DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

21 maja 2022 r. Ryńska młodzież spotkała się aby podyskutować na temat książki Adama Fabera pt. "Miasto snów". Jest to pierwszy tom trylogii "Krwi Ferów", której akcja toczy się w Uniwersum Kronik Jaaru. Główną bohaterką jest March Sky, szesnastolatka, która zmaga się z typowymi dla swojego wieku problemami. Jest napiętnowana, wyszydzana i osamotniona. Powodem jej alienacji jest głównie jej bardzo nietypowy wzrost. Spotkanie rozpoczęło się od nazywanej przez nas "Filipowej analizy", która polega na bardzo pragmatycznym, odartym z emocji i subiektywnych odczuć, często bardzo sarkastycznym streszczeniu fabuły i książki. Nazwa ta została wzięta od imienia jego z byłych klubowiczów, który rozbawiał wszystkich swoimi streszczeniami, a obecny skład stara się podtrzymywać tą tradycję. Uczestnikom spotkania książka się podobała, a przynajmniej tym młodszym odbiorcom, ponieważ to głównie do nich kierowana jest fabuła. Na największy plus ich zdaniem zasługuje bardzo dobrze odtworzone środowisko młodzieży, mechanizmy i stereotypy jakie nimi kierują. Zdaniem klubowiczów bohaterka była przez to irytująco autentyczna, nieprzerysowana, bardzo dobrze przemyślana. Jednakże dyskusja najbardziej skupiła się na tym, że powieść składa się głównie z bardzo oklepanych kalek i wielokrotnie powielanych schematów. Było to ich zdaniem tak odczuwalne jakby książka była zbudowana z gotowych "puzzli" fabularnych, które autor sobie po prostu umiejętnie zestawił. Wypisaliśmy sobie te kalki i schematy i postanowiliśmy nakreślić fabułę nietypowej powieści fantasy, która składałaby się z elementów zupełnie nietypowych, odwrotnych od klasycznych. Poniżej opis fabuły skomponowanej przez ryńską młodzież, która ich zdaniem zaprzecza wszelkim schematom, które są spotykane w powieściach fantasy.

"Miasto Snów" Trylogia Białostocka, Uniwersum Kroniki Podlasia autor MDKK Ryn. Bohaterem jest 35 letni mężczyzna pochodzący z kochającej się, szczęśliwej rodziny bez żadnych traum, rodzice się nie rozwiedli. Ma dwoje rodzeństwa, są zdrowi i szczęśliwi. Przemek ma 35 lat, jest zdrowym, szczęśliwym facetem. Mieszka w wygodnym mieszkaniu pod Białymstokiem. Zawodowo zajmuje się robieniem mebli na wymiar, co zapewnia mu życie na wysokim poziomie. Pewnego dnia Przemek otrzymuje zlecenia z urzędu miasta Białystok. Miasto dostaje pewną pulę pieniędzy z Unii Europejskiej na podniesienie standardu życiowego osób zagrożonych wykluczeniem. Tak więc Przemek jedzie do lasu pod Białymstokiem robi szafę na gumofilce dla lokalnej Szeptuchy. Ona ma chatę krytą strzechą, a na podłodze klepisko, więc nie ma tam pionów i poziomów, co utrudnia wykonanie zlecenia. W dodatku babka trzyma w domu kozę i chcę żeby zrobił pod szafą półkę do spania dla kozy. Zlecenie życia. W przerwie pracy Szeptucha proponuje Przemkowi, że powróży mu z fusów herbaty. Niestety nie ma swoich ziół, więc rozrywa torebkę Liptona. Mimo wszystko udaje się jej dostrzec w tej herbacie, że Przemek jest nieznanym potomkiem Jana Klemensa Branickiego. Na koniec daje mu do picia napar z pokrzywy, lubczyku i majeranku, bo mimo 80 lat zakochuje się w Przemku i chce go uwieść. Przemek kończy zlecenie. Kiedy wraca do domu, postanawia zajechać do pałacu Branickich w Białymstoku. Tam w jednym z korytarzy ukazuje mu się duch Jana Klemensa Branickiego i wyjawia mu, że naprawdę jest jego potomkiem i że ma dla niego misję. Otóż Przemek ma zjednoczyć wszystkie gminy na Podlasiu i stworzyć Republikę Podlaską, której będzie przewodniczył. Niestety w tym momencie na plan wydarzeń wkracza Krzysztof Kononowicz i obwieszcza Przemkowi, że tak "być nie będzie", bo od wielu lat on sam "jest kandydatem na kandydata" i on musi rządzić. Następuje starcie pomiędzy protagonistą, a antagonistą. Przemkowi pomaga zakochana w nim 80 letnia Szeptucha. Ciąg dalszy w kolejnej części.

Spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książi

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa