Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W czerwcu 2014 r. Biblioteka Publiczna w Rynie  pozyskała grant w wysokości 5000,00 złotych od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie na realizację projektu ph. "Pszczoła, miód i środowisko". Projekt realizowany jest we współpracy z  Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Rynie od 2 czerwca 2014 r. do 15 września 2014 r. w czterech etapach:

Pierwszy etap polega na promocji projektu wśród społeczności powiatu giżyckiego.

Drugi etap zakłada przeprowadzenie spotkań dla mieszkańców gminy Ryn i Giżycko nt. znaczenia pszczół w środowisku. Podczas wspomnianych spotkań uczestnicy:

• Obejrzą prezentację multimedialną ph. „Rola pszczół w środowisku” przygotowana przez pszczelarza z wieloletnim stażem.
  • Wysłuchają prelekcji Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rynie nt. zawodu pszczelarza i produktów pszczelich.
  • Będą mieli okazję podziwiać życie i prace rodziny pszczelej w ulu dydaktycznym.
  • Poznają technikę wyrobu świeczek z wosku pszczelego oraz sposób wytwarzania kosmetyków z dodatkiem miodu w trakcie zajęć praktycznych.
  • Dowiedzą się także o zastosowaniu miodu w gospodarstwie domowym.
  • Każde spotkanie kończyć się będzie degustacją różnych rodzajów miodu i pokazem produktów pochodzących z pasieki

Etap trzeci polega na przeprowadzeniu trzech konkursów ph. "Pszczoły niezbędne w naturalnym środowisku":

• plastycznego w kategorii wiekowej 10-13 oraz 14-17 lat,
  • literackiego i filmowego dla osób pełnoletnich.

Konkursy adresowane  są do  mieszkańców powiatu giżyckiego. Regulaminy konkursów dostępne będą od 7 lipca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Rynie oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Giżycku, a także na stronach internetowych i Facebook'u wspomnianych bibliotek. Prace  będzie można składać do 18 sierpnia 2014 r. w  bibliotece w Rynie lub w bibliotece w Giżycku.

Czwarty etap polega na zorganizowaniu przez Bibliotekę Publiczną w Rynie przy współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy konferencji z okazji obchodów Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza w Rynie w dniu 7 września 2014 r. Wezmą w niej udział zainteresowani mieszkańcy powiatu giżyckiego oraz pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas konferencji Biblioteka Publiczna w Rynie zaprezentuje prace konkursowe i wręczy nagrody laureatom konkursów. Po konferencji przedstawiciele władz samorządowych oraz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie w asyście społeczności lokalnej zasadzą na terenie miasta rośliny miododajne.