Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

NARODOWE CZYTANIE
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania Noweli polskich podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w dniu 7 września 2019 r. (sobota)
o godz. 10.00 w Gościńcu Ryński Młyn. Teksty do czytania dostępne w bibliotece.

PŁOMIENIE MIŁOŚCI - WIDOWISKO PLENEROWE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - ROBERTEM CZERNIAKIEM

135. spotkanie DKK odbędzie się 27 września 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Trociny", której autorem jest Krzysztof Varga. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

93. spotkanie MDKK odbędzie się 28 września 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dzwon śmierci" Kerstin Ekman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W marcu 2019 r. warsztaty z kodowania offline odbyły się trzy razy. Podczas pierwszych zajęć pod hasłem "Szyfrowanie informacji", które odbyły się 7 marca dzieci wysłuchały opowiadania "Zaszyfrowana wiadomość" Iwony Czarkowskiej, zastanawiały się jak przekazać informację, aby nikt obcy jej nie przeczytał, a następnie przystąpiły do zastosowania zdobytych informacji w praktyce. Każdy otrzymał wiadomość, którą należało zaszyfrować, przekazać kolegom i odgadnąć szyfr zastosowany przez inne dzieci. Wśród szyfrów wymyślonych przez uczestników zajęć znalazły się: zapisywanie wiadomości od tyłu, zamienianie liter w tekście na inne, użycie kodu obrazkowego itp.

Podczas drugich zajęć, które odbyły się pierwszego dnia wiosny, czyli 21 marca i nosiły tytuł "Wiosenne kodowanie" dzieci zastanawiały się skąd wiemy, że przyszła już wiosna, układały kody ze strzałek kierunkowych, w ten sposób, aby maszerując po macie według stworzonego kodu zdobyć jak najwięcej ilustracji symbolizujących wiosnę, a na zakończenie odkodowały rysunek przedstawiający bociana.

Zaś zajęcia, które odbyły się 28 marca nosiły tytuł "Siła koncentracji i współpracy". Podczas tych zajęć młodsze dzieci musiały wykazać się umiejętnością dodawania, a starsze mnożenia, aby odpowiednio pokolorować ilustracje przedstawiające wieże ułożone z kolorowych kubeczków. Następnie należało ustawić z kubeczków wieżę wcześniej przez siebie pokolorowaną. Gdy i to udało się dzieciom, bibliotekarka utrudniła zadanie. Tą samą wieżę dzieci ustawiały jeszcze raz, ale przy pomocy gumki recepturki, sznurków i czterech rąk. Choć zadanie to było dosyć trudne dzieci wspólnie uznały, iż dzięki koncentracji i współpracy w końcu udało im się osiągnąć założony cel.