131. spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Mała zagłada"  Anny Janko. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

88. spotkanie MDKK odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

regaty

W marcu 2019 r. warsztaty z kodowania offline odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć pod hasłem "Szyfrowanie informacji", które odbyły się 7 marca dzieci wysłuchały opowiadania "Zaszyfrowana wiadomość" Iwony Czarkowskiej, zastanawiały się jak przekazać informację, aby nikt obcy jej nie przeczytał, a następnie przystąpiły do zastosowania zdobytych informacji w praktyce. Każdy otrzymał wiadomość, którą należało zaszyfrować, przekazać kolegom i odgadnąć szyfr zastosowany przez inne dzieci. Wśród szyfrów wymyślonych przez uczestników zajęć znalazły się: zapisywanie wiadomości od tyłu, zamienianie liter w tekście na inne, użycie kodu obrazkowego itp.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca i nosiły tytuł "Wiosenne kodowanie" dzieci zastanawiały się skąd wiemy, że przyszła już wiosna, układały kody ze strzałek kierunkowych, w ten sposób, aby maszerując po macie według stworzonego kodu zdobyć jak najwięcej ilustracji symbolizujących wiosnę, a na zakończenie odkodowały rysunek przedstawiający bociana.

Zaś zajęcia, które odbyły się 28 marca nosiły tytuł "Siła koncentracji i współpracy". Podczas tych zajęć młodsze dzieci musiały wykazać się umiejętnością dodawania, a starsze mnożenia, aby odpowiednio pokolorować ilustracje przedstawiające wieże ułożone z kolorowych kubeczków. Następnie należało ustawić z kubeczków wieżę wcześniej przez siebie pokolorowaną. Gdy i to udało się dzieciom, bibliotekarka utrudniła zadanie. Tą samą wieżę dzieci ustawiały jeszcze raz, ale przy pomocy gumki recepturki, sznurków i czterech rąk. Choć zadanie to było dosyć trudne dzieci wspólnie uznały, iż dzięki koncentracji i współpracy w końcu udało im się osiągnąć założony cel.