Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

NARODOWE CZYTANIE
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania Noweli polskich podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w dniu 7 września 2019 r. (sobota)
o godz. 10.00 w Gościńcu Ryński Młyn. Teksty do czytania dostępne w bibliotece.

PŁOMIENIE MIŁOŚCI - WIDOWISKO PLENEROWE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - ROBERTEM CZERNIAKIEM

135. spotkanie DKK odbędzie się 27 września 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Trociny", której autorem jest Krzysztof Varga. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

93. spotkanie MDKK odbędzie się 28 września 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dzwon śmierci" Kerstin Ekman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Ryńska młodzież spotkała się 25 maja 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Malinche. Malarka słów", autorstwa cenionej za piękny, literacki język pisarki meksykańskiego pochodzenia. Książka ta jest fabularyzowaną opowieścią o legendarnej Malinalle, która odegrała kluczową rolę w okresie formowania się państwa Meksyk. Malinalle została kochanką Hernana Cortesa, który przez Azteków uważany był za kogoś w rodzaju Boga. Malinalle, która została jego kochanką, ale także tłumaczem, miała nadzieję, że tym sposobem uratuje swój lud. Prędko zrozumiała, że związała się z człowiekiem złym, pozbawionym skrupułów, żądnym krwi. Historia pamięta jej imię, koleje życia, nie umniejsza jej roli w tamtych wydarzeniach. Mimo tego, jedni nazywają ją zbawicielką inni zdrajczynią. Klubowicze przyjęli tę "baśniową, piękną historię" jak głoszą recenzje, z umiarkowanym entuzjazmem. Uznali ją za trudną w czytaniu, pretensjonalną, pełną patosu i językowych udziwnień historyjkę o losach pewnej kobiety. Plusem powieści jest mocno zarysowane tło historyczne, obyczajowe, społeczne i kulturowe. Minusem sposób jego przedstawienia i nazwy własne, z którymi młodzież miała problem. Utyskiwano na ich uniemożliwiające we wczytanie się nagromadzenie, a także mnogość. Za pomocą aplikacji językowych usiłowaliśmy nawet wpisywać te nazwy literka po literce, aby chociaż posłuchać jak powinny brzmieć, ale ich prawidłowa wymowa w niczym nam nie pomogła. Konsternacja klubowiczów wzrosła. Przy gromadzeniu materiałów do dyskusji natrafiliśmy na europejskie odpowiedniki tych nazw, które zdaniem Klubowiczów powinny znaleźć się w książce zamiast nazw azteckich. Książka jest przez to niezrozumiała, chaotyczna i nuży. Klubowiczom nie przypadły do gustu także częste opisy codziennych czynności, które poza samym faktem pojawienia się w treści, niczego do niej nie wnosiły, zostało także odczytanych kilka takich fragmentów, np. "W ciszy świtu Malinalli mogłaby przysiąc, że słyszała zawodzenie, płacz Cihuacoatl, i poczuła nieodpartą chęć oddania moczu...". Jako jej jedyny plus Klubowicze uznali sam fakt jej napisania. Dzięki temu ich zdaniem historia o powstaniu Meksyku może trafić do wielu osób na całym świecie.