DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

W kwietniu 2022 r. odbyły się cztery spotkania Klubu Malucha. Zajęcia, które odbyły się 1 kwietnia poświęcone były śmiesznej tradycji związanej ze śmiechem i żartami, czyli prima aprilis. Podczas zajęć dzieci przesłały sobie uśmiech. Próbowały naśladować śmiech: małej dziewczynki, Świętego Mikołaja, małej myszki, lwa, króla wielkiego państwa, starszej pani, hipopotama. Zastanawiały się, które wiadomości z gazet przeczytane przez bibliotekarkę były prawdziwe, a które to żart. Wzięły udział w zabawie "Szymon mówi..." oraz rysowały uśmiechnięte buzie.
13 spotkanie Klubu Malucha13 spotkanie Klubu Malucha
 
 
"Tradycje i zwyczaje wielkanocne" to tytuł spotkania, które odbyło się 8 kwietnia. Dzieci wysłuchały kilku fragmentów z książki "Gdyby jajko mogło mówić" Renaty Piątkowskiej. Rozmawiały o tym w jaki sposób ludzie przygotowują się do świąt. W czasie zajęć ćwiczyły także sprawność manualną rąk poprzez wydrapywanie wykałaczką wzorów z plasteliny, w ten sposób powstały piękne, papierowe pisanki.
14 spotkanie Klubu Malucha14 spotkanie Klubu Malucha
 
Kolejne spotkanie odbyło się 22 kwietnia. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, więc dzisiejsze zajęcia Klubu Maluch odbyły się pod hasłem "Jesteśmy przyjaciółmi ziemi". Podczas spotkania dzieci obejrzały inscenizację przygotowaną przez bibliotekarkę na podstawie wiersza "Sznurek Jurka" L. Szołdry, podczas której na boisku znalazły się rzeczy, o których mowa w wierszu, tworząc wysypisko. Następnie maluchy poznały zasady segregacji odpadów obowiązujące w naszej gminie i biorąc udział w zabawie "Gdzie z tym śmieciem" uporządkowały śmietnisko powstałe podczas inscenizacji. Dzieci wzięły także udział w zabawach ruchowo-sprawnościowych wykorzystując do zabawy odpady. Było to: rzucanie korkami do celu oraz wyścigi z korkami niesionymi na łyżce w ustach. Na zakończenie dzieci otrzymały w prezencie ekologiczne joja, dzięki czemu mogły poćwiczyć zręczność i cierpliwość.
15 spotkanie Klubu Malucha15 spotkanie Klubu Malucha
 
Czwarte spotkanie odbyło się 29 kwietnia i przebiegało pod hasłem "Poznajemy życie koni", ponieważ 30 kwietnia obchodzimy Dzień Konia. Gościem spotkania była Katarzyna Lubowiecka-Motyka, ryńska bibliotekarka i moderatorka Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, a prywatnie miłośniczka jazdy konnej. Pani Kasia zaprezentowała strój jeździecki i opowiedziała  jak dbać o konie i jak bezpiecznie zachowywać się w obecności konia. Dzieci (a szczególnie Amelka i Zosia) również wykazały się dużą wiedzą na temat jazdy konnej, a niektóre nawet praktyką, bo jak się okazało też jeżdżą konno. Następnie dzieci obejrzały książki poświęcone tym zwierzętom, bawiły się naśladując odgłosy wydawane przez konie oraz poruszając się jak one. A na zakończenie kolorowały ilustracje konia.
16 spotkanie Klubu Malucha16 spotkanie Klubu Malucha

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa