DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

rynolandia 11Gra Miejska "Rynolandia V" została zorganizowana 24 września 2017 r. jako jeden z punktów obchodów Tygodnia Cittaslow 2017. W tegorocznej edycji udział mogła brać każda osoba od 13 do 99 lat. Przeważającą liczbę uczestników stanowiła młodzież ze szkoły podstawowej, ale nie zabrakło też "młodych duchem" dorosłych. Celem Gry było zobligowanie mieszkańców miasta do wspólnej zabawy, ale również pogłębienie wiedzy na temat historii Rynu. Scenariusz został podzielony na cztery trasy, które miały przejść cztery drużyny. W każdej z grup znajdowało się po trzech graczy i jeden towarzyszący im fotograf. Grupy ruszyły do zabawy niemalże równocześnie, jednak każda z nich zaczęła od innej trasy. Tym razem dużo zależało też od szczęścia i dobrej passy. Były trasy łatwiejsze i jeśli drużyna wylosowała je na początku zabawy, oszczędzała czas i siły na wykonanie zadań trudniejszych. Nie mniej, każda drużyna musiała przejść przez wszystkie cztery trasy, aby Gra mogła zostać uznana za zakończoną.

wielka trojka 36wielka trojka 28rak team 1rak team 2

zolwie 40zolwie 29slimaki 1slimaki 20rynolandia 23rynolandia 14cittaslow

Drużyny wystartowały z biblioteki o godzinie 10.30. Na wykonanie zadań mieli czas do 14.00. Uczestnicy mogli sami zdecydować ile czasu potrzebują na wykonanie poszczególnych tras. Instrukcje w zadaniach zostały tak napisane aby uczestnicy wykazali się jak największą kreatywnością i pomysłowością. Nie były jednak szczegółowo doprecyzowane, zastawiając tym samym na graczy sporo pułapek. Część tras nie wymagała udziału wolontariuszy, ale jednej z nich gracze mieli okazję napotkać ciekawe postaci, które tego dnia wyłoniły się z mroków przeszłości.
Na trasie "Tropem Krzyżackich Pamiątek" na uczestników czekał Książę Witold Jagiełło we własnej osobie, w tej roli Jan Tuczyński, który w trosce o dobrobyt mieszkańców miasta, prosił graczy aby zgromadzili dla niego oręż wojenny, tj. łuki i miecze własnej roboty, a także wędziska coby im głód w oczy na trasie nie zaglądał. Drugą prośbą Witolda było aby gracze wypletli wianki z polnych traw i znalezionych kwiatów i puścili je na wodę aby upamiętnić jego żonę – Annę. Ostatnią wolą księcia było, aby gracze poszukali ducha Anny w jej ulubionym miejscu. W rolę Księżnej Anny wcieliła się Jolanta Dudenko, która czekała na graczy u wylotu "ryńskiej rzeczki", czyli kanału krzyżackiego. Ci, którzy odnaleźli Annę, przesłali jej pozdrowienia od Witolda i tym samym zapewnili duchom spokojne sumienia. Upływający czas pokrzyżował plany części graczy i nie wszystkim udało się ukończyć swoje trasy. Nie mniej jednak wszystkie drużyny poradziły sobie świetnie.
Następnie jury w składzie: Bogusława Marchelewicz-Owczarczak – emerytowany bibliotekarz (przewodnicząca), Maria Tuczyńska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rynie oraz Katarzyna Lubowiecka-Motyka – bibliotekarz, analizowało wypełnione przez drużyny karty zadań i przekazane przez fotografów filmiki i zdjęcia. Podjęcie decyzji okazało się niezwykle trudnym zadaniem, a przydzielanie punktów za zadania wymagało od Jury prawdziwej wnikliwości. Wygrała drużyna Wielka Trójka, która nie tylko wykazała się niezwykłą pomysłowością w wykonywaniu zadań, ale również rozczuliła Jury swoimi wiankami, herbem i bukietami. Za Wielką Trójką skryły się trzy drobne dziewczynki, kuzynki: Laura Pawelczyk, Weronika Ackiewicz i Anna Onyszko. Towarzyszyła im Alicja Dołgan w roli fotografa. Jury zgodnie uznało jednak, że wszystkie drużyny wykazały się niezwykłą kreatywnością i bardzo zaangażowali się w zabawę. Każda grupa miała swoją dziedzinę, w której deklasowała pozostałe, ale w ogólnym rozrachunku, wygrać mogła tylko jedna. Nagrodą główną w Grze Miejskiej były bony o wartości 200 zł dla każdego członka zwycięskiej drużyny. Poza tym każdy uczestnik zabawy otrzymał jednakową torbę pełną słodyczy. Nagrody te ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Ryn, Józef Karpiński, który osobiście wręczył je zespołom podczas gali podsumowującej obchody Tygodnia Cittaslow w Rynie, która odbyła się 24 września 2017 r. w sali widowiskowej Ryńskiego Centrum Kultury i połączona była z koncertem zespołu "Czerwony Tulipan".

Składy drużyn:
Drużyna I – Rak Team: Mateusz Bykowski (lider), Michał Mścichowski, Kamil Domański, fotograf- Jakub Leonik
Drużyna II – Ślimaki: Weronika Frydrycy(lider), Huber Szkatuła, Hubert Plaga, fotograf- Bożena Cantop
Drużyna III – Wielka Trójka: Anna Onyszko(lider), Weronika Ackiewicz, Laura Pawelczyk, fotograf – Alicja Dołgan
Drużyna IV – Żółwie: Paweł Onyszko(lider), Monika Onyszko, Artur Pawelczyk, fotograf – Małgorzata Tuczyńska

Bibliotekarze gorąco dziękują wszystkim wolontariuszom na trasie, fotografom i graczom za wspólną zabawę, poświęcony czas i wszystkie pomocne gesty.

 

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa