DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

sieniewicz 1Dnia 18 września 2017 r. odbyło się w ryńskiej bibliotece pierwsze spotkanie w ramach warsztatów pisarskich "Linie papilarne opowieści". Jest to autorski projekt Mariusza Sieniewicza, uznanego w kraju pisarza, felietonisty i dramaturga, który powstał we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie. Prowadzony przez pisarza kurs kreatywnego pisania, jest szansą dla adeptów literackich, którzy będąc na początku swojej artystycznej drogi, potrzebują doświadczonego autorytetu. Tego rodzaju kurs pomógł im wejść na właściwe tory sztuki pisarskiej. W pierwszej części spotkania pisarz przedstawił definicje literatury, które przez lata tworzyli poszczególni pisarze i ludzie książki. Zachęcał do przemyśleń i szukania swojej własnej definicji. Podkreślał tym samym, aby młodzi twórcy pamiętali, że ich rzemiosłem jest słowo i to słowa są sednem opowieści, a nie emocje autora. Podając rozmaite przykłady zdań sztampowych, sprawiających wrażenie sztucznych, ocierających się o literacki bełkot a nawet grafomanię, wskazywał złoty środek w wyrażaniu poszczególnych emocji i uczył jak te emocje odmalowywać słowem, żeby czytelnik mógł je odczuć. Poza częścią teoretyczną, która była znakomitym wstępem do drugiej części, uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w zadaniach praktycznych, których celem było uwypuklenie błędów jakie popełniają i wskazanie jak z podobnych pułapek wydostać się w przyszłości. Uczestnicy angażowali się w zajęcia, nie bali się zadawać pytań i chętnie przyjmowali rady i wskazówki pisarza. Odczuwalny był autorytet jaki wzbudził pisarz wśród kursantów, ale przyjazna i komfortowa atmosfera jaką od początku roztoczył, wpłynęła na młodych twórców inspirująco i zachęciła do dalszej pracy. Podczas kolejnego spotkania, pisarz będzie analizował teksty, które kursanci przekazali mu na koniec spotkania.
Na drugim spotkaniu, które odbyło się 16 października 2017 r. uczestnicy ćwiczyli zdobyte na pierwszym spotkaniu umiejętności literackie. Umożliwiało to znakomite zadanie polegające na przeredagowaniu przykładowego-błędnego pod względem stylistycznym zdania, w prawidłowy sposób. Kolejnym punktem kursu, który był praktyczną podpowiedzią dla przyszłych "ludzi pióra" okazało się artystyczne, pobudzające kreatywność i wyobraźnię twórcy łączenie wątku opisowego, skupiającego się na konkretnym zachowaniu, czy przedmiocie z opisem sytuacji. Mariusz Sieniewicz w niezwykle pomysłowy i co warto dodać, skuteczny sposób wprowadził uczestników tą zabawą w budowanie klimatu sceny dookoła jednego przedmiotu. Druga część spotkania została przeznaczona na konsultacje indywidualne. Wielkim plusem tego doświadczenia był to, że młodzi twórcy mogli przeczytać innym fragment swojej twórczości i razem z prowadzącym mieli szansę omówić swój pomysł. Najważniejsze w tym etapie było to, że pisarz otrzymał teksty uczestników po pierwszym spotkaniu, miał więc przygotowane wnioski z przeczytanej lektury. Podkreślał walory i mocne strony poszczególnych tekstów. To co najcenniejsze, czyli uwagi dotyczące samej konstrukcji czy błędów fabularnych, również zostały odpowiednio zaakcentowane. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się jakie błędy popełniają, ale przede wszystkim dowiedzieli się jak błąd zamienić w sukces, oraz jak unikać ich w przyszłości. To jedna z nielicznych okazji kiedy młodzi twórcy mieli okazję usłyszeć konstruktywną krytykę, która nie tylko pozwoliła im na świeże spojrzenie na swoją twórczość, ale uczuliła ich na unikacie banału. Tych kilka słów uznania, a przede wszystkim uwaga autorytetu, który faktycznie chciał rozmawiać o ich twórczości sprawiła, że nabrali zapału i inspiracji do dalszej pracy nad sobą. Na koniec spotkania Mariusz Sieniewicz zachęcił uczestników, aby się nie poddawali. Na przygotowanej przez siebie prezentacji przygotował także spis wydawnictw, które specjalizują się w wydawaniu debiutantów dając tym samym zielone światło do działania poza zakończonym kursem.

sieniewicz 5sieniewicz 4sieniewicz 2sieniewicz 3

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa