Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W czerwcu 2014 r. Biblioteka Publiczna w Rynie  pozyskała grant w wysokości 5000,00 złotych od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na realizację projektu ph. "Pszczoła, miód i środowisko". Projekt realizowany jest we współpracy z  Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Rynie od 2 czerwca 2014 r. do 15 września 2014 r. w czterech etapach:

Pierwszy etap polega na promocji projektu wśród społeczności powiatu giżyckiego.

Drugi etap zakłada przeprowadzenie spotkań dla mieszkańców gminy Ryn i Giżycko nt. znaczenia pszczół w środowisku. Podczas wspomnianych spotkań uczestnicy:

• Obejrzą prezentację multimedialną ph. „Rola pszczół w środowisku” przygotowana przez pszczelarza z wieloletnim stażem.
  • Wysłuchają prelekcji Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rynie nt. zawodu pszczelarza i produktów pszczelich.
  • Będą mieli okazję podziwiać życie i prace rodziny pszczelej w ulu dydaktycznym.
  • Poznają technikę wyrobu świeczek z wosku pszczelego oraz sposób wytwarzania kosmetyków z dodatkiem miodu w trakcie zajęć praktycznych.
  • Dowiedzą się także o zastosowaniu miodu w gospodarstwie domowym.
  • Każde spotkanie kończyć się będzie degustacją różnych rodzajów miodu i pokazem produktów pochodzących z pasieki

Etap trzeci polega na przeprowadzeniu trzech konkursów ph. "Pszczoły niezbędne w naturalnym środowisku":

• plastycznego w kategorii wiekowej 10-13 oraz 14-17 lat,
  • literackiego i filmowego dla osób pełnoletnich.

Konkursy adresowane  są do  mieszkańców powiatu giżyckiego. Regulaminy konkursów dostępne będą od 7 lipca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Rynie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku, a także na stronach internetowych i Facebook'u wspomnianych bibliotek. Prace  będzie można składać do 18 sierpnia 2014 r. w  bibliotece w Rynie lub w bibliotece w Giżycku.

Czwarty etap polega na zorganizowaniu przez Bibliotekę Publiczną w Rynie przy współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy konferencji z okazji obchodów Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza w Rynie w dniu 7 września 2014 r. Wezmą w niej udział zainteresowani mieszkańcy powiatu giżyckiego oraz pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas konferencji Biblioteka Publiczna w Rynie zaprezentuje prace konkursowe i wręczy nagrody laureatom konkursów. Po konferencji przedstawiciele władz samorządowych oraz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie w asyście społeczności lokalnej zasadzą na terenie miasta rośliny miododajne.