Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
91. spotkanie MDKK odbędzie się 19 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Zapasy z życiem" Érica-Emmanuela Schmitta. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ASTRONOMICZNA NOC W BIBLIOTECE
Zapraszamy młodzież od 13 roku życia do udziału w Astronomicznej Nocy w Bibliotece, która odbędzie się z 26 na 27 lipca 2019 r. (z piątku na sobotę) w godz. 20.00 - 8.00. W programie imprezy:tworzenie makiety obserwacji nieba i zegara słonecznego, warsztaty z obsługi teleskopu i obserwacje księżyca, gry i zabawy ruchowe: "Start rakiety", Deszcz meteorytów" i "Armagedon", wspólna kolacja, przygotowanie materacy i nocleg w bibliotece. Regulamin, zapisy (do 24 lipca) i szczegóły imprezy w bibliotece.


Dnia 25 czrewca 2019 r. ryńscy Klubowicze DKK dyskutowali o książce Jonasa Jonassona pt. "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął". To opowieść o niezwykłym życiu tytułowego stulatka, Allana Karlssona, który w ciągu swojego długiego życia nie tylko był naocznym świadkiem wydarzeń historycznych, ale odegrał w nich kluczową rolę. Podczas swych licznych podróży poznał m. in. generała Franco, Stalina, prezydentów USA – Trumana i Reagana, Michaiła Gorbaczowa, a także niezbyt lotnego brata – bliźniaka Alfreda Einsteina. W wieku 100 lat decyduje się przeżyć kolejną przygodę. Podczas, gdy personel przygotowuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i ucieka z ośrodka, inicjując tym samym serię przezabawnych i zaskakujących zdarzeń. Klubowicze (za wyjątkiem dwóch osób) uznali książkę za pozycję rewelacyjną, zabawną zawierającą sporą dawkę humoru, co prawda w dużej mierze czarnego. Stwierdzili, iż była ona skutecznym antidotum (terapia śmiechu) na ich stresy i frustracje. Zauważyli, iż tytułowy bohater przypomina nieco i wojaka Szwejka, i Franka Dolasa, i Forresta Gumpa, znanych nieudaczników mających niesamowite szczęście. Podziwiali w pełni kunszt autora. Zwrócili uwagę na umiejętnie połączone przez niego wątki przeszłości i teraźniejszości, elementy kryminału z wydarzeniami i postaciami historycznymi. Uczestnicy spotkania książce przyznali 8 punktów na 10 możliwych. 

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange