BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE
Dnia 1 lipca 2020 r. Biblioteka wznowiła działalność w nowej siedzibie przy ul. M. Kopernika 16 (budynek Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie) i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 17.00, w soboty jest nieczynna. Informujemy, iż w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 obowiązują nowe zasady korzystania z biblioteki: 1. W
poszczególnych działach biblioteki może przebywać jedna osoba zaopatrzona w maseczkę i rękawiczki. 2. Obowiązuje brak dostępu do półek. 3. Aby usprawnić obsługę prosimy o zapoznanie się z katalogiem on-line biblioteki i wybranie interesujących państwa pozycji. 4. Czas przebywania w bibliotece należy ograniczyć do minimum.

...............................................................................................................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" - EDYCJA 2020
Biblioteka Publiczna w Rynie już po raz trzeci przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku 3-6 lat (rocznik 2014 - 2017) i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

234

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
100. spotkanie MDKK odbędzie się 2 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonasson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE Z WALDEMAREM MIERZWĄ
Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Mierzwą, autorem książki "Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach" oraz wydawcą serii "Moja Biblioteka Mazurska", które odbędzie się 16 października 2020 r.  (piątek) o godz. 17.30 w Czytelni.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
144. spotkanie DKK odbędzie się 23 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Bracia", której autorej jest Da Chen. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

Waldemar Mierzwa, autor książki "Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach" odwiedził Ryn w dniu 16 października 2020 r. na zaproszenie Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki. Jednakże Waldemar Mierzwa to nie tylko autor, lecz też właściciel, wraz z żoną Małgorzatą, Antykwariatu Mazurskiego i Oficyny Wydawniczej "Retman", w której ukazuje się między innymi seria "Moja Biblioteka Mazurska" licząca obecnie 37 tytułów. Książka "Zrozumieć Mazury" to 33 tom wspomnianej serii. To także zbiór 50 szkiców autora poświęconych Mazurom, które ukazywały się drukiem w latach 2014-2018 w gdańskiej "Pomeranii". To książka dla tych, którzy Mazur nie znają, albo chcieliby się o nich więcej dowiedzieć, ale także i dla tych, którzy o Mazurach dużo już wiedzą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To opowieść o tym czym były kiedyś Mazury, i czym są dzisiaj, kim byli kiedyś Mazurzy, i kim są dzisiaj.
Gość spotkania w bardzo ciekawy sposób opowiedział o historii Mazurów z perspektywy niemieckich i polskich doświadczeń. Przybliżył zmiany demograficzne zachodzące na przestrzeni wieków na tych terenach, a także sylwetki osób, które są nierozerwalnie związane z naszym regionem. Spotkanie odbyło się w ramach programu "Tu Czytamy. Dyskusyjne Kluby Książki". A na zakończenie była możliwość zakupienia książki autora i zdobycia jego autografu.

Dnia 30 września 2020 r. odbyło się bardzo wyjątkowe spotkanie młodzieży w Rynie. Po pierwsze, było to pierwsze spotkanie bezpośrednie od lutego (wcześnie spotykaliśmy się online), po drugie, było to pierwsze spotkanie w nowym budynku biblioteki, a po trzecie i najważniejsze było to jubileuszowe, 100 spotkanie Klubu. We wrześniu 2011 r. ryńska młodzież spotkała się po raz pierwszy. Na początku spotkania, Dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie przywitała wszystkich i złożyła Klubowiczom serdeczne gratulacje z okazji okrągłego jubileuszu. Następnie moderator klubu opowiedziała o jego historii, ilości osób należących do klubu na przestrzeni lat, przeczytanych książkach i podejmowanych inicjatywach. Po części oficjalnej nie zabrakło prywatnych refleksji Klubowiczów na temat podejmowanych działań oraz wspominania zabawnych sytuacji, które zebrani przyjęli brawami. Także książka miesiąca, czyli "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął Jonasa Jonassona świetnie wpisała się nie tylko w nostalgiczno-humorystyczny wymiar spotkania, ale sama w sobie dostarczyła nam podczas czytania i omawiania wiele przyjemności. Powieść wszystkim się podobała, chwalono ją za ciekawy pomysł na fabułę oraz nienaganny styl autora, który mimo iż przystępny, niemalże "czytadełkowy" to bardzo bogaty w opisy, a także szczegóły zdradzające nie tylko nieprzeciętną wiedzę autora, ale także fakt iż jest to książka przemyślana i napisana w konkretnym celu. Opowieść snuje się dookoła tytułowego stulatka, który faktycznie ucieka z domu starości na poszukiwanie ostatnich w życiu przygód.
Dziękujemy pani Bożenie, Klubowiczce Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych za upieczenie młodzieży jubileuszowego tortu z napisem "100 spotkanie MDKK".

 

Ostatnia niedziela września w Rynie, to (od momentu przystąpienia naszego miasta do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, czyli od 2012 r.) Niedziela Cittaslow. Aby uczcić tegoroczne obchody Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki zaproponował mieszkańcom:

  • wystawę książek ph. "Ślimak bohaterem literackim",
  • konkurs literacki ph. "Ślimacze strofy",
  • dzień otwarty widokowej wieży ciśnień i możliwość obejrzenia wystawy "Ryn dawniej i dziś",
  • wspólne rozwiązanie i przejście questa "Wędrówka na styku historii".

Niedziela cittaslow 5

W dyskusji o książce "Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel, która odbyła się 25 września 2020 r., wzięło udział 10 Klubowiczów. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat powieści, która dostarczyła im wiele emocji wywołujących u niektórych nawet łzy wzruszenia. Uznali ją za książkę wyjątkową z uwagi na ilość poruszonych przez autorkę problemów. Na pierwszym miejscu znalazła się miłość, miłość od pierwszego wejrzenia, miłość nieszczęśliwa, miłość aż po grób. Inne tematy to: holocaust, śmierć, utrata najbliższych, ludzkie tragedie, poszukiwanie sensu życia, poszukiwanie korzeni rodzinnych, życiowe przemiany, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi niezależnie od wyznania i narodowości, relacje dziecka z rodzicami oraz małżonków po rozwodzie. Klubowicze przyznali książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Recenzja Klubowiczki:
"Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel to wzruszająca opowieść o tym, ile zła wyrządziła wojna, niszcząc życie nie jednej istoty ludzkiej. Powieść o utraconej miłości, przebaczeniu, niepewności ale też o nadziei. Zaczerpnięta z życia ludzi, którzy przeżyli Holokaust, niemieckie obozy śmierci, tortury, głód i niedostatek.
Czy wyobrażamy sobie rozstanie z rodziną, wiedząc, że już nigdy się nie spotkamy? Autorka w sposób szczególny porusza temat choroby Alzheimera.Wczuwa się w osobę chorą, opisując jej myśli, wspomnienia i udręki związane z kłamstwem, tajeniem przeszłości, życiem w samotności ze swoimi tragediami i uczuciami, graniem w życiu roli odmiennej od jej osobowości. To powieść o nadziei: dawno utraconej rodziny, czy członków tej rodziny, bardzo dawno przeżytej wielkiej miłości. Opowiadanie o ciężarze noszenia w sobie przekazów życiowych przeniesionych na nas przez rodziców, dziadków. Przekazów związanych z okazywaniem uczuć, relacji międzyludzkich.
Inne ciekawe tematy poruszone w książce to: relacje między rodzicami i dziećmi po rozwodzie, zachowania rodziców mające na celu pokazania siebie jako lepszych, obwiniania współmałżonka o powód rozpadu małżeństwa; kultywowanie tradycji rodzinnych (tu: cukiernia, stare przepisy); sprawa religii tu: żydowskiej, katolickiej, muzułmańskiej - jest jeden Bóg, tylko inaczej postrzegany, nazywany. Powieść wyciskająca łzy. Polecam wszystkim ludziom, różnych wyznań. Moje motto: Nie ważne jaką wyznajesz religię, ważne -jakim jesteś człowiekiem!

Wanda Prokopowicz, DKK Ryn

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange