Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

MASURIA - FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA

PCHLI TARG

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
134. spotkanie DKK odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Głosy Pamano", której autorem jest Jaume Cabré. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
92. spotkanie MDKK odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


W kwietniu 2019 r. warsztaty z kodowania w bibliotece odbyły się cztery razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 4 kwietnia i nosiły tytuł "Kolejność ma znaczenie" dzieci programowały ozoboty wydając im konkretne polecenia, czyli rysując komendy, które ozobot potrafi odczytać. Gdy dzieci przyswoiły sobie poszczególne komendy przystąpiły do pracy zespołowej polegającej na narysowaniu toru, który pokona ozobot. Trudność zadania polegała na tym, że każdy rysował oddzielny tor, który na zakończenie bibliotekarka połączyła w całość. Okazało się, iż dzieci idealnie poradziły sobie z zadaniem. Ozobot bez trudu przeszedł całą trasę.

 

Drugie zajęcia odbyły się 11 kwietnia ph. "Myślę logicznie". Tego dnia dzieci wzięły udział w dwóch aktywnościach rozwijających logiczne myślenie. Pierwsza była gra "Bystre oczko" polegająca na układaniu kolorowych kubeczków na macie do kodowania zgodnie z wyrzuconą na kostce liczbą oczek w taki sposób, aby ułożyć jak najwięcej linii w swoim kolorze. Druga aktywność to wykonanie pracy plastycznej polegającej na narysowaniu ilustracji zgodnie z poleceniami wydawanymi przez bibliotekarkę.

 

Podczas trzecich zajęć, które odbyły się 18 kwietnia pod hasłem "Wielkanocne kodowanie" uczestnicy rozmawiali z bibliotekarką o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych tj.: palmie wielkanocnej, pisankach, święconce, świątecznym śniadaniu, potrawach wielkanocnych, zwyczaju "szukania zajączka" oraz o lanym poniedziałku. Następnie używając maty edukacyjnej i kolorowych kubeczków wspólnie odkodowali rysunek kurczaczka, a następnie przystąpili do wykonania girlandy składającej się z papierowych zajączków.

 

Czwarte zajęcia odbyły się 25 kwietnia i nosiły tytuł "Mali artyści". Podczas spotkania dzieci zastanawiały się co to znaczy być artystą, co robią artyści, na czym polega ich praca, a także jakie przedmioty kojarzą się z artystycznymi zawodami. Po tym zajęły się kodowaniem ozobotów w taki sposób, żeby poruszały się one zgodnie z przyjętymi warunkami, tak więc należało w taki sposób uzupełnić trasę kodami, żeby robot swoim ruchem odzwierciedlił sposób kreślenia klucza wiolinowego. Mimo początkowych trudności każdemu ozobotowi udało się nakreślić wymagany rysunek.

KM mali artysci 1KM mali artysci 2

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange