Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 marca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 7, 21, 28 marca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

BABSKI WIECZÓR
zaproszenie ogólne

87. spotkanie MDKK odbędzie się 23 marca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

130. spotkanie DKK odbędzie się 29 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W lutym 2019 r. warsztaty z kodowania odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 14 lutego pod hasłem "Zakodowane walentynki" dzieci poznały historię święta zakochanych i krótki życiorys jego patrona. Następnie korzystając z maty i kolorowych kubeczków odkodowały rysunek przedstawiający serce oraz wykonały zakładkę do książki w kształcie serca zgodnie z algorytmem (czyli ciągiem jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego zadania) podanym przez bibliotekarkę.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się  21 lutego i nosiły tytuł "Mistrz tabliczki mnożenia" dzieci rozmawiały z bibliotekarka na temat konieczności nauki tabliczki mnożenia i korzyści z niej wypływających. Po tym wzięły udział w dwóch zabawach utrwalających znajomość tabliczki mnożenia. Pierwszej polegającej na rzucaniu parą kostek do gry, podawaniu iloczynu, znajdowaniu go na planszy i zaznaczaniu swoim kubeczkiem. A także drugiej zabawie będącej jej trudniejszą odmianą polegająca na utworzeniu liczby z wyrzuconych na kostce cyferek i podaniu z pomnożenia jakich dwóch cyfr ona powstanie oraz zaznaczeniu na planszy tych cyfr. W obu wariantach gry wygrywała oczywiście drużyna, która ustawiła najwięcej kubeczków na planszy.

Trzecie zajęcia odbyły się 28 lutego pod hasłem "Pierwsze kroki z ozobotem". Podczas tych zajęć dzieci opowiadały jak sobie wyobrażają robota, zastanawiały się na jakiej zasadzie działa oraz jaka jest rola robotów w codziennym życiu. Następnie poznały ozobota - czyli miniaturowego robota, dowiedziały się jak działa oraz nauczyły się podstawowych komend wprowadzających ozobota w ruch. A jako, że tego dnia wypadł Tłusty Czwartek zajęcia zaczęliśmy oczywiście od spałaszowania pysznych pączków i faworków.