DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Rynie spotkali się 29 września 2023 r. w czytelni. Tradycyjnie była kawa i ciasto domowego wypieku. Wyjątek natomiast stanowiła duża frekwencja uczestników spotkania i powiększenie Klubu o dwóch nowych członków. Obecnie DKK w Rynie liczy 20 osób. Tym razem Klubowicze rozmawiali o książce norweskiej pisarki Helgi Flatland pt. "Współczesna rodzina. Tytułowa rodzina udaje się na wakacje do Włoch. Tam zamierzają uczcić 70-te urodziny głowy rodu Sverrego. Jednakże spokojna i sielska atmosfera rodzinna kończy się gdy rodzice oznajmiają swoim dzieciom, że przestało się im układać w małżeństwie i w związku z tym zamierzają się rozwieść. Dla ich dorosłych dzieci, dwóch córek i syna wiadomość ta okazuje się szokująca i burzy im pozornie uporządkowany świat. Fabuła tej powieści skupia się wokół relacji dzieci i ukazania tego co dzieje się z ich życiem, gdy wkrada się w nie rozwód ich rodziców. Uczestnicy dyskusji jednomyślnie stwierdzili, iż lektura miesiąca to książka trudna w odbiorze. Wymagała ona od czytelnika skupienia i przemyśleń. A wszystko to ze względu na zawarty w niej zbyt duży ładunek emocjonalny. Klubowicze doznali podwójnych emocji. Jedne związane były z nagromadzonymi przeżyciami opisanej norweskiej rodziny. Ktoś z dyskutujących nawet powiedział: "były one zbyt sugestywne, że trudno nie wczuć się w sytuację postaci". Zaś inne emocje pobudziła wymuszona przez lekturę refleksja na temat własnej rodziny. Co było słyszalne podczas dyskusji, gdzie wiele osób odwoływało się do przykładów i wspomnień dotyczących bliższej i dalszej rodziny. Klubowicze zastanawiali się jak skomplikowane potrafią być relacje międzyludzkie i do czego może zaprowadzić wzajemny brak zaufania. Próbowali też odpowiedzieć na pytanie moderator: co dla każdego z nas oznacza rodzina? Oto kilka odpowiedzi:

  • rodzina to więzy krwi i tylko więzy krwi, gdyż w rzeczywistości niewiele o sobie wiemy,
  • rodzina to więzy krwi, a nasze relacje są płytkie i nieszczere,
  • rodzina to ludzie, z którymi spędzamy święta i inne ważne uroczystości,
  • rodzina to bliscy, na których możemy liczyć, którzy będą nas wspierać i kochać bez względu na wszystko.

Podczas spotkania padła też znana sentencja: "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach". Książce przyznano maksymalną ilość punktów, czyli 10. Na konie Klubowicze podzielili się  swoimi wrażeniami odnośnie spotkania autorskiego z pisarką Katarzyną Bereniką Miszczuk, które odbyło się w Rynie. Podjęli też decyzję dotyczącą zorganizowania wspólnego wyjazdu do teatru w Olsztynie w dniu 7 października na spektakl pt. "Sztuka kochania Polaków", którego reżyserem jest Joanna Drozda.

Wrześniowe spotkanie DKK

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa