..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE!!!

DNIA 1 LIPCA 2020 R. (ŚRODA) BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE PRZY UL. M. KOPERNIKA 16 (BUDYNEK REGIONALNEGO PARKU EDUKACJI, KULTURY I TURYSTYKI W RYNIE) I BĘDZIE CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 10.00 - 17.00, W SOBOTĘ BĘDZIE NIECZYNNA. INFORMUJEMY, IŻ W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM SARS-COV-2 OBOWIĄZUJĄ NOWE ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI:

 1. W POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁACH BIBLIOTEKI MOŻE PRZEBYWAĆ 1 OSOBA ZAOPATRZONA W MASECZKĘ I RĘKAWICZKI.
 2. OBOWIĄZUJE BRAK DOSTĘPU DO PÓŁEK.
 3. ABY USPRAWNIĆ OBSŁUGĘ PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z KATALOGIEM ON-LINE BIBLIOTEKI I WYBRANIE INTERESUJĄCYCH PAŃSTWA POZYCJI.
 4. CZAS PRZEBYWANIA W BIBLIOTECE NALEŻY OGRANICZYĆ DO MINIMUM.

DZIEŃ OTWARTY REGIONALNEGO PARKU EDUKACJI, KULTURY I TURYSTYKI W RYNIE


PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

..........................................................................................................................................................

"Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie". 
André Malraux

29 czerwca 2020 r. odbyło się od dawna oczekiwane, uroczyste otwarcie Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Gości przywitała dyrektor Maria Tuczyńska, która także przedstawiła historię wspomnianej instytucji. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Jarosław Filipek. Opowiedział jak przebiegała modernizacja  i adaptacja budynku po byłym przedszkolu dla działalności kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i innej pn. Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki. Po przemówieniach nastąpiła część oficjalna. Wstęgę przecięli: Burmistrz Jarosław Filipek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Rynie, Juliusz Brant oraz Dyrektor Maria Tuczyńska. Poświęcenia budynku dokonali Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Rynie, ks. Tomasz Stefanowski oraz Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Rynie, ks. Jan Neumann. Zaś symboliczny klucz do budynku na ręce dyrektor przekazał burmistrz. Uroczystość zakończyła się zwiedzaniem obiektu i poczęstunkiem.
Ciekawostki na temat Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, który powstał na bazie połączenia dwóch instytucji kultury: Biblioteki Publicznej i Ryńskiego Centrum Kultury rozpoczął działalność od 1 stycznia 2019 r. (Uchwała Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury).

 • Inwestycja została zrealizowana przez Gminę Ryn w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014 – 2020, w który został wpisany „Ponadlokalny Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko– Mazurskiego”.
 • Wartość projektu wyniosła ogółem: 4 859 601,67 zł, w tym dofinansowanie: 3 400 000,00 zł
 • Wykonawca inwestycji: PRIBO-EPB Sp. z o.o. z Ełku
 • Nowa siedziba mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16
 • Budynek posiada cztery kondygnacje. Kondygnacja piwnicy zachowuje funkcję obsługi budynku. Tu mieści się kotłownia i pomieszczenia gospodarcze. Na kondygnacji przyziemnej, czyli na parterze znajduje się Biblioteka Publiczna. Na pierwszym piętrze funkcjonuje Centrum Kultury i Turystyki. Natomiast na drugim piętrze mają swoją siedzibę Organizacje Pozarządowe oraz Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz mieści się tu sala konferencyjna.
 • Kubatura budynku wynosi 6730 m3, w tym kubatura zadaszonego tarasu 585 m3.
 • Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1457 m2, w tym powierzchnia zadaszonego tarasu 165,5m2.

"Lutowe" spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z powodu nieobecności moderatora odbyło się 5 marca 2020 r. Klubowicze dyskutowali o książce Janusza Leona Wiśniewskiego pt. "Bikini" jak zawsze przy kawie i własnych wypiekach. Akcja powieści rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej z chwilą gdy odbywają się alianckie naloty na hitlerowskie Niemcy. Anna, mieszkanka Drezna w zawierusze wojennej traci całą rodzinę, a zagładę swojego miasta uwiecznia na kliszy fotograficznej. Zadanie sfotografowania wojennej rzeczywistości dostaje także Stanley, amerykański reporter. Dwoje ludzi, Anna i Stanley spotykają się "w środku piekła". Ich spotkanie zmieni zarówno ich życie, jak i życie ludzi ich otaczających. Nieodłączną częścią książki jest historia. Czytelnik patrzy na nią oczami bohaterów. Wśród Klubowiczów powieść wzbudziła wiele emocji. Uwidoczniły się one nie tylko przy czytaniu, ale i podczas dyskusji. Dyskutujący zwrócili uwagę na traumatyczne przeżycia Anny i jej walkę o przetrwanie, mentalność Niemców i Amerykanów, trudne stosunki w rodzinie, poszukiwanie miłości i zrozumienia. Poruszyli też problem zbiorowej odpowiedzialności narodu niemieckiego za czyny Hitlera. Były głosy za i przeciw. Lektura była nie tylko elementem żarliwej dyskusji, ale też przyczynkiem do osobistych wspomnień związanych z wojną a także bodźcem do napisania przez Klubowiczkę wiersza pt. "To nie bajka". Klubowicze jednomyślnie przyznali książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 27 lutego 2020 r. w Gościńcu Ryński Młyn. Klimatyczne wnętrze nie pomogło jednak złagodzić emocji klubowiczów w stosunku do ostatniego tomu trylogii "Klątwy Tygrysa" Colleen Houck. Książka ta opisuje dalsze losy Kelsey i jej zaczarowanych książąt. W tym tomie liczba absurdów związanych z postacią głównej bohaterki urasta do niebotycznych rozmiarów, a banalnie poprowadzony wątek trójkąta miłosnego pomiędzy nią, a braćmi staje się zwyczajnie żenujący. O ile w pierwszym tomie akcja broniła się nietypowymi miejscami wydarzeń i dała jakiś wgląd w kulturę i mitologię Indii, o tyle trzeci tom zdaniem Klubowiczów to przepisanie przez autorkę tomu pierwszego i zabranie z niego wszystkiego co było w nim dobre na poczet banałów i zwrotów akcji, które nie trzymały się zasad uniwersum. Cała trylogia została oceniona bardzo słabo, jeden z klubowiczów powiedział wprost, że to "zmarnowane trzy miesiące", a reszta ochoczo mu przytaknęła

Czwarte spotkanie w ramach projektu "Para Buch! Książka w ruch!" także pod hasłem "Mali badacze", ale skierowane do młodszych dzieci w wieku 3 - 6 lat odbyło się w dniu zakochanych, czyli 14 lutego 2020 r. Podczas spotkania bibliotekarka zademonstrowała dzieciom naczynia kuchenne i przedmioty użytku codziennego, które mogą posłużyć do przeprowadzenia eksperymentów i doświadczeń na równi z podstawowym sprzętem laboratoryjnym takim jak: próbówki, lejki, zlewki, pipety, menzurki czy na przykład kolby miarowe. Następnie wzorując się na książkach: "Proste eksperymenty dla dzieci" Piotra Pękala i Magdaleny Foltyniak oraz "Wielka księga eksperymentów" zajęliśmy się wykonaniem trzech eksperymenty. Pierwsze doświadczenie polegało na zmieszaniu ze sobą octu i sody. Dzięki reakcji, która zaszła pomiędzy obiema substancjami uzyskaliśmy "substancję wybuchową", czyli wulkan. Drugie doświadczenie polegało na stworzeniu "wirów na mleku", czyli zbadaniu napięcia powierzchniowego, do czego posłużył nam talerz, tłuste mleko, barwniki i detergent. Wykorzystaliśmy tu reakcję, która zachodzi pomiędzy tłuszczem i detergentem. Mleko ma w sobie tłuszcz, który boi się detergentu i od niego ucieka. Dlaczego? Dlatego, że płyn do zmywania przerywa napięcie powierzchniowe, czyli rozbija cząsteczki tłuszczu. Dzięki temu barwniki spożywcze zaczynają się "rozpływać" na powierzchni mleka. Ostatnie doświadczenie polegało na wykonaniu poduszkowca z płyty CD i balona, czyli zbadaniu tego jak zmniejszenie tarcia wpływa na poruszenie się przedmiotów. Następnie dzieci wykonały eksperyment-zabawkę, którą zabrały do domu. Był to slime, czyli bardzo ciekawa masa plastyczna, zwana też potocznie "glutem" zrobiona z płynnego kleju, odrobiny wody i kilku kropel aktywatora, czyli leku Aphtin. Na zakończenie maluchy zostały poinformowane, że eksperymentować można tylko pod opieką i z pomocą osób dorosłych, ponieważ do doświadczeń używa się substancji, które po zmieszaniu lub niewłaściwym użyciu mogą być niebezpieczne. W organizacji spotkania pomógł wolontariusz, student matematyki - Patryk Cieśla oraz rodzice dzieci. Projekt "Para-buch! Książka w ruch!" ma na celu promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania, a finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung, na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange