Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Klubowicze spotkali się 28 września 2019 r.  aby podyskutować na temat książki autorstwa Krestin Ekman pt. "Dzwon śmierci". Jest to thriller psychologiczny, gdzie główny bohater jest bohaterem zbiorowym, a wątkiem wiodącym jest sposób myślenia tego bohatera. Klubowicze uznali, że była to trudna w czytaniu książka, złożona, nieoczywista i mroczna. Dyskusja toczyła się w oparciu o eksperyment. Usiłowaliśmy sytuację z książki przełożyć na "nasz" grunt. Naszym celem było wyłonienie reakcji poszczególnych uczestników spotkania na podejmowane decyzje. Akcja książki rozgrywa się w lesie, nocą. Grupa znajomych ma zamiar zapolować na łosia, wyjątkowo dla nich nieuchwytnego. Bohaterowie są więc myśliwymi. Wsiadają w busa, wszyscy pod wpływem alkoholu, aby odebrać z dworca jeszcze jednego kolegę. W lesie dochodzi do wypadku, nieoczekiwanie potrącają jadącą na rowerze bez świateł kobietę, która na miejscu ginie. Mężczyźni panikują i starają się upozorować wypadek na drodze, na ich nieszczęście temu wszystkiemu przygląda się kolega po którego jechali. I to właśnie on jest głównym antagonistą tej opowieści. Wtedy też zaczyna się akcja właściwa. Mężczyźni polują na dawnego kolegę, ponieważ zaczął ich szantażować tym, że wyda ich policji. Klubowicze szeroko komentowali zachowania bohaterów, pobudki szantażysty, a także zachowanie pozostałych myśliwych, którzy zamiast na łosia, polowali teraz na człowieka. Staraliśmy się  dociec, czy w ich zachowaniu zaszła jakaś zmiana, czy polowanie na człowieka, różniło się dla nich czymś od polowania na zwierzę. Przytoczyliśmy także okoliczności słynnego eksperymentu więziennego profesora Zimbardo, którego celem było udowodnienie, że człowiek jest w głębi siebie zły, pierwotny i instynktowny, a także, że złe cechy charakteru mogą wyniknąć z okoliczności, a nie genetyki. Te wniosku świetnie obrazowała omawiana książka, a wnioski z jej wynikające wpędziły uczestników spotkania w melancholijną zadumę nad naturą człowieka.