DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: rynbiblioteka@ryn.pl
 
W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E
 
NARODOWE CZYTANIE 2022
Zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę, 3 września 2022 r. o godz. 10.00 do amfiteatru nad Jeziorem Ryńskim, aby wspólnie z nami uczestniczyć w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Osoby zainteresowane głośnym czytaniem zapraszamy wcześniej do biblioteki w celu wybrania fragmentu tekstu.
Plakat
 TYDZIEŃ CITTASLOW 16 - 25.09.2022
Plakat Tygodnia Cittaslow
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
123. spotkanie MDKK odbędzie się 17 września 2022 r. (sobota) o godz. 14.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować  o książce "Ocean na końcu drogi" Neila Gaimana. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
160. spotkanie DKK odbędzie się 23 września 2022 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Złodziejka książek" Markusa Zusaka. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
132. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 30 września 2022 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze będą dyskutować o książce "Nie oddam dzieci" Katarzyny Michalak. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
WYZWANIE CZYTELNICZE 2022
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie Wyzwanie Czytelnicze 2022. To fantastyczna zabawa i możliwość odkrycia niezwykłych książek, po które w innym wypadku byście nie sięgnęli. Każdego miesiąca wypatrujcie nowego hasła! Szykuje się wspaniała zabawa! Szczegóły dostępne w regulaminie, a także w Bibliotece.
Wyzwanie czytelnicze na wrzesień 2022 Wyzwanie czytelnicze-regulaminWyzwanie czytelnicze - regulamin
...........................
 
ZAKUP I ZDALNY DOSTĘP DO NOWOŚCI WYDAWNICZYCH
Biblioteka Publiczna w Rynie pozyskała dofinansowanie na kwotę 5 923,00 zł dzięki udziałowi w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa , Priorytet K.I. 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych na lata 2021–2025 – edycja 2022, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Bibliotekę Narodową.
Czytelniku! Ty także możesz mieć wpływ na ofertę naszej biblioteki. Jeśli w naszych zbiorach nie ma interesującej Cię pozycji lub masz pomysł, co powinno znaleźć się w naszym księgozbiorze przyjdź do biblioteki i zaproponuj zakup.
Informacja o dotacji
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Biblioteka Publiczna dw Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 3-6 lat i ich rodziców po raz trzeci. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Plakat akcjiZawartość wyprawki

 

A K T U A L N O Ś C I

Klubowicze bardzo ciepło wypowiadali się na temat wspomnianej książki. Zawładnęła ona ich sercami, wzruszyła do łez. W trakcie dyskusji zwrócili uwagę na szczegółowe przedstawienie przez autora niemieckiej społeczności zamieszkującej małe miasteczko. Jakże różne są postawy Niemców względem rządów nazistów? Są ci co podporządkowali się ideologii faszyzmu, ale i tacy, którzy kierowali się sercem, miłością i szacunkiem. Ci potrafili stawić czoło brutalnej prawdzie nie licząc się z konsekwencjami. Ryzykowali zdrowie i życie, by pomóc tym, którzy tego potrzebowali. Po prostu zachowali człowieczeństwo, które w czasie wojny zazwyczaj jest niszczone. Uczestnicy spotkania doszukali się też w lekturze historii o pięknej miłości, wiernej przyjaźni. Dużo czasu poświęcili temu zagadnieniu. Kolejny temat w dyskusji to pasja do książek, która wzrastała u Liesel z każdym ukradzionym egzemplarzem. Dyskutujący ubolewali, iż obecnie społeczeństwo nie docenia wielkiego daru, jakim jest umiejętność pisania, czytania, obcowania w świecie słów. Mieszane uczucia mieli Klubowicze odnośnie faktu, iż w utworze narrację sprawuje śmierć. Ale ostatecznie uznali to za fenomen powieści, tym bardziej, że jest ona przedstawiona jako osoba przyjazna człowiekowi. Książce Klubowicze przyznali jednomyślnie maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Wrześniowe spotkanie DKK

Piątek, 23 września 2022 r. to kolejny dzień w ramach obchodów Tygdnia Cittaslow w Rynie. Dzień ten upłynął nam pod hasłem literatury. W bibliotece przez cały dzień można było obejrzeć wystawę książek "Ślimak bohaterem literackim". Zaś w godzinach porannych bibliotekarka odwiedziła świetlicę szkolną, aby opowiedzieć uczniom klasy II i III o historii Cittaslow, czyli Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia, zaprezentować książki, w których bohaterem jest ślimak, przeczytać opowiadanie "Ślimaki" ze zbioru "Z piaskownicy w świat" Renaty Piątkowskiej oraz zaprosić dzieci do wykonania ślimaka przy użyciu makaronu i plasteliny.

Ślimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy trzeciejŚlimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy trzeciejŚlimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy trzeciejŚlimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy drugiejŚlimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy drugiejŚlimak bohaterem literackim. Zajęcia dla klasy drugiej

Ryńska młodzież spotkała się 17 września 2022 r. aby podyskutować na temat książki Neila Gaimana "Ocean na końcu drogi". Książka ta opowiada historię siedmioletniego chłopca mieszkającego na wsi. Wszystko rozpoczyna się, kiedy to lokator, wynajmujący pokój u jego rodziców, ukradł im samochód i popełnił w nim samobójstwo, budząc tym czynem pradawne moce, które lepiej byłoby zostawić w spokoju. Pojawiają się mroczne stwory spoza naszego świata i mały chłopiec potrzebuje wszystkich sił i sprytu, by nie stracić życia w obliczu pierwotnej grozy, zarówno tej przyczajonej w rodzinnym domu, jak i sił, które gromadzą się, by ją zniszczyć. Tematyka książki bardzo mocno zbiegła się z rozmową jaką toczyliśmy później z przedstawicielami fundacji "Tratwa". Założenia jakie Gaiman chciał zdaniem młodzieży zawrzeć w tej krótkiej opowieści był niemalże identyczne z tymi, jakie omawialiśmy. Książka się nam podobała, nie tylko ze względu na styl, narrację z perspektywy dziecka, która była niezwykle ciekawym doświadczeniem, ale także poprzez zawartą w niej ponadczasową wartość: siłę dziecięcej wyobraźni, wspomnień, a także przyjaźni. W dalszej części spotkania omawialiśmy nasze plany na najbliższe tygodnie w ramach współpracy z fundacją Tratwa.

Wrześniowe spotkanie Klubu

Dnia 9 września 2022 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii Sterławkach Wielkich, w trakcie którego była prowadzona dyskusja na temat książki Anny Lyndsey "Dziewczyna w ciemności". Jest to emocjonujący i poruszający pamiętnik dziewczyny, której przeznaczeniem stała się ciemność. Anna Lindsey to młoda, ambitna, ciężko pracująca dziewczyna, której życie zamienia się w ciemność. Niezwykła choroba sprawia, że jej ciało przestaje tolerować światło. Musi diametralnie zmienić swoje życie: zrezygnować z pracy, zamknąć się w zaciemnionym mieszkaniu, nauczyć się żyć w ciemności. Jej choroba ograniczą ją być może bardziej niż ślepota – bo niewidomi przynajmniej mogą wychodzić z domu. W przypadku Anny takie wyjście, szczególnie za dnia, wiąże się z wielkim, fizycznym cierpieniem. W swojej książce Anna pisze o wszystkich aspektach choroby – towarzyszących jej negatywnych myślach, sposobach na zabicie wielogodzinnej nudy, która towarzyszy jej gdy siedzi sama w ciemnym pokoju. O wzlotach i upadkach, chwilach gorszych i lepszych, o wpływie choroby na jej związek z partnerem Petem i ich małżeńskie plany. Co charakterystyczne dla Anny to to, że stara się ona mimo wszystko żyć normalnie. Choć pojawiają się w jej głowie nawet myśli samobójcze, w jej postawie dominuje raczej akceptacja choroby.
Klubowiczki doszły do wniosku, że dzięki takim książkom można się dowiedzieć i chodź na chwilę utożsamić z osobami zmagającymi się z chorobami, które są mało powszechne i na co dzień się o nich nie mówi. Podczas spotkania nie zabrakło pysznej kawy i herbaty oraz ciasteczek i owoców, które umiliły nam ciekawą dyskusje.

Logo projektu DKK

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa