Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

 PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

  • zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Dnia 4 czerwca 2019 r. gościliśmy w bibliotece 4-5 latków z Przedszkola Samorządowego w Rynie wraz z nauczycielką Danutą Bujwid. Podczas wizyty maluchy zwiedziły placówkę, dowiedziały się co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem oraz jak należy zachować się w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami bibliotecznymi oraz poznały zasady ich wypożyczania. Podzieliły się także z bibliotekarką swoją wiedzą o tym, jak dbać o książki. Następnie bibliotekarka zaprezentowała przedszkolakom zbiory biblioteczne dotyczące Rynu, ponieważ historia naszego regionu była w ostatnim tygodniu tematem wiodącym na zajęciach w przedszkolu.

 

Dnia 30 maja 2019 r. gościliśmy w ryńskiej bibliotece aktorów z krakowskiej Agencji Artystycznej "Edu – Artis". Dzieci oglądając spektakl pt."Witajcie w naszej bajce" udały się w niezwykłą podróż po Świecie Bajki, podczas której spotkali się z Kopciuszkiem, Panem Kleksem, Jasiem i Małgosią, Pinokiem, Babą Jagą, Zosią Samosią, Tygryskiem i wieloma innymi postaciami. Niestety postacie  pomieszały się i nikt nie wiedział, kto jest kim i z jakiej bajki pochodzi. Dopiero po wypowiedzeniu przez dzieci magicznego zaklęcia postacie mogły odnaleźć swoje właściwe miejsca w zaczarowanym świecie książek. Dzieci żywiołowo uczestniczyły w prowadzonej inscenizacji i chętnie odpowiadały na zadawane im pytania. W całym przedstawieniu nie zabrakło humoru, pięknych strojów i dekoracji, a jego głównym przesłaniem było zachęcenie dzieci do czytania książek.

 

Z okazji obchodów Majowego Święta Książki gościliśmy w bibliotece dzieci z Przedszkola Samorządowego w Rynie. "Ważki" (5 latki) wraz z wychowawczynią Janiną Kisielak odwiedziły nas 13 maja 2019 r., zaś 15 maja 2019 r. przybyli do nas podopieczni Anny Kociukiewicz z grupy "Żabki" (4 latki). Podczas wizyt maluchy:

  • zwiedziły bibliotekę,
  • obejrzały czasopisma, książeczki i audiobooki przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz najmniejszą i największą książkę w bibliotece,
  • dowiedziały się jak należy dbać o książki,
  • poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych,
  • wysłuchały bajki "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej.

Na zakończenie bibliotekarka poczęstowała maluchy cukierkami, a one wręczyły jej własnoręcznie wykonane zakładki i kwiaty oraz śpiewały swoje ulubione piosenki. Dla części przedszkolaków była to pierwsza wizyta w bibliotece, ale jak obiecali nie ostatnia.

Ważki z wizytą w biblioteceWażki z wizytą w biblioteceWażki z wizytą w biblioteceWażki z wizytą w bibliotece

Żabki z wizytą w biblioteceŻabki z wizytą w biblioteceŻabki z wizytą w bibliotece

Dnia 13 maja 2019 r. uczniowie ze świetlicy szkolnej w Rynie wraz z nauczycielkami: Izabelą Ćwik i Wiesławą Nosek odwiedzili ryńską bibliotekę. Okazją do spotkania był obchodzony w dniach 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem "#biblioteka". Podczas  wizyty uczniowie zwiedzili bibliotekę, poznali tajniki pracy bibliotekarza, dowiedzieli się kto może zostać czytelnikiem oraz jak korzystać  ze zbiorów bibliotecznych. Następnie bibliotekarka zaprezentowała nowości książkowe i czasopisma dla dzieci, omówiła różne formy pracy z czytelnikiem i zaprosiła dzieci do korzystania z organizowanych przez placówkę przedsięwzięć.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange