100 KSIĄŻEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI - WYZWANIE CZYTELNICZE
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza młodzież i dorosłych do udziału w wyzwaniu czytelniczym. Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia na facebooku oraz w bibliotece.

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 7, 14, 21, 28 listopada 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

NIEPODLEGŁA A KODOWANIE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania w dniu 8 listopada 2018 r. (czwartek) o godz. 15.00. Podczas zajęć dzieci zajmą się między innymi kodowaniem offline symboli narodowych.

WIECZÓR DLA NIEPODLEGŁEJ
Zapraszamy dorosłych czytelników na spotkanie z poezją i prozą poświęcone Niepodległej w dniu 9 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki odczytają fragmenty tekstów "Antologii Niepodległości".

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w dniu 16 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 15.00.
Podczas tych zajęć dzieci zajmą się tworzeniem własnych kodów obrazkowych oraz wezmą udział w zabawach z wykorzystaniem maty i kolorowych kubeczków.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
126. spotkanie DKK odbędzie się 23 listopada 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sny wojenne", której autorem jest Marek Harny. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
83. spotkanie MDKK odbędzie się 24 listopada 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Grobowiec Lenina", której autorem jest David Remnick. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


W 2018 r. świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała szereg wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich był "Wieczór dla Niepodległej", który dał przybyłym możliwość zgłębienia polskiej historii oraz poznania literatury patriotycznej. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat długiej i trudnej drogi Polski do wolności wygłoszonego przez Zofię Szczęsną, emerytowaną nauczycielkę historii. Zaś w drugiej części wieczoru wysłuchali recytacji poezji i kilku fragmentów prozy z "Antologii Niepodległości" w wykonaniu Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece. Były to m.in.:

  • "Lament utrapionej Korony Polskiej" Szymon Starowolski,
  • "Do matki Polki" Adam Mickiewicz,
  • "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!" Leopold Staff,
  • "Epigonia" Wojciech Wencel,
  • "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz,
  • "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa,
  • "Przedwiośnie" Stefan Żeromskie.

Spotkaniu towarzyszyła także wystawa okolicznościowa pod hasłem "100 lat Niepodległości Polski" oraz słodki poczęstunek.

Aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Biblioteka Publiczna w Rynie zaprosiła dzieci do udziału w warsztatach z kodowania pod hasłem "Niepodległa a kodowanie". Podczas zajęć dzieci rozmawiały z bibliotekarką o polskich symbolach narodowych, czyli o barwach narodowych, fladze, godle, hymnie i języku polskim. Po czym  młodsze dzieci przystąpiły do odkodowania flagi, a starsze do odkodowania mapy Polski. Następnie zajęły się odszyfrowaniem słów, które bibliotekarka zaszyfrowała przed zajęciami używając kodu obrazkowego. Po odszyfrowaniu słów: Polska i Warszawa dzieci wskazywały je na mapie, zaś po odgadnięciu słów: hymn Polski wszyscy wspólnie odśpiewali "Mazurek Dąbrowskiego". Na zakończenie podzieleni na cztery grupy uczestnicy warsztatów budowali zamek ryński używając jako materiału kolorowych kubeczków plastikowych.

Ryńska młodzież dyskutowała na temat książki "Złodzieje książek" autorstwa Matthew Pearla 27 października 2018 r. Książka opowiada historię tytułowego złodzieja książek, Lorda Davenporta, który jest bookinierem, wykrada pisarzom ich dzieła, zanim te trafią do wydawcy, po to, aby sprzedać książkę drożej i na tym zarobić. W trakcie wydarzeń śledzimy poczynania lorda i jego pomocnika, którzy przygotowują się do kradzieży ostatniej książki Stevensona, który znany jest jako twórca "Wyspy Skarbów". Klubowicze nie byli jednak zainteresowani rozmową na temat fabuły książki, jak to powiedział jeden z uczestników spotkania "to taka książka, o której można powiedzieć tyle tylko, co streścić jej fabułę". Reszta przyznała mu rację. Rozmowa toczyła się jednak dookoła problematyki jaką powieść porusza. Kradzieży własności intelektualnej, piractwa, praw autorskich, doli pisarza, pazerności wydawnictw i problemach z ceną książki w ogólności. Dyskusja różniła się znacznie od tych dotychczasowych, ale przyniosła szereg ciekawych wniosków. Klubowicze uznali, że problem z notorycznym okradaniem artystów wynika z rozwóju internetu, a także dostępności znajdujących się tam treści. Zauważyli, że "obrazek w internecie przywłaszczamy sobie od tak, klikamy zapisz jako i już, bo nam się podoba i chcemy go mieć, a chleb w sklepie też weźmiemy bo nam się chce jeść? No nie, przecież wiemy, że trzeba zapłacić". Kolejnym wnioskiem był niejako zarzut młodzieży, która uznała, że owszem młodzi ludzie jako użytkownicy internetu częściej stykają się z piractwem, jednak streamingi, platformy, skutecznie likwidują pokusy piractwa. Jednocześnie zauważyli, że piractwo młodzieży jest świadome, łatwiejsze do zlikwidowania, gorzej ich zdaniem wypada piractwo wśród pokolenia ich rodziców i dziadków, którzy uparcie twierdzą, że zdjęcia i treści z internetu można pobierać i korzystać z nich bez ograniczeń i podawania źródła, na zasadzie "jest w internecie więc mogę to sobie brać". Klubowiczom książka podobała się w umiarkowany sposób, ale wyrazili chęć przeczytania w ramach klubu innej jego książki "Klub Dantego".

 

Ryńscy Klubowicze DKK spotkali się 26 października 2018 r. w czytelni, przy kawie i własnych wypiekach, aby podyskutować o książce Wery Gorczyńskiej pt. "Dlaczego nie poczekałaś?". W powieści tej przedstawione są losy dwóch kobiet, matki i córki. Ich relacje nie były zbyt dobre. Córka w wieku 16 lat uciekła z domu i nie utrzymywała z matką żadnych kontaktów. Wróciła dopiero po jej śmierci, by zająć się pogrzebem. Porządkując przy tym rodzinny dom znalazła pamiętniki matki. Dzięki nim poznała na nowo swoją rodzicielkę. Klubowiczom książka dostarczyła wiele emocji zarówno podczas czytania jak i dyskusji. Utożsamiali się z bohaterkami, przeżywali razem z nimi ich niepowodzenia, smutki i radości. Uznali, iż książka ta nie była lekturą ani lekką, ani przyjemną. Natomiast wartą przeczytania oraz polecenia innym ku przestrodze oby nie popełniali tych samych błędów. Problemy w niej zawarte są trudne, chodzi o aborcję, samotne macierzyństwo w młodym wieku, ucieczkę z domu, bunt, sponsoring, prostytucję, złe relacje z rodzicami, alkoholizm, chorobę nowotworową. Uczestnicy dyskusji dogłębnie przeanalizowali problemy obu pań, matki i córki. W analizie tej nie było jednomyślności. Jedni krytykowali postępowanie matki, inni zachowanie córki. Wspólny był jednak wniosek wyciągnięty z  lektury: "potrzeba dialogu między rodzicami a dziećmi jest sprawą istotną. Sęk w tym, że dwie strony powinno zaangażować się w ten proces, ale nie zawsze to się udaje". Książce przyznano, maksymalną ilość punktów, czyli 10 oraz polecono ją do przeczytania Klubowiczom Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange