Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
131. spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Mała zagłada"  Anny Janko. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
88. spotkanie MDKK odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

regaty

 


Klubowicze DKK spotkali się 29 marca 2019 r. w Czytelni, aby podyskutować o książce "Gargulec" Andrew Davidsona. To powieść o miłości, cierpieniu, bólu i poświęceniu. Główny bohater, gwiazdor filmów pornograficznych, uratowany cudem z wypadku, fatalnie oszpecony przez liczne oparzenia, zalega na długie miesiące w szpitalu. Odmianę w szpitalnej codzienności mężczyźnie przynoszą odwiedziny Marianne Engel – chorej na schizofrenię rzeźbiarki. Kobieta ta twierdzi, że w XIV wieku ich oboje – zakonnicę i najemnika – łączyła namiętność. Akcja powieści toczy się naprzemiennie, w czasach współczesnych lub średniowiecznych. Lektura dostarczyła klubowiczom wielu emocji. Przeczytali ją z zapartym tchem. Podczas dyskusji podziwiali pomysłowość autora odnośnie toczącej się na kilku płaszczyznach, wielotorowej akcji. Ukazane dwa światy, współczesny i średniowieczny, splecione ze sobą miłosną historią i poświęceniem to dodatkowy atut całej książki. Język prosty, przystępny, przeskakująca narracja to w rodzaj męski, to żeński, szczegółowe opisy wydarzeń i postaci to kolejne plusy powieści wskazane przez Klubowiczów. Zdecydowanie uznali ją za powieść wciągającą, intrygującą, zaskakującą treścią i formą, a także wartą polecenia. Książce przyznali maksymalną ilość punktów, czyli 10.

 

W marcu 2019 r. warsztaty z kodowania offline odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć pod hasłem "Szyfrowanie informacji", które odbyły się 7 marca dzieci wysłuchały opowiadania "Zaszyfrowana wiadomość" Iwony Czarkowskiej, zastanawiały się jak przekazać informację, aby nikt obcy jej nie przeczytał, a następnie przystąpiły do zastosowania zdobytych informacji w praktyce. Każdy otrzymał wiadomość, którą należało zaszyfrować, przekazać kolegom i odgadnąć szyfr zastosowany przez inne dzieci. Wśród szyfrów wymyślonych przez uczestników zajęć znalazły się: zapisywanie wiadomości od tyłu, zamienianie liter w tekście na inne, użycie kodu obrazkowego itp.

 Podczas drugich zajęć, które odbyły się pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca i nosiły tytuł "Wiosenne kodowanie" dzieci zastanawiały się skąd wiemy, że przyszła już wiosna, układały kody ze strzałek kierunkowych, w ten sposób, aby maszerując po macie według stworzonego kodu zdobyć jak najwięcej ilustracji symbolizujących wiosnę, a na zakończenie odkodowały rysunek przedstawiający bociana.

 

Zaś zajęcia, które odbyły się 28 marca nosiły tytuł "Siła koncentracji i współpracy". Podczas tych zajęć młodsze dzieci musiały wykazać się umiejętnością dodawania, a starsze mnożenia, aby odpowiednio pokolorować ilustracje przedstawiające wieże ułożone z kolorowych kubeczków. Następnie należało ustawić z kubeczków wieżę wcześniej przez siebie pokolorowaną. Gdy i to udało się dzieciom, bibliotekarka utrudniła zadanie. Tą samą wieżę dzieci ustawiały jeszcze raz, ale przy pomocy gumki recepturki, sznurków i czterech rąk. Choć zadanie to było dosyć trudne dzieci wspólnie uznały, iż dzięki koncentracji i współpracy w końcu udało im się osiągnąć założony cel.

 

Z okazji obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena ryńska biblioteka zorganizowała 25 marca 2019 r. konkurs recytatorski pod hasłem "Tolkien i tajemnica". W konkursie wzięli udział uczniowie z klas VI - VIII Szkoły Podstawowej w Rynie oraz Gimnazjaliści, którzy recytowali wybrane przez siebie pieśni i poezje z twórczości J.R.R. Tolkiena. Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Lubowiecka-Motyka, Maria Tuczyńska i Bogusława Fabrykowska biorąc pod uwagę opanowanie pamięciowe utworu, trafność interpretacji, właściwą wymowę słów z języka elfów oraz ogólny wyraz artystyczny wyłoniła zwycięzców którzy w nagrodę otrzymali grę fabularno-karcianą "Hobbit - wyprawa po skarb", zaś pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Ryńska młodzież spotkała się 23 marca 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. "Powieść ta, zaliczana do powieści młodzieżowych, jest dokładnie tym, czym jest. Niczym więcej" - powiedział na sam początek jeden z uczestników. Prawie wszyscy klubowicze przeczytali ją do końca, dzięki czemu opinia o niej wydaje się rzetelna. Główną bohaterką jest Ruby, dziewczyna, która wyróżnia się pośród swoich rówieśników. Klasyczna kalka młodzieżowa. Powieść napisana jest w klimacie postapo, który ryńscy klubowicze lubią i znają. Dzięki temu wyłapali kilkanaście nieścisłości fabularnych: Brak jakichkolwiek uzasadnień na temat ogarniającej USA tajemniczej choroby zwanej OMNIa. Brak jednoznacznych opisów podziałów na kolory, jedynie ogólnikowe informacje. Brak sensownego back story, które pozwoliłoby się lepiej wczuć w klimat. Największym zarzutem było zadziwiające podobieństwo do serii "Niezgodna" i warunków w obozach koncentracyjnych.  Klubowicze nie znaleźli logicznego uzasadnienia, dla którego usprawiedliwiające byłoby porównywanie warunków obozowych w książce, a w rzeczywistości. Na spotkaniu wybieraliśmy także nowe lektury z listy dostępnych tytułów, a także odbył się wypiekowy pojedynek. Kasia i Iza upiekły bezy – to był popisowy pojedynek na smaki. Kuba upiekł pierniczki, a moderatorka babeczki.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange