BIBLIOTEKA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ W NOWEJ SIEDZIBIE
Dnia 1 lipca 2020 r. Biblioteka wznowiła działalność w nowej siedzibie przy ul. M. Kopernika 16 (budynek Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie) i jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 17.00, w soboty jest nieczynna. Informujemy, iż w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 obowiązują nowe zasady korzystania z biblioteki: 1. W
poszczególnych działach biblioteki może przebywać jedna osoba zaopatrzona w maseczkę i rękawiczki. 2. Obowiązuje brak dostępu do półek. 3. Aby usprawnić obsługę prosimy o zapoznanie się z katalogiem on-line biblioteki i wybranie interesujących państwa pozycji. 4. Czas przebywania w bibliotece należy ograniczyć do minimum.

...............................................................................................................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK" - EDYCJA 2020
Biblioteka Publiczna w Rynie już po raz trzeci przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanej do dzieci w wieku 3-6 lat (rocznik 2014 - 2017) i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

234

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
100. spotkanie MDKK odbędzie się 2 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonasa Jonasson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE Z WALDEMAREM MIERZWĄ
Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Mierzwą, autorem książki "Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach" oraz wydawcą serii "Moja Biblioteka Mazurska", które odbędzie się 16 października 2020 r.  (piątek) o godz. 17.30 w Czytelni.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
144. spotkanie DKK odbędzie się 23 października 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Bracia", której autorej jest Da Chen. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

..........................................................................................................................................................

Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury. Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, który mieści się przy ul. Mikołaja Kopernika 16.

..........................................................................................................................................................

Pierwsze spotkanie w ramach projektu "Para Buch! Książka w ruch!, które odbyło się 25 listopada 2019 r. w Bibliotece Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie pod hasłem "Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć" już za nami. Uczestnikami zajęć były dzieci w wieku przedszkolnym, czyli od 3 do 6 lat. Zaś gościem honorowym spotkania była lekarz dentysta Magdalena Milbrat-Pyżyńska, specjalista stomatologii ogólnej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się po co chodzimy do dentysty, na czym polega jego praca i jak przebiega badanie stomatologiczne. Informacje te zobrazowały narzędzia dentystyczne, pokazowa szczęka i szczotka do zębów oraz pokazowy chory ząb. Następnie po wysłuchaniu fragmentu z książki "Moje ciało. Dlaczego myjemy zęby?", której autorem jest Angela Royston maluchy dowiedziały się dlaczego zęby mają różny kształt oraz jak prawidłowo myć zęby i dbać o higienę jamy ustnej po wysłuchaniu fragmentu z książki "Nasz organizm" Ewy Rossberg. Dzieci oglądały także budowę górnej szczęki i żuchwy w książce "Gabinet anatomii", której autorem jest Kate Davies. W trakcie zajęć był też czas na pałaszowanie pysznej sałatki owocowej, zabawę polegającą na szukaniu bolących zębów u krokodyla i leczeniu chorych zęby plastolinowej małpce oraz wspólne wykonanie plakatu obrazującego przyjaciół i wrogów zębów. Plakat został wywieszony w holu i może go obejrzeć każda osoba odwiedzająca bibliotekę. W organizacji zajęć pomagał nam niezastąpiona Izabela Przeorek, która jest wolontariuszką biblioteki przy organizacji tego projektu.

Projekt "Para-buch! Książka w ruch!" ma na celu promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród młodszych dzieci ciekawości świata, rozwój ich umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania, a finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung, na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation.

Dentysta 28

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange