MAJÓWKA NAD RYŃSKIM ORAZ REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

Majówka 2019regaty

DNI OTWARTE WIEŻY WIDOKOWEJ W RYNIE

wieza

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 9, 23 maja 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

SPOTKANIE Z JOANNĄ ŻAMEJĆ
Zapraszamy na spotkanie z Joanną Żamejć autorką magiczno-historycznych powieści "Nawrócone wiedźmy" i "Perkunowe wyroki", które odbędzie się 14 maja 2019 r. (wtorek) o godz. 17.00 w czytelni biblioteki. Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek autorki w cenie 25 zł ("Nawrócone wiedźmy") i 30 zł ("Perkunowe wyroki") oraz zdobycia jej autografu.

MAŁŻEŃSKIE ROZMOWY- WARSZTATY
Zapraszamy małżeństwa do udziału w warsztatach ph. "Małżeńskie rozmowy" prowadzonych przez Annę i Daniela Dramowiczów, które odbędą się 18 maja 2019 r. o godz. 16.00 w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 22, 29 maja 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

132. spotkanie DKK odbędzie się 24 maja 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gniazdo", której autorem jest Cynthia D'Aprix Sweeney. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

89. spotkanie MDKK odbędzie się 25 maja 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Malinche. Malarka słów", której autorem jest Laura Esquivel. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

TEATRZYK DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci z rodzicami na teatrzyk "Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu aktorów teatru Edu-Artis z Krakowa, który odbędzie się 30 maja 2019 r. (czwartek) o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej w Rynie oraz o godz. 17.30 w Filii Biblioteki Publicznej w Sterławkach Wielkich.

W kwietniu 2019 r. warsztaty z kodowania w bibliotece odbyły się cztery razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 4 kwietnia i nosiły tytuł "Kolejność ma znaczenie" dzieci programowały ozoboty wydając im konkretne polecenia, czyli rysując komendy, które ozobot potrafi odczytać. Gdy dzieci przyswoiły sobie poszczególne komendy przystąpiły do pracy zespołowej polegającej na narysowaniu toru, który pokona ozobot. Trudność zadania polegała na tym, że każdy rysował oddzielny tor, który na zakończenie bibliotekarka połączyła w całość. Okazało się, iż dzieci idealnie poradziły sobie z zadaniem. Ozobot bez trudu przeszedł całą trasę.

Drugie zajęcia odbyły się 11 kwietnia ph. "Myślę logicznie". Tego dnia dzieci wzięły udział w dwóch aktywnościach rozwijających logiczne myślenie. Pierwsza była gra "Bystre oczko" polegająca na układaniu kolorowych kubeczków na macie do kodowania zgodnie z wyrzuconą na kostce liczbą oczek w taki sposób, aby ułożyć jak najwięcej linii w swoim kolorze. Druga aktywność to wykonanie pracy plastycznej polegającej na narysowaniu ilustracji zgodnie z poleceniami wydawanymi przez bibliotekarkę.

Podczas trzecich zajęć, które odbyły się 18 kwietnia pod hasłem "Wielkanocne kodowanie" uczestnicy rozmawiali z bibliotekarką o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych tj.: palmie wielkanocnej, pisankach, święconce, świątecznym śniadaniu, potrawach wielkanocnych, zwyczaju "szukania zajączka" oraz o lanym poniedziałku. Następnie używając maty edukacyjnej i kolorowych kubeczków wspólnie odkodowali rysunek kurczaczka, a następnie przystąpili do wykonania girlandy składającej się z papierowych zajączków.

Czwarte zajęcia odbyły się 25 kwietnia i nosiły tytuł "Mali artyści". Podczas spotkania dzieci zastanawiały się co to znaczy być artystą, co robią artyści, na czym polega ich praca, a także jakie przedmioty kojarzą się z artystycznymi zawodami. Po tym zajęły się kodowaniem ozobotów w taki sposób, żeby poruszały się one zgodnie z przyjętymi warunkami, tak więc należało w taki sposób uzupełnić trasę kodami, żeby robot swoim ruchem odzwierciedlił sposób kreślenia klucza wiolinowego. Mimo początkowych trudności każdemu ozobotowi udało się nakreślić wymagany rysunek.

KM mali artysci 1KM mali artysci 2