DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: rynbiblioteka@ryn.pl
 
..........................
W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E
 
RODZINNE CZYTANIE W PLENERZE
Rodzinne czytanie w plenetrze
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i starszym rodzeństwem na Piknik z książką, czyli Rodzinne Czytanie w Plenerze, które odbędzie się 7 sierpnia 2022 r. o godz. 12.00 na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego. W programie głośne czytanie opowiadania "Plan bobra" Tomasza Samojlika z serii "Żubr Pompik. Wyprawy", prace plastyczne oraz wspólne gry i zabawy.
 
WAKACJE Z RPEKIT
Wakacje - plakat
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
118. spotkanie MDKK odbędzie się 20 sierpnia 2022 r. (sobota) o godz. 14.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować  o książce "The Darkest Star. Magiczny pył" Jennifer L. Armentrout. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
159. spotkanie DKK odbędzie się 26 sierpnia 2022 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Czarownica z Funtinel", której autorem jest Albert Wass. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
131. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 9 września 2022 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dziewczyna w ciemności" Marion Pauw. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
WYZWANIE CZYTELNICZE 2022
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie Wyzwanie Czytelnicze 2022. To fantastyczna zabawa i możliwość odkrycia niezwykłych książek, po które w innym wypadku byście nie sięgnęli. Każdego miesiąca wypatrujcie nowego hasła! Szykuje się wspaniała zabawa! Szczegóły dostępne w regulaminie, a także w Bibliotece.
Wyzwanie czytelnicze-regulamin Wyzwanie czytelnicze-regulaminWyzwanie czytelnicze - regulamin
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Plakat Legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Biblioteka Publiczna dw Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 3-6 lat i ich rodziców po raz trzeci. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Plakat akcjiZawartość wyprawki

 

A K T U A L N O Ś C I

Ryńscy Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w czytelni Biblioteki 18 marca 2022 r. przy kawie i własnych wypiekach. Tym razem dyskutowali o książce pt. "Równonoc" Anny Fryczkowskiej, którą wydało Wydawnictwo Od Deski do Deski w ramach serii "Na F/Aktach". Książka ta nie jest reportażem, choć autorka opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Sporo jednak dodała fabuły. Należy ją zaliczyć do dokumentalnej powieści opartej na faktach. Kluczowym elementem tej powieści stanowi seria zaginięć nastoletnich chłopców w województwie zachodniopomorskim, które miały miejsce w latach 1998 i 1999. Poznajemy wspomnienia czwórki rodziców dotkniętych tą tragedią. Ich życie znacznie się zmieniło po zaginięciu dziecka w niewyjaśnionych okolicznościach. Przepełnione jest naprzemiennie bólem, cierpieniem, rozżaleniem, niemocą, bezradnością, tęsknotą i oczekiwaniem. Klubowicze "Równonoc" okrzyknęli najbardziej przejmującą książkę wśród dotychczas omawianych. Nie ukrywali, iż przy czytaniu czasami uroili łzy. Traumatyczne przeżycia rodziców w niej opisane odbierali emocjonalnie. Nostalgia i przygnębienie wyczuwalne były nawet podczas prowadzonej dyskusji. Przyczynę upatrywano w zastosowanej przez autorkę empatycznej narracji. To właśnie rodzice zaginionych chłopców są narratorami. A ich narracja była na tyle subiektywna, że poruszyła do głębi serca Klubowiczów. Dewiza, że człowiek nie potrafi być obojętny na ludzkie cierpienie w tym przypadku w pełni się sprawdziła. Nawet książka może wzruszyć i być przyczynkiem do wyjawienia osobistych dramatycznych przeżyć. Nie zabrakło też rozmów o wojnie na Ukrainie i jej traumatycznych skutkach. Książce przyznano 9 punktów na 10 możliwych. Klubowicze nie żałują, iż ją przeczytali.

 

Spotkanie Klubu Książki dla dorosłych

Programy i projekty

logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa