DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

W kwietniu 2017 r. maluchy uczestniczyły w spotkaniach Klubu trzy razy. Podczas pierwszych zajęć, które odbyły się 6 kwietnia i nosiły tytuł "Tropiciele wiosny" dzieci wysłuchały wiersza "Gdzie jest wiosna" Danuty Gelnerowej, razem z bibliotekarką ustaliły z czym kojarzy się im wiosna, czyli między innymi z: śpiewem ptaków i zakwitaniem kwiatów, z padającym deszczem i świecącym słońcem oraz ze świętami wielkanocnymi. Następnie wzięły udział w zabawie "Wiosenne porządki" oraz kolorowały ilustracje przedstawiające zwyczaj przywoływania wiosny, czyli topienie Marzanny.

km wiosna 1km wiosna 2

Kolejne zajęcia pod hasłem "Jesteśmy przyjaciółmi ziemi" odbyły się 22 kwietnia. Podczas spotkania dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez bibliotekarkę na podstawie wiersza "Sznurek Jurka" L. Szołdry, podczas której na boisku znalazły się rzeczy, o których mowa w wierszu, tworząc wysypisko. Następnie maluchy poznały zasady segregacji odpadów obowiązujące w naszej gminie i biorąc udział w zabawie "Gdzie z tym śmieciem" uporządkowały śmietnisko powstałe podczas inscenizacji. Dzieci wzięły także udział w zabawach ruchowo-sprawnościowe wykorzystując do zabawy odpady. Było to: rzucanie kulkami z gazet do celu oraz wyścigi par z korkami niesionymi na łyżce w ustach. Na zakończenie dzieci wykonały pojemniki na kredki i długopisy w kształcie łosia z tektury.

 

km ziemia 1km ziemia 2km ziemia 3km ziemia 4

Trzecie spotkanie odbyło się 27 kwietnia i nosiło tytuł "Majowe święta narodowe w Polsce". Podczas spotkania maluchy dowiedziały się, iż maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski oraz, że w pierwszych trzech dniach maja Polacy obchodzą aż pięć ważnych świąt narodowych:

 • 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy oraz rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
 • 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą
 • 3 maja - rocznica uchwalenia w Polsce Konstytucji w 1791 r.

Bibliotekarka opowiedziała maluchom o historii i znaczeniu tych świąt dla Polaków. Przeczytała im wiersz pt. "Polskie skarby" i rozmawiała z nimi o polskich symbolach narodowych, czyli o barwach narodowych, fladze, godle, hymnie i języku polskim. Dzieci zastanawiały się także nad znaczeniem słów ojczyzna, patriotyzm i patriota, wzięły udział w zabawie "Przyjazny gest" oraz sklejały rozsypankę przedstawiająca mapę Polski i jej najbardziej charakterystyczne zakątki.

swieta majowe 7swieta majowe 6swieta majowe 5

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa