BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE
Dnia 1 lipca 2020 r. Biblioteka wznowiła działalność w nowej siedzibie przy ul. M. Kopernika 16 (budynek Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie) i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 17.00, w soboty jest nieczynna. Informujemy, iż w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 obowiązują nowe zasady korzystania z biblioteki: 1. W
poszczególnych działach biblioteki może przebywać jedna osoba zaopatrzona w maseczkę i rękawiczki. 2. Obowiązuje brak dostępu do półek. 3. Aby usprawnić obsługę prosimy o zapoznanie się z katalogiem on-line biblioteki i wybranie interesujących państwa pozycji. 4. Czas przebywania w bibliotece należy ograniczyć do minimum.

...............................................................................................................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" - EDYCJA 2020
Biblioteka Publiczna w Rynie już po raz trzeci przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku 3-6 lat (rocznik 2014 - 2017) i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

234

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
100. spotkanie MDKK odbędzie się 2 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonasson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE Z WALDEMAREM MIERZWĄ
Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Mierzwą, autorem książki "Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach" oraz wydawcą serii "Moja Biblioteka Mazurska", które odbędzie się 16 października 2020 r.  (piątek) o godz. 17.30 w Czytelni.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
144. spotkanie DKK odbędzie się 23 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Bracia", której autorej jest Da Chen. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

W dyskusji o książce "Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel, która odbyła się 25 września 2020 r., wzięło udział 10 Klubowiczów. Wszyscy chętnie wypowiadali się na temat powieści, która dostarczyła im wiele emocji wywołujących u niektórych nawet łzy wzruszenia. Uznali ją za książkę wyjątkową z uwagi na ilość poruszonych przez autorkę problemów. Na pierwszym miejscu znalazła się miłość, miłość od pierwszego wejrzenia, miłość nieszczęśliwa, miłość aż po grób. Inne tematy to: holocaust, śmierć, utrata najbliższych, ludzkie tragedie, poszukiwanie sensu życia, poszukiwanie korzeni rodzinnych, życiowe przemiany, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi niezależnie od wyznania i narodowości, relacje dziecka z rodzicami oraz małżonków po rozwodzie. Klubowicze przyznali książce maksymalną ilość punktów, czyli 10.

Recenzja Klubowiczki:
"Słodycz zapomnienia" Kristin Harmel to wzruszająca opowieść o tym, ile zła wyrządziła wojna, niszcząc życie nie jednej istoty ludzkiej. Powieść o utraconej miłości, przebaczeniu, niepewności ale też o nadziei. Zaczerpnięta z życia ludzi, którzy przeżyli Holokaust, niemieckie obozy śmierci, tortury, głód i niedostatek.
Czy wyobrażamy sobie rozstanie z rodziną, wiedząc, że już nigdy się nie spotkamy? Autorka w sposób szczególny porusza temat choroby Alzheimera.Wczuwa się w osobę chorą, opisując jej myśli, wspomnienia i udręki związane z kłamstwem, tajeniem przeszłości, życiem w samotności ze swoimi tragediami i uczuciami, graniem w życiu roli odmiennej od jej osobowości. To powieść o nadziei: dawno utraconej rodziny, czy członków tej rodziny, bardzo dawno przeżytej wielkiej miłości. Opowiadanie o ciężarze noszenia w sobie przekazów życiowych przeniesionych na nas przez rodziców, dziadków. Przekazów związanych z okazywaniem uczuć, relacji międzyludzkich.
Inne ciekawe tematy poruszone w książce to: relacje między rodzicami i dziećmi po rozwodzie, zachowania rodziców mające na celu pokazania siebie jako lepszych, obwiniania współmałżonka o powód rozpadu małżeństwa; kultywowanie tradycji rodzinnych (tu: cukiernia, stare przepisy); sprawa religii tu: żydowskiej, katolickiej, muzułmańskiej - jest jeden Bóg, tylko inaczej postrzegany, nazywany. Powieść wyciskająca łzy. Polecam wszystkim ludziom, różnych wyznań. Moje motto: Nie ważne jaką wyznajesz religię, ważne -jakim jesteś człowiekiem!

Wanda Prokopowicz, DKK Ryn

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange