DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Z 14 na 15 lipca 2017 r. odbyła się Japońska Noc w Bibliotece. Była to już X, a co za tym idzie, jubileuszowa edycja tej cieszącej się niesłabnącym zainteresowaniem imprezy. W "Nocy" uczestniczył też "weteran" tej imprezy, Marek Mikosza, który brał udział we wszystkich dotychczasowych edycjach. Japońska Noc, jak sama nazwa wskazuje, pozwoliła poznać historię, kulturę a także obyczaje i smaki Kraju Kwitnącej Wiśni. Na początku spotkania uczestnicy mieli okazję poznać się, w trakcie tradycyjnego powitalnego ceremoniału parzenia herbaty. Dobra herbata smakuje lepiej, jeśli można pomiędzy kolejnymi łykami coś przekąsić. Uczestnicy "Nocy" mieli do dyspozycji tradycyjne ciasteczka z imbirem, ryżowe, a także ciasteczka z wróżbą. W trakcie ceremoniału bibliotekarka wprowadziła w klimat kolejnej atrakcji jaką było zaznajomienie się z historią samurajów i geishy. Uczestnicy mieli do dyspozycji wykonanie makijażu geishy, albo maski samuraja. Zabawa pozwoliła przełamać pierwsze nieśmiałości i wtedy nadeszła pora na gościa "Nocy".

noc 1noc 3noc 2noc 5noc 4noc 6noc 7

Do Ryńskiej Biblioteki zawitał najprawdziwszy Sensei Aikido, a prywatnie Arkadiusz Kozielski, który nie tylko od wielu lat pasjonuje się tą sztuką walki, ale również prowadzi zajęcia z Aikido. Trener opowiedział uczestnikom o historii Aikido, jej rozwoju, elementach stroju, akcesoriach. Wszystko to uwieńczył pokazem. Wszyscy mieli możliwość przetestowania prezentowanych przez Senseia "chwytów" oraz zadawali mnóstwo pytań. Gość wieczoru tak spodobał się uczestnikom, że poprosiliśmy aby został z nami na kolacji. A na kolację podano...sushi! Przy wspólnym stole razem prześledziliśmy kolejne etapy przygotowywania tego znanego przysmaku, opowiedzieliśmy o wszystkich składnikach i ćwiczyliśmy posługiwanie się pałeczkami.

Po smacznej kolacji nadszedł czas na kolejną atrakcję wieczoru, czyli naukę artystycznego składania papieru nazywaną Origami. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ale i tak każdemu z uczestników udało się wykonać po 4 różne figury. Następnie przeszliśmy do stałego punku każdej 'Nocy", czyli do krzyżówki, której pytania dotyczyły historii i kultury Japonii. Świetnie bawiliśmy się także przy zabawie Kakurenbo, która jest japońską wersją naszych rodzimych kalamburów. Biblioteczny, literacki akcent dał się także odczuć przy lekcji tworzenia haiku, czyli japońskich miniatur poetyckich. Na koniec nastąpiło to, na co młodzież czekała najbardziej. Opowiadaliśmy sobie baśnie i legendy japońskie, creepypasty, legendy miejskie, strasznie historie i tak, póki pierwsze promiennie słońca nie rozwiały klimatu opowieści z dreszczykiem. Rano każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy kubek z tematycznym nadrukiem i napisem Japońska Noc w Bibliotece i udał się do domu na zasłużony odpoczynek.

Szczególnie podziękowania należą się pani Bożenie Cantop, która nie tylko nie prosząc o nic w zamian wyszła z inicjatywą upieczenia wszystkich ciasteczek, to jeszcze wsparła dekoracje o przyniesione z domu lampiony, a także zasponsorowała zestawy pałeczek. Nie mniejsze podziękowania należą się Katarzynie Cantop i Jakubowi Leonikowi - Klubowiczom Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, za nieocenioną pomoc przy przygotowaniu dekoracji, a także Grzegorzowi Dudenko, za zdradzenie uczestnikom "Nocy" tajników origami. Napisaniem scenariusza i prowadzeniem "Nocy" zajęła się bibliotekarka, Katarzyna Lubowiecka. W realizacji wspomogły ją bibliotekarki: dyrektor Maria Tuczyńska, oraz Alicja Dołgan. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwała pielęgniarka Dorota Mieczkowska. Fotorelację ze spotkania można obejrzeć na facebooku biblioteki.

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa