DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: rynbiblioteka@ryn.pl
 
..........................
W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E
 
RODZINNE CZYTANIE W PLENERZE
Rodzinne czytanie w plenetrze
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i starszym rodzeństwem na Piknik z książką, czyli Rodzinne Czytanie w Plenerze, które odbędzie się 7 sierpnia 2022 r. o godz. 12.00 na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego. W programie głośne czytanie opowiadania "Plan bobra" Tomasza Samojlika z serii "Żubr Pompik. Wyprawy", prace plastyczne oraz wspólne gry i zabawy.
 
WAKACJE Z RPEKIT
Wakacje - plakat
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
118. spotkanie MDKK odbędzie się 20 sierpnia 2022 r. (sobota) o godz. 14.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować  o książce "The Darkest Star. Magiczny pył" Jennifer L. Armentrout. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
159. spotkanie DKK odbędzie się 26 sierpnia 2022 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Czarownica z Funtinel", której autorem jest Albert Wass. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
131. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 9 września 2022 r. (piątek) o godz. 17.00. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dziewczyna w ciemności" Marion Pauw. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
WYZWANIE CZYTELNICZE 2022
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie Wyzwanie Czytelnicze 2022. To fantastyczna zabawa i możliwość odkrycia niezwykłych książek, po które w innym wypadku byście nie sięgnęli. Każdego miesiąca wypatrujcie nowego hasła! Szykuje się wspaniała zabawa! Szczegóły dostępne w regulaminie, a także w Bibliotece.
Wyzwanie czytelnicze-regulamin Wyzwanie czytelnicze-regulaminWyzwanie czytelnicze - regulamin
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Plakat Legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

 • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
 • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
 • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
 • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Biblioteka Publiczna dw Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 3-6 lat i ich rodziców po raz trzeci. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Plakat akcjiZawartość wyprawki

 

A K T U A L N O Ś C I

W lutym 2022 r. dzieci uczestniczyły w spotkaniach klubu trzy razy. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 4 lutego dzieci poznały życie i twórczość Marii Konopnickiej, wysłuchały wiersza "Stefek Burczymucha" i bardzo chętnie rozmawiały z bibliotekarką na jego temat, a na zakończenie wykonały witraże przedstawiające motyle.

Spotkanie Klubu MaluchaSpotkanie Klubu MaluchaSpotkanie Klubu MaluchaSpotkanie Klubu Malucha

 

Spotkanie pod hasłem "W świecie kotów" odbyło się 11 lutego 2022 r. Tego dnia bibliotekarka wprowadziła dzieci do tematu zajęć wierszem "Kotek" nieznanego autora:

Cztery łapki, w nich pazurki.
Lubię zbiegać prosto z górki,
Tulić, łasić się, przymilać.
Po gałązkach też się wspinać.
Piję mleczko bardzo zdrowe,
By wieść życie kolorowe.
Kto ja jestem? Bardzo proszę:
Kotek, takie imię noszę!

Następnie dzieci obejrzały wystawę książek przygotowaną z okazji obchodów Dnia Kota, odgadywały zagadki dotyczące tych czworonogów. Dowiedziały się jak wołać koty w różnych językach. Piły mleko ze spodka, tak jak to robią koty. Ćwiczyły kocią gimnastykę oraz kolorowały ilustracje przedstawiające naszych mruczących pupili.

W świecie kotaW świecie kotaW świecie kotaW świecie kota

 

Trzecie spotkanie Klubu Malucha odbyło się 18 lutego 2022 r. pod hasłem "Psotny wietrzyk". Tego dnia dzieci zastanawiały się:

 • Co to jest wiatr i skąd się bierze?
 • Jakie są rodzaje wiatru?
 • Czy wiatr można poczuć?
 • Czy wiatr można usłyszeć?
 • Czy wiatr można zobaczyć?

Wzięły udział w zabawie "Co tak szeleści?", w której opierając się tylko na swoim słuchu odgadywały jakie przedmioty wydają poszczególne dźwięki. Wykonały eksperyment, w którym sprawdziły jaka siła wiatru jest potrzebna, aby poruszać poszczególne przedmioty. A na zakończenie wykonały prace plastyczne pt. "Wiatrem malowane". Zadaniem dzieci było rozprowadzenie farby na kartce przy użyciu słomki i odpowiednim dmuchaniu.

Spotkanie pod hasłem Psotny wietrzykSpotkanie pod hasłem Psotny wietrzykSpotkanie pod hasłem Psotny wietrzyk

Programy i projekty

logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna Sieć Szkoleniowa