Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 9, 16 stycznia 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

 KONCERT KOLĘD W WYKONANIU CHÓRU POLICJI GARNIZONU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
Burmistrz Miasta i Gminy Ryn oraz Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki w Rynie zapraszają na koncert kolęd w wykonaniu Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, który odbędzie się 11 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu "Zamek Ryn" (sala Władysława Jagiełło).

FERIE ZIMOWE 2019

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
128. spotkanie DKK odbędzie się 25 stycznia 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Bona. Zmierzch Jagiellonów" Magdaleny Niedźwiedzkiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
85. spotkanie MDKK odbędzie się 26 stycznia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Never Never" Colleen Hoover. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy Bibliotece Publicznej w Rynie, laureatów konkursów czytelniczych: "100 książek na 100-lecie Niepodległości" i "Patriotyczne wyzwanie czytelnicze 2018" oraz bibliotekarzy odbyło się 21 grudnia 2018 r. Gościem honorowym spotkania był Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Jarosław Filipek. Po krótkim przemówieniu Dyrektor Biblioteki, Marii Tuczyńskiej oraz Burmistrza uczestnicy spotkania  obejrzeli spektakl czytany pt. "Kto stereoPYTA nie błądzi". Scenariusz spektaklu napisał Filip Woronowicz, Klubowicz Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, a w rolę aktorów wcielili się członkowie tego Klubu (Paweł Ciunowicz, Weronika Frydrycy, Katarzyna Cantop, Jakub Leonik, Patryk Cholewa, Wiktor Orzechowski i sam autor scenariusza - Filip Woronowicz). Reżyserem spektaklu była Moderator Klubu Katarzyna Lubowiecka-Motyka. Po spektaklu nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursów czytelniczych. Podczas spotkania nie zabrakło też czasu na dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, wspólne kolędowanie oraz spróbowanie słodkich wypieków Klubowiczów DKK.

Zwycięzcami konkursu "100 książek na 100-lecie Niepodległości" w kategorii dla dorosłych zostali:

 • Teresa Jurewicz (258 przeczytanych książek),
 • Jolanta Dudenko (196 przeczytanych książek),
 • Zofia Rybicka (162 przeczytane książki),
 • Aleksandra Büttner (138 przeczytanych książek),
 • Zenon Prokopowicz (105 przeczytanych książek),
 • Paulina Orzeł (103 przeczytane książki),
 • Joanna Brzostek (100 przeczytanych książek).

 Zwycięzcami konkursu "100 książek na 100-lecie Niepodległości" w kategorii dla dzieci zostały:

 • Natasza Leonik ( 107 przeczytanych książek),
 • Natasza Szczepanik (106 przeczytanych książek),
 • Lena Mścichowska ( 103 przeczytane książki).

 Patriotyczne Wyzwanie Czytelnicze 2018 zrealizowali:

 • Bożena Cantop,
 • Zenon Prokopowicz.

Wyzwanie to polegało na zagłębieniu się w polską historię, kulturę, sztukę oraz literaturę za pośrednictwem książek. Jego uczestnicy mieli za zadanie z jednej strony czytać książki tylko polskich autorów, z drugiej zaś o Polsce, czyli: historii w poszczególnych jej etapach, sporcie, muzyce itp. W konkursie wzięło udział 10 osób, przy czym tylko dwie ukończyły wyzwanie w całości.

Uczestnicy spotkaniaSpektakl w wykonaniu Klubowiczów MDKKSpektakl w wykonaniu Klubowiczów MDKKLaureaci konkursu "100 książek na 100-lecie Niepodległości" w kategorii dla dorosłychWręczenie nagród laureatom konkursu "100 książek na 100-lecie Niepodległości" w kategorii dla dzieciLaureaci konkursu "100 książek na 100-lecie Niepodległości" w kategorii dla dzieciLaureaci "Patriotycznego Wyzwania Czytelniczego 2018"Wspólne dzielenie się opłatkiemWspólne kolędowanie

W grudniu 2018 r. warsztaty z kodowania offline w bibliotece odbyły się trzy razy. Podczas zajęć z 6 grudnia dzieci poznały życiorys Świętego Mikołaja oraz dowiedziały się skąd pochodzi tradycja obdarowywania się prezentami. Następnie korzystając z maty i kolorowych kubeczków ułożyły obrazek przedstawiający zapakowany prezent. Zadanie było jednak nieco utrudnione ponieważ bibliotekarka nie podawała współrzędnych, na których należy ustawić kubki. Dzieci musiały ułożyć lustrzane odbicie kubeczków, które zostały wcześniej ustawione i w ten sposób powstał obrazek. A na zakończenie dostały zadanie odkodowania portretu Świętego Mikołaja. Portrety Mikołaja będzie można obejrzeć do końca grudnia na wystawie w bibliotece.

Kolejne zajęcia odbyły się 13 grudnia, a dzieci rozwiązywały dyktando graficzne. Zadanie to polegało na narysowaniu ilustracji na kartce w kratkę zgodnie z legendą zapisaną strzałkami skierowanymi w odpowiednim kierunku. W ten sposób uczestnicy naszkicowali węża. Zaś druga część zadania polegała na zapisaniu legendy do rysunku przedstawiającego psa. Następnie uczestnicy zajęć używając dotek, czyli okrągłych kafli oraz maty zawierającej siatkę kropek zapisywały kodem strzałkowym trasę od startu do mety uwzględniając przy tym podane przez prowadzącą warunki np.: odwiedzenie danej dotki, zdobycie minimalnej liczby punktów czy odczytanie kodu literowo-liczbowego.

Podczas zajęć, które odbyły się 20 grudnia i nosiły tytuł "Święta tuż, tuż" dzieci odkrywały nazwy symboli bożonarodzeniowych odszyfrowując ich nazwy z dużej rozsypanki literowej oraz biorąc udział w zabawie "Ja mam…, kto ma?". Następnie usystematyzowały zdobytą wiedzę rozmawiając z bibliotekarką o tradycjach i symbolach bożonarodzeniowych. Zaś na zakończenie budowały choinkę z kolorowych kubeczków.

Klubowicze DKK spotkali się 14 grudnia 2018 r. w Czytelni Biblioteki, aby podyskutować o książce "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. To reportaż ukazujący struktury, metody działania i okrucieństwa tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) oraz jego podwaliny, na których wybudowało ono swoją potęgę. Lektura wywołała wiele negatywnych emocji wśród uczestników spotkania. Wzrastały one stopniowo w miarę rozwoju dyskusji, której przedmiotem była nie tylko wspomniana książka, ale też społeczne wydarzenia związane z dżihadem i wyznawcami islamu. Jedna z Klubowiczek przygotowała się i przedstawiła szczegółową informację na temat tej religii, która jak się okazało jest drugą na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Klubowicze przyznali książce 7 punktów na 10 możliwych. Uznali ją za wstrząsającą lekturę ukazującą siłę i bezwzględność ISIS oraz realne zagrożenie Europy zamachami terrorystycznymi.

Ryńska młodzież spotkała się 15 grudnia 2018 r. aby podyskutować na temat książki "Saga Sigrun" autorstwa uznanej polskiej pisarki, Elżbiety Cherezińskiej. Książka opowiada historię tytułowej Sigrun, jej losów, małżeństwa, macierzyństwa i radzenia sobie z tęsknotą za mężem. Książka zaciekawiła nas ze względu na czas wydarzeń, okres podbojów wikingów, który dla chłopców z klubu stanowi pewną ciekawostkę. Pod tym względem powieść okazała się rozczarowująca, opowiedziała bowiem historię wikingów...z perspektywy zostających w domu kobiet. Zdaniem uczestników spotkania, to wielki minus. Mimo to, książka względnie się im podobała, chwalili ją za piękne opisy, plastyczne, ale nie naturalistyczne, a także za kreację bohaterów, ciekawe losy oraz samo tło fabularne. Jeden z uczestników powiedział, że "największym minusem tej książki jest to, że zawsze wszystko jest cacy, nie ważne, że bohaterka została wydana za mąż wbrew sobie, mąż okazuje się miłością jej życia, nie ważne, że jest jeszcze dzieckiem, ale i tak marzy o poznaniu dziecka, które rodzi jako nastolatka...". Zbyt idealne rozwiązania przeszkadzały także innym klubowiczom, jednak kilka osób wyraziło chęć sięgnięcia po dalsze tomy, aby przekonać się, czy autorka napisze coś więcej poza wydarzeniami z życia Sigrun i jej dzieci.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange