DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Spotkania tolkienowskie mają w sobie coś z magii zawartej w historii Śródziemia. I jak powiedział jeden z gości spotkania, Kacper Pochopień, "Tolkien to nadzieja". Nadzieja na to, że otwierając się na literacką wizję Johna Ronalda, można życie przeżywać po wielokroć, uczyć się, bawić, odkrywać siebie i rozwijać. Nieograniczona wyobraźnia autora daje możliwość niezachwianej wiary w dobro. W świecie, który nieustannie gdzieś goni przed siebie, kilkadziesiąt osób postanowiło, że zboczą z głównej trasy i pojadą do Tołkin. Zaproszeni goście, niczym niezmordowani hobbici przemierzyli cały kraj, aby podzielić się ze słuchaczami swoją własną przygodą z Tolkienem. Dzień Czytania Tolkiena w Tołkinach odbył się już po raz drugi. Kolejny raz zimnymi objęciami przywitał nas zabytkowy, gotycki kościół na wzgórzu.
Spotkanie rozpoczęło się od Kacpra Pochopienia, który jest tolkienistą, kolekcjonerem, działaczem w Śląskim Klubie Fantastyki i organizatorem rozmaitych wydarzeń tolkienowskich. Jego opowieść, przepleciona prywatnymi odniesieniami do jego początków z Tolkienem snuła się powoli, jednostajnym rytmem. Za pomocą ankiety, którą przeprowadził na jednej ze stron nie tylko streścił wszystkie książki Profesora, co było szczególnie cenne dla osób, które nie miały wcześniej styczności z Tolkienem, ale jednocześnie przedstawił ich wartość na rynku kolekcjonerskim. Opowiedział o własnych zbiorach, najcenniejszych zdobyczach, źródłach z których pozyskuje kolejne pozycje i co robić aby nie zbankrutować kupując je. Rada Kacpra jest jedna. Być cierpliwym. Wyczekiwać okazji. Nie tracić czujności.
Kolejnym gościem który uświetnił obchody tego dnia był Ryszard Derdziński, który z powodu zobowiązań służbowych nie mógł być tego dnia fizycznie w Tołkinach, ale przygotował wcześniej wykład, który premierowo został odtworzony. Galadhorn, którego w świecie tolkienistów w Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać, opowiedział o swoich badaniach nad genealogią rodu Tolkienów, oraz postępów jakich dokonał na przełomie mijającego roku. W drugiej części wykładu opowiedział o swojej pracy tłumacza i premierze książki spod szyldu wydawnictwa Zysk i S-ka "Natura Śródziemia".
W zapoczątkowanym przez Galadhorna klimacie tłumaczeń, przeszliśmy do kolejnego zaproszonego gościa. Na prelekcję Cezarego Frąca czekało wielu fanów, którzy odwiedzili tego dnia Tołkiny. Cezary Frąc, człowiek z niezwykłą charyzmą i poczuciem humoru, w sposób bardzo drobiazgowy wyjaśnił obecnym na tym polega specyfika tłumaczeń dzieł Tolkiena, na tle innych autorów. Wymienił pięć najważniejszych jego zdaniem punktów jakie należało rozpatrzyć przed przystąpieniem do tłumaczenia. Są to hasła: Tolkien jako: lingwista i językoznawca, miłośnik mitologii, żarliwy katolik, autor, (człowiek) zbyt uległy. Zdaniem pana Frąca to właśnie te podpunkty stały się kluczowe przy pracy nad przekładem. Odwołał się także do swojej pracy nad "Historią Śródziemia" nie zdradzając jednak żadnych szczegółów, a jedynie opowiadając o trudnościach z jakimi przyszło mu się zmierzyć przy pracy nad poszczególnymi tomami.
Wydarzenie zamknął koncert Marysi Niewaldy, która oczarowała zebranych swoich głosem, grą na pianinie i gitarze. Marysia nie tylko śpiewała napisane przez Tolkiena pieśni, ale także opowiadała o nich. Ona sama także podzieliła się z zebranymi wspomnieniami o tym, jak zaczęła się jej własna przygoda z tolkienowskim światem.
Czytanie Tolkiena w Tołkinach to inicjatywa z gruntu kameralna, która ma na celu zgromadzenie w jednym, historycznym miejscu osób, które są na tyle oddane twórczości Tolkiena, że gotowe są znosić trudy długiej podróży i przenikliwego zimna pochodzącego ze starych, kościelnych murów. Także w tym roku padło wiele trafnych stwierdzeń. Tolkien i jego Środziemie są z wszech miar nieśmiertelne. I pozostają w gruncie rzeczy uniwersalne. Odbiorca, eksplorator tego świata, jest w stanie odszukać w nim miejsce dla siebie bez względu na to kim jest i dokąd zmierza. J.R.R. Tolkien daje nam wciąż nadzieję, że dobro, prędzej czy później wygra. Tegoroczne hasło "Podróż i Przygoda", idealnie odzwierciadlają, że czytanie Tolkiena w Tołkinach, wymaga odbycia długiej podróży pełnej niewygód i wyrzeczeń, ale fizycznie okazuje się bezcenną przygodą. Cała tolkienowska przygoda w Tołkinach nie mogłaby się odbyć bez dwóch wspaniałych osób, księdza proboszcza Pawła Biadunia i pani sołtys Małgorzaty Mikulskiej - Dziękujemy! O słodycz przerwy kawowej w tym roku zadbali głównie klubowicze z Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Rynie. Podziękowania kierujemy także do pani Marii i pani Bożeny z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Rynie. a także dp pań Magdy i Beaty, które także wsparły nas swoimi wypiekami. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Dzień Czytania TolkienaDzień Czytania TolkienaDzień Czytania TolkienaDzień Czytania TolkienaDzień Czytania TolkienaDzień Czytania Tolkiena

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa