DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Dnia 20 lipca 2017 r odbył się pierwszy ryński LARP i nosił tytuł "Rynmageddon". Autorami scenariusza i aktorami wcielającymi się w rolę "postaci bohaterów" byli członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki: Szymon Pieńkowski – jako Inkwizytor, Patryk Cholewa – jako Mnich, Jakub Leonik – jako Kupidyn i Filip Woronowicz w roli swojego życia, czyli w postaci Jakuba Wędrowycza. Relację fotograficzną na trasie wykonywał inny klubowicz, Grzegorz Dudenko. W grze wzięły udział cztery grupy, a jej założenie fabularne było następujące. Pewna czarownica odprawiła mroczny rytuał, którego skutkiem było zagięcie czasoprzestrzeni, w wyniku którego dookoła jeziora Ołów rozsypani zostali dziwni przybysze z obcych czasów i krain. Tajemnicze postacie chcąc powrócić do swoich czasów postanowiły poprosić o pomoc miejscową ludność. Głównym ich celem było zebranie rozrzuconych gdzieś tabliczek mocy, dzięki którym mieli szansę pokonać czar. Czarownica opętała jedną z bibliotekarek, która do samego końca nie wiedziała, że znalazła się pod wpływem czaru. Przybysze wespół z miejscową ludnością i zebranymi przez nich tabliczkami mocy zdołali uwolnić bibliotekarkę spod władzy czarownicy, i tym samym przywrócili czasoprzestrzeń do właściwego rytmu.

larp 7larp 1larp 2larp 3larp 4larp 5larp 6larp 8

Pierwszy na trasie stał Inkwizytor, który w jednej z osób dostrzegł opętanego. Z pomocą pozostałych członków danej drużyny postanowił przeprowadzić egzorcyzm, następnie oddelegowywał uczestników aby odszukali w pobliskim lesie miejsca dawnego pogańskiego kultu i je zniszczyli. W miejscu obróconego w proch miejsca kultu mieli postawić prowizoryczną kapliczkę i poświęcić ją słowami wymyślonej przez siebie modlitwy. Inkwizytor kierował grupy do Mnicha, który rozkazał im zbierać w skomplikowany sposób maki z pobliskiej łąki. Kwiaty nie mogły być ani pierwsze z prawej, ani ze środka, ani drugie od końca. Kolejnym zadaniem uczestników było powrócenie do Inkwizytora aby przekazać mu tajemną wiadomość od Mnicha, a następnie powrócić z wiadomością zwrotną.
Prosto od Mnicha uczestnicy gnali do Kupidyna, który zrozpaczony panującą na świecie nienawiścią zapragnął rekrutować ich do szkoły Amorów. Pierwszym etapem rekrutacji była nauka strzelania z łuku amora, warunek był taki, iż każdy z członków grupy musiał trafić do tarczy z sercem przynajmniej dwa razy. Kupidyn był w tym względzie nieugięty. Drugim zadaniem było przygotowanie pieśni miłosnej dla Wodnika z jeziora Ołów. Przebywający na tzw. "Trzeciej plaży" turyści z zainteresowaniem przyglądali się wyczynom uczestników LARPA. Bili brawo każdej grupie przebywającej u Kupidyna zachęcając do głośniejszego odśpiewywania pieśni dla Wodnika, którego jedna z plażowiczek nazwała Wodnikiem Szuwarkiem.
Prosto od Kupidyna uczestnicy pędzili do ostatniego bohatera, Jakuba Wędrowycza, którzy leżąc sobie w towarzystwie pustych butelek na pomoście przy jeziorze wzbudzał niemałe zainteresowanie przechodniów. Grupy miały u Jakuba różne questy do wykonania, głównie ze względu na zaawansowaną demencję starego bimbrownika, który nim nadeszła kolejna grupa, nie pamiętał już co dał poprzedniej. Tak więc pierwsza grupa miała przygotować amulet na kaca i ułożyć rymowankę dotyczącą ingredientów do przygotowania bimberku po to aby stary Jakub nigdy nie zapomniał czego do bimbru mu potrzeba. Zadaniem drugiej grupy było ułożenie kilku ciosów przeciw wrogiemu klanowi Bardaków. Drugim zadaniem było skonstruowanie broni, której mógłby użył Wędrowycz do walki z plugawymi sąsiadami. Trzecia grupa musiała staremu ochlapusowi ponownie wymyślić rymowankę odnośnie składników do bimbru...bo poprzednią przez demencję zapomniał. Następnie rozkazał uczestnikom poszukać przy jeziorze anielskiego pióra, z którego zamiarował wydestylować iście anielski bimberek. Trzecia grupa dostała od Wędrowycza zadanie specjalnie, mieli odszukać skarpetę Jakuba, która znajdowała się gdzieś na skarpie za jego plecami. Zgubił ją podczas powrotu z libacji od Semena Korczaszki, swojego przyjaciela. Czwarta grupa miała za zadanie wydestylować z pióra bimber i wymyślić slogan reklamujący ten anielski trunek.
Na trasie wszyscy uczestnicy mieli do zebrania cztery słowa mocy, które następnie miały posłużyć do egzorcyzmowania czarownicy. Wszystkie tabliczki zostały zebrane a niczego nieświadoma bibliotekarka została skutecznie wyegzorcyzmowana. Po skończonej grze aktorzy i uczestnicy zabawy wrócili do biblioteki gdzie została wylosowana grupa zwycięska. Nagrodą był ufundowany przez bibliotekę Bon o wartości 100 złotych do realizacji w sklepie "MIEGRA" w Rynie. Pozostałym drużynom wręczono pamiątkowe kubki.

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa