DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl
 ...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W MARCU 2023
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat wraz z rodzicami na spotkania Klubu Malucha, które odbędą się 3, 10, 17, 24 marca 2023 r. (piątek) o godz. 16.00 w Czytelni. W programie zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
166. spotkanie DKK odbędzie się 17 marca 2023 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce 
"Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem" Magdalena Małecka-Wippich, Anna Seniuk. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Plakat Dzień Czytania Tolkiena
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
132. spotkanie MDKK odbędzie się 25 marca 2023 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować  o książce "Królestwo Mostu" Danielle L. Jensen. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
138. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 29 marca 2023 r. (środa) godz. 17.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes, której autorem jest Patricia Highsmith. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

...........................
ZAKUP I ZDALNY DOSTĘP DO NOWOŚCI WYDAWNICZYCH
Biblioteka Publiczna w Rynie pozyskała dofinansowanie na kwotę 5 923,00 zł dzięki udziałowi w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa , Priorytet K.I. 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych na lata 2021–2025 – edycja 2022, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Bibliotekę Narodową.
Czytelniku! Ty także możesz mieć wpływ na ofertę naszej biblioteki. Jeśli w naszych zbiorach nie ma interesującej Cię pozycji lub masz pomysł, co powinno znaleźć się w naszym księgozbiorze przyjdź do biblioteki i zaproponuj zakup.
Informacja o dotacji
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników.
Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.
Projekt Mała Książa Welki Człowiek

 

A K T U A L N O Ś C I

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych spotkali się 20 stycznia 2023 r. w czytelni biblioteki przy kawie i własnych wypiekach, aby podyskutować o książce "Seniorzy w akcji" Cathariny Ingelman-Sundberg, szwedzkiej pisarki specjalizującej się w kryminałach i thrillerach. "Seniorzy w natarciu" to zabawna opowieść o perypetiach Emeryckiej Szajki, która za cel obrała sobie, być jak Robin Hood, czyli zabierać bogatym i rozdawać potrzebującym. Pięciu pensjonariuszy w osobie Martha, Geniusz, Stina, Grabi i Anna-Greta byli znudzeni i sfrustrowani warunkami życia w Domu Seniora Diament, w którym przebywali. Uległy one pogorszeniu po zmianie właściciela. Mieszkańcy tego domu otrzymują gotowe mrożone dania zamiast pełnowartościowych posiłków, mają ograniczone wyjścia na spacery i dostają otumaniające ich leki. Z pełnych życia osób stają się apatycznymi staruszkami, którzy tylko tkwią w fotelach przed telewizorem. Pewnego dnia oglądają program dokumentalny na temat więziennictwa i stwierdzają, że więźniowie mają lepsze warunki od nich. Zapragnęli trafić do więzienia. Zdecydowali się założyć Emerycką Szajkę i dokonać kradzieży. Na początek okradli skrytki depozytowe bogatych mieszkańców luksusowego hotelu. Później ukradli dwa cenne obrazy z muzeum w celu uzyskania okupu. Finał pomysłowych działań Emeryckiej Szajki był zaskakujący. Zaskakująca była też dyskusja. Uczestnicy spotkania zgodnie chwalili pomysł autorki na fabułę i fakt zwrócenia przez to uwagi, pół żartem, pół serio na to jak traktowani są ludzie starsi. Temat ważny i na czasie zarówno w Szwecji jak i w Polsce, ale i na całym świecie. Odmienne zdania pojawiły się odnośnie wykorzystania fabuły we wspomnianym dziele. Jedenaście osób stwierdziło, iż książka nie spełniła ich oczekiwań. Według nich jak na komedię kryminalną za mało było elementów humorystycznych. Poza tym zarzucali, że zabrakło wartkiej akcji. Ktoś powiedział: toczy się ona dość regularnym tempem, a przedstawione wydarzenia raczej nie specjalnie zaskakują. Również według nich naciąganą kwestią jest fakt, że kradzieże poszły staruszkom tak gładko, a ich planowanie zajęło zaledwie kilka dni. Ta grupa Klubowiczów nie deklarowała przeczytania kolejnych tomów z tej serii. Natomiast trzy osoby wyłamały się z Klubu, postanowiły sięgnąć po dalsze części. Te osoby też pozytywnie wyrażały się o fabule książki. Uznały, że została ona dobrze poprowadzona przez autorkę, a efekt końcowy jest znakomity. Do swojej opinii przytoczyły takie argumenty: lekki kryminał z dużą dozą humoru, ciekawi i zabawni bohaterowie, powieść z puentą: starość wcale nie musi być nudna i monotonna, w podeszłym wieku też można żyć pełnią życia. Ogólnie książce przyznano 7 punktów z 10 możliwych. Na koniec spotkania dwóm Klubowiczom przyznano tytuł Klubowicz Roku 2022 i wręczono nagrody w postaci kubków z logo biblioteki i programu DKK. Wspomniany tytuł otrzymały dwie panie, Wanda Prokopowicz i Bożena Cantop.   

Klubowicz Roku 2022Dyskusja na temat omawianej książkiDyskusja na temat omawianej książki 

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa