Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 7, 14, 21, 28 listopada 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

NIEPODLEGŁA A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 15.00. Podczas zajęć dzieci zajmą się między innymi kodowaniem offline symboli narodowych.

WIECZÓR DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poezją i prozą poświęcone Niepodległej w dniu 9 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki odczytają fragmenty tekstów "Antologii Niepodległości".

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w dniu 16 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 15.00.
Podczas tych zajęć dzieci zajmą się tworzeniem własnych kodów obrazkowych oraz wezmą udział w zabawach z wykorzystaniem maty i kolorowych kubeczków.

126. spotkanie DKK odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sny wojenne", której autorem jest Marek Harny. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

83. spotkanie MDKK odbędzie się 24 listopada 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Grobowiec Lenina", której autorem jest David Remnick. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

"SPOTKANIA Z REGIONEM - WARSZTATY TEATRALNE DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ"

programy PRBprogramy akademia

Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła w 2009 r. do Programu Rozwoju Bibliotek jako biblioteka wiodąca. Uczestnictwo w programie umożliwiło bibliotece pozyskanie dodatkowych środków finansowych od organizacji pozarządowych, a zarazem wzbogacenie oferty bibliotecznej skierowanej do użytkowników.

W 2012 r., czyli w drugiej rundzie konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka" w ramach Programu Rozwoju Bibliotek ryńska biblioteka pozyskała grant  w wysokości 5000 złotych od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na warsztaty teatralne ph. "Spotkania z regionem", które odbyły się w pierwszej połowie 2013 r. Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy warsztatów zostali wyłonieni poprzez casting przeprowadzony przez bibliotekę. W czasie castingu dzieci musiały wykazać się znajomością jednej baśni lub legendy mazurskiej, albo wiersza tematycznie związanego z Mazurami. Warsztaty teatralne - podczas, których uczestnicy ćwiczyli interpretacje prozy na podstawie legendy mazurskiej "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika, technikę mowy, dykcję i emisję głosu, a także ruch sceniczny - poprowadził Tadeusz Sobczak, aktor lalkarz, instruktor teatralny z Olsztyna. Uwieńczeniem warsztatów była premiera spektaklu "Czarownica znad Bełdan" Klemensa Oleksika. Uczestnicy warsztatów odwiedzili także Olsztyński Teatr Lalek. Obejrzeli wówczas spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Aliny Skiepko - Gielniewskiej oraz wzięli udział w lekcji teatralnej, podczas której zwiedzili kulisy teatru. Na pamiątkę udziału w warsztatach teatralnych dzieci otrzymały dyplomy i kalendarze na 2014 r. ze zdjęciami z przebiegu projektu oraz obejrzały program artystyczny "W świecie lalek" w wykonaniu Tadeusza Sobczaka (trenera naszych warsztatów).

Celem projektu było wywołanie zainteresowania literaturą regionalną wśród ryńskich dzieci poprzez uczestnictwo w warsztatach teatralnych, a zarazem rozwinięcie ich talentów i umiejętności aktorskich. Poza tym dostarczenie ambitnej rozrywki dzieciom, które zwiedziły Olsztyński Teatr Lalek, poznały jego kulisy i obejrzały spektakl "Księżniczka na ziarnku grochu".

wt 1awt1wt2wt3

wt4wt 2awt5wt6

wt7warsztaty teatralne 4warsztaty teatralne 5wt 1

wt 2wt 3wt 4wt 5

wt 6234

"PODAJ DALEJ" 2011

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przekazała Bibliotece Publicznej w Rynie, jako bibliotece wiodącej w PRB, minigrant "Podaj Dalej" w wysokości 1000 zł z przeznaczeniem na pokrycie kosztów 4 spotkań z Bibliotekami Partnerskimi. Celem tych spotkań było przekazanie bibliotekarzom Bibliotek Partnerskich wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń prowadzonych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).