Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12 czerwca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13 czerwca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

RODZINNY TURNIEJ CZYTELNICZY
Zapraszamy chętne rodziny do wzięcia udziału w Rodzinnym Turnieju Czytelniczym, który odbędzie się 7 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni w ramach obchodów XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Aby wziąć w nim udział należy:

• zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie 87 429 39 72 do 4 czerwca 2019 r. 3–osobowe zespoły (członkowie zespołu muszą być ze sobą spokrewnieni),
  • wykazać się znajomością 5 wskazanych przez bibliotekarza baśni (można je wypożyczyć w bibliotece),
  • przygotować się do wykonania czterech zadań zespołowych.

"ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ" - RAJD ROWEROWY
Zapraszamy miłośników rowerów, książek i bibliotek o wzięcia udziału  w rajdzie rowerowym.
Start: 15 czerwca 2019 r. (sobota), godz. 9.00, parking przy Urzędzie Miasta i Gminy Ryn.
Trasa przejazdu
: Ryn (ul. Portowa, ul. Kościuszki, ul. Kopernika) – tzw. Torówka - Knis Podewsie – Krzyżany – Krzyżany Kolonia – Zatoka Ruminek - Ryn.
Meta: parking przy Ekomarinie, około godz. 16.00.
W programie: grillowanie w Dworku u Pelców, konkursy z nagrodami.
Zapisy: w bibliotece do 13 czerwca 2019 r. (czwartek).
Uczestniku! Na rajd załóż coś w kolorze pomarańczowym i weź ze sobą ulubioną książkę.

133. spotkanie DKK odbędzie się 21 czerwca 2019 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonassona. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

90. spotkanie MDKK odbędzie się 29 czerwca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Perswazje" Jane AustenMalinche. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W marcu 2019 r. warsztaty z kodowania offline odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć pod hasłem "Szyfrowanie informacji", które odbyły się 7 marca dzieci wysłuchały opowiadania "Zaszyfrowana wiadomość" Iwony Czarkowskiej, zastanawiały się jak przekazać informację, aby nikt obcy jej nie przeczytał, a następnie przystąpiły do zastosowania zdobytych informacji w praktyce. Każdy otrzymał wiadomość, którą należało zaszyfrować, przekazać kolegom i odgadnąć szyfr zastosowany przez inne dzieci. Wśród szyfrów wymyślonych przez uczestników zajęć znalazły się: zapisywanie wiadomości od tyłu, zamienianie liter w tekście na inne, użycie kodu obrazkowego itp.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca i nosiły tytuł "Wiosenne kodowanie" dzieci zastanawiały się skąd wiemy, że przyszła już wiosna, układały kody ze strzałek kierunkowych, w ten sposób, aby maszerując po macie według stworzonego kodu zdobyć jak najwięcej ilustracji symbolizujących wiosnę, a na zakończenie odkodowały rysunek przedstawiający bociana.

Zaś zajęcia, które odbyły się 28 marca nosiły tytuł "Siła koncentracji i współpracy". Podczas tych zajęć młodsze dzieci musiały wykazać się umiejętnością dodawania, a starsze mnożenia, aby odpowiednio pokolorować ilustracje przedstawiające wieże ułożone z kolorowych kubeczków. Następnie należało ustawić z kubeczków wieżę wcześniej przez siebie pokolorowaną. Gdy i to udało się dzieciom, bibliotekarka utrudniła zadanie. Tą samą wieżę dzieci ustawiały jeszcze raz, ale przy pomocy gumki recepturki, sznurków i czterech rąk. Choć zadanie to było dosyć trudne dzieci wspólnie uznały, iż dzięki koncentracji i współpracy w końcu udało im się osiągnąć założony cel.