, dziewczyna, która wyróżnia się pośród swoich rówieśników. Klasyczna kalka młodzieżowa. Powieść napisana jest w klimacie postapo, który ryńscy klubowicze lubią i znają. Dzięki temu wyłapali kilkanaście nieścisłości fabularnych: Brak jakichkolwiek uzasadnień na temat ogarniającej USA tajemniczej choroby zwanej OMNIa. Brak jednoznacznych opisów podziałów na kolory, jedynie ogólnikowe informacje. Brak sensownego back story, które pozwoliłoby się lepiej wczuć w klimat. Największym zarzutem było zadziwiające podobieństwo do serii "Niezgodna" i warunków w obozach koncentracyjnych.  Klubowicze nie znaleźli logicznego uzasadnienia, dla którego usprawiedliwiające byłoby porównywanie warunków obozowych w książce, a w rzeczywistości. Na spotkaniu wybieraliśmy także nowe lektury z listy dostępnych tytułów, a także odbył się wypiekowy pojedynek. Kasia i Iza upiekły bezy – to był popisowy pojedynek na smaki. Kuba upiekł pierniczki, a moderatorka babeczki.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange