DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Za nami III edycja debat lokalnych, których gospodarzami byli bibliotekarze. Debaty odbywały się w dniach 15-21 maja 2017 r. w 56 bibliotekach w całej Polsce. Stanowią one część projektu "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Kongresu Obywatelskiego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała debatę 17 maja 2017 r. Na wstępie Dyrektor Biblioteki, Maria Tuczyńska powitała uczestników tj. przedstawicieli władz samorządowych w osobie burmistrza Miasta i Gminy Ryn, Józefa Karpińskiego, radnych Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Jarosławem Filipkiem, sołtysów sołectw Ławki i Rybical, a także liderów organizacji pozarządowych, dyrektora i uczniów ryńskiego gimnazjum, pracowników domu kultury i biblioteki, emerytów oraz mieszkańców, którym na sercu leży dobro "małej Ojczyzny". Poza tym wprowadziła w temat debaty i przedstawiła cele i założenia wyżej wspomnianego projektu. Po tym głos zabrał Krzysztof Cybul, Prezes Stowarzyszenia Sportowego i Rekreacyjnego w Rynie, który opowiedział o działaniach swojej organizacji pozarządowej i determinacji, z jaką jej członkowie starają się pozyskać fundusze na realizację przedsięwzięć. Nad sprawnym przebiegiem ryńskiej debaty czuwał profesjonalny moderator, Joanna Podolak. Debata miała charakter ponadsektorowy i międzypokoleniowy. Przybrała formę warsztatu, a wszyscy uczestnicy mieli możliwość wypowiedzenia się na dwa pytania:

  • Co nas łączy jako wspólnotę?
  • Co możemy zrobić, by wzmocnić to co nas łączy?

debata 7debata 8debata 2debata 3debata 5debata 4debata 6

Wnioski z dyskusji dostarczają ciekawych informacji na temat tego, w jaki sposób rynianie widzą wspólnotę – czym jest, co ją integruje oraz wzmacnia. Dyskutanci wymienili wiele "łączników" i "wzmacniaczy", które leżą u podstaw dynamicznych i skutecznych wspólnot lokalnych, ale spośród nich wybrano trzy najważniejsze. Według rynian wspólnotę łączą:

  1. Wartości rozumiane jako kultywowanie rodzimej tradycji i historii, jako pielęgnowanie ojczystego języka, jako podstawę trwania każdej społeczności, jako poczucie pewnego łącznika między ludźmi oraz poczucie identyfikacji z miejscem zamieszkania i jego mieszkańcami.
  2. Miejsce zamieszkania rozumiane jako identyfikacja z regionem, z miejscowością, rozumiana też jako poczucie więzi z ludźmi tam zamieszkującymi i wartościami, jakie wnoszą do wspólnoty.
  3. Wspólny cel rozumiany jako przedsięwzięcie wokół którego koncentrują się działania wspólnoty.

Zaś zdaniem rynian to co wzmacnia wspólnotę to:

  1. Rozbudowa infrastruktury rozumiana jako lepsze dofinansowanie obiektów sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych, by mogły powiększać i uatrakcyjniać ofertę edukacyjną i kulturalną miasta.
  2. Wzajemne zaufanie i zaangażowanie, czyli fundamentem budowania wspólnoty jest zaufanie między władzą lokalną a mieszkańcami i angażowanie się obu tych grup w rozwój miasta i gminy.
  3. Diagnozowanie potrzeb społecznych rozumiane jako wnikliwe sprawdzanie, jakie potrzeby i jakie inicjatywy będą korzystne dla danej społeczności lokalnej.

Debata przebiegała sprawnie i w miłej atmosferze. Uczestnicy znali się nawzajem i doskonale wiedzieli, do czego zmierzają w swej dyskusji. Organizatorem ryńskiej debaty była Maria Tuczyńska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rynie. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Józef Karpiński, zaś patronat medialny Gazeta Giżycka i portal giżycko.wm.pl. Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji, które odbyły się w bibliotekach w całej Polsce zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XII Kongresie Obywatelskim w październiku 2017 r. w Warszawie. Kongres Obywatelski to miejsce spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. To prestiżowe przedsięwzięcie angażujące znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa