Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

NARODOWE CZYTANIE
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania Noweli polskich podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w dniu 7 września 2019 r. (sobota)
o godz. 10.00 w Gościńcu Ryński Młyn. Teksty do czytania dostępne w bibliotece.

PŁOMIENIE MIŁOŚCI - WIDOWISKO PLENEROWE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - ROBERTEM CZERNIAKIEM

135. spotkanie DKK odbędzie się 27 września 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Trociny", której autorem jest Krzysztof Varga. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

93. spotkanie MDKK odbędzie się 28 września 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dzwon śmierci" Kerstin Ekman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Dnia 30 sierpnia 2019 r., czyli w ostatni piątek wakacji, ryńska młodzież spotkała się przy kawie i cieście aby podyskutować na temat książki autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy w Polsce, Andrzeja Sapkowskiego. "Sezon burz" jest podobnie jak "Ostatnie życzenie" czy "Miecz Przeznaczenia" zbiorem opowiadań z wiedźmińskiego uniwersum. Przedstawia wydarzenia sprzed sagi wiedźmińskiej. Zdaniem uczestników spotkania to stanowi największą wartość tej książki, zawarte w niej informacje na temat poszczególnych bohaterów drugoplanowych, których mogliśmy poznać w poprzednich książkach o przygodach Geralta z Rivii. Książka opowiada też o takich smaczkach fanowskich jak chociażby fakt, w jaki sposób Geralt otrzymał słynne zlecenie na strzygę, a także co działo się z Triss i innymi czarodziejkami przed bitwą pod Sodden. Kanwą dla dyskusji nie była jednak tylko treść "Sezonu Burz", uczestnicy spotkania bardziej zastanawiali się nad znaczeniem tej książki dla wszystkiego co już zostało opowiedziane w ramach tego uniwersum. Zastanawiali się nad unikatowością tej opowieści, tym, że łączy pokolenia, jest ponadczasowa, niezwykle mądra i klasycznie fantastyczna, a jednocześnie wyłamująca się wszelkim konwencjom. Jeden z klubowiczów powiedział takie zdanie: "W Wiedźminie nie jest najważniejsza fabuła, a sposób w jaki została opowiedziana" - po tym stwierdzeniu zawrzała dyskusja na temat nieprzekładalności przygód Geralta na inne języki, na temat zwartych w treści ukrytych znaczeń zrozumiałych tylko dla polaków, na temat specyficznego, momentami czarnego humoru, którego wiele osób nie jest w stanie zrozumieć. Kolejnym stwierdzeniem jakie podtrzymało zawarte w rozmowie wnioski był komentarz Jakuba, który stwierdził, że: "Wiedźmin jest wyjątkowy, bo tylko tam jeden dowcip trwa przez całe opowiadanie, a Ty dopiero po zakończeniu czytania łapiesz się, że to faktycznie był dowcip, w dodatku nie wiesz czy masz się śmiać, bo to raczej kwaśne wnioski, niż płytki komentarz szarej rzeczywistości". Sporo miejsca w rozmowie poświęciliśmy także na próbę oceny charakteru samego Sapkowskiego, który za życia osiągnął status żywej legendy. Rozmowa haczyła o serie gier, komiksów, a także zbliżającej się premiery serialu na platformie Netflix, która ma szansę "sprzedać" Wiedźmina całemu światu.