Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Ryńska młodzież spotkała się 25 maja 2019 r. aby podyskutować na temat książki "Malinche. Malarka słów", autorstwa cenionej za piękny, literacki język pisarki meksykańskiego pochodzenia. Książka ta jest fabularyzowaną opowieścią o legendarnej Malinalle, która odegrała kluczową rolę w okresie formowania się państwa Meksyk. Malinalle została kochanką Hernana Cortesa, który przez Azteków uważany był za kogoś w rodzaju Boga. Malinalle, która została jego kochanką, ale także tłumaczem, miała nadzieję, że tym sposobem uratuje swój lud. Prędko zrozumiała, że związała się z człowiekiem złym, pozbawionym skrupułów, żądnym krwi. Historia pamięta jej imię, koleje życia, nie umniejsza jej roli w tamtych wydarzeniach. Mimo tego, jedni nazywają ją zbawicielką inni zdrajczynią. Klubowicze przyjęli tę "baśniową, piękną historię" jak głoszą recenzje, z umiarkowanym entuzjazmem. Uznali ją za trudną w czytaniu, pretensjonalną, pełną patosu i językowych udziwnień historyjkę o losach pewnej kobiety. Plusem powieści jest mocno zarysowane tło historyczne, obyczajowe, społeczne i kulturowe. Minusem sposób jego przedstawienia i nazwy własne, z którymi młodzież miała problem. Utyskiwano na ich uniemożliwiające we wczytanie się nagromadzenie, a także mnogość. Za pomocą aplikacji językowych usiłowaliśmy nawet wpisywać te nazwy literka po literce, aby chociaż posłuchać jak powinny brzmieć, ale ich prawidłowa wymowa w niczym nam nie pomogła. Konsternacja klubowiczów wzrosła. Przy gromadzeniu materiałów do dyskusji natrafiliśmy na europejskie odpowiedniki tych nazw, które zdaniem Klubowiczów powinny znaleźć się w książce zamiast nazw azteckich. Książka jest przez to niezrozumiała, chaotyczna i nuży. Klubowiczom nie przypadły do gustu także częste opisy codziennych czynności, które poza samym faktem pojawienia się w treści, niczego do niej nie wnosiły, zostało także odczytanych kilka takich fragmentów, np. "W ciszy świtu Malinalli mogłaby przysiąc, że słyszała zawodzenie, płacz Cihuacoatl, i poczuła nieodpartą chęć oddania moczu...". Jako jej jedyny plus Klubowicze uznali sam fakt jej napisania. Dzięki temu ich zdaniem historia o powstaniu Meksyku może trafić do wielu osób na całym świecie.