Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W lutym 2019 r. warsztaty z kodowania odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 14 lutego pod hasłem "Zakodowane walentynki" dzieci poznały historię święta zakochanych i krótki życiorys jego patrona. Następnie korzystając z maty i kolorowych kubeczków odkodowały rysunek przedstawiający serce oraz wykonały zakładkę do książki w kształcie serca zgodnie z algorytmem (czyli ciągiem jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego zadania) podanym przez bibliotekarkę.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się  21 lutego i nosiły tytuł "Mistrz tabliczki mnożenia" dzieci rozmawiały z bibliotekarka na temat konieczności nauki tabliczki mnożenia i korzyści z niej wypływających. Po tym wzięły udział w dwóch zabawach utrwalających znajomość tabliczki mnożenia. Pierwszej polegającej na rzucaniu parą kostek do gry, podawaniu iloczynu, znajdowaniu go na planszy i zaznaczaniu swoim kubeczkiem. A także drugiej zabawie będącej jej trudniejszą odmianą polegająca na utworzeniu liczby z wyrzuconych na kostce cyferek i podaniu z pomnożenia jakich dwóch cyfr ona powstanie oraz zaznaczeniu na planszy tych cyfr. W obu wariantach gry wygrywała oczywiście drużyna, która ustawiła najwięcej kubeczków na planszy.

Trzecie zajęcia odbyły się 28 lutego pod hasłem "Pierwsze kroki z ozobotem". Podczas tych zajęć dzieci opowiadały jak sobie wyobrażają robota, zastanawiały się na jakiej zasadzie działa oraz jaka jest rola robotów w codziennym życiu. Następnie poznały ozobota - czyli miniaturowego robota, dowiedziały się jak działa oraz nauczyły się podstawowych komend wprowadzających ozobota w ruch. A jako, że tego dnia wypadł Tłusty Czwartek zajęcia zaczęliśmy oczywiście od spałaszowania pysznych pączków i faworków.