DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się w piątek 23 października 2020 r. w Czytelni Biblioteki, jeszcze zanim cała Polska została objęta strefą czerwoną. Nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19 weszły w życie w sobotę. Lekturą miesiąca ryńskich Klubowiczów DKK była książka "Bracia", której autorem jest Chińczyk Da Chen. Bohaterami powieści są tytułowi bracia - przyrodni bracia pochodzący z dwóch różnych kręgów społecznych. Tan - potomek dwóch znamienitych rodów, Longów i Xiów, żyje w komunistycznym luksusie, rozpieszczany przez dziadków sprawujących najwyższe funkcje państwowe, ojca - oficera i matkę - pianistkę. Shento - bękart ze związku wieśniaczki i wysoko postawionego wojskowego dygnitarza (ojca Tana), wychowany przez stare małżeństwo znachorów. Po ich śmierci trafił do sierocińca. Tam poznaje miłość swojego życia Sumi, która później zawładnie też sercem Tana. To Sumi (kobieta, w której zakochują się dwaj bracia) i generał Ding Long (wspólny ojciec) stanowią przyczynek do konfliktu pomiędzy braćmi.  Uczestnicy spotkania emocjonalnie dyskutowali o losach braci, o winie i karze, o skomplikowanej miłości i zazdrości, o odrzuceniu i o próbie odkupienia win, a także o mechanizmach rządzącymi przemianami politycznymi i społecznymi w Chinach w drugiej połowie XX wieku. Klubowicze przyznali  książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Recenzja Klubowiczki:
Książkę "Bracia", której autorem jest chiński pisarz Da Chen należy zaliczyć do gatunku powieść historyczno-obyczajowa. Opowiada ona o trudach przejmowania władzy i rządach grupy oligarchów, ich pysze i arogancji, a jednocześnie o tradycji chińskiej, o przemianach społeczno-gospodarczych Chin. Autor bardzo realistycznie, tak jakby sam brał w niej udział, opisuje rewolucję kulturalną i masakrę 18 VIII 1966 r. na Placu Tianemnem, która pochłonęła 10 mln niewinnych ludzi. Czytając tę powieść byłam wstrząśnięta skalą nienawiści ludzi (np. Shento), masakrą ludności, stosowaniu okrutnych tortur. Autor ukazał nam gorzką prawdę o tym, że największym wrogiem człowieka jest jego dążenie do władzy absolutnej nie liczącej się z nikim. Społeczeństwo można spacyfikować i zmusić siłą do posłuszeństwa. Tragicznym momentem w tej książce jest miłość dwóch braci przyrodnich pochodzących z różnych kręgów społecznych do jednej kobiety Sunii. Książkę czytało się dobrze. Każdy rozdział opowiadał historię innego bohatera. Polecam wszystkim  do przeczytania i zastanowienia się nad jej przekazem.
Zofia Szczęsna, DKK Ryn

DKK loga

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa