Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

..........................................................................................................................................................
PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 8, 15 stycznia 2020 r.

SPEKTAKL TEATRALNY "DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI" ORAZ KONCERT KOLĘD
Zapraszamy na spektakl teatralny "Dziewczynka z zapałkami" i koncert kolęd w wykonaniu uczestników zajęć teatralnych i muzycznych RPEKiT, które odbędą się 18 stycznia 2020 r. (sobota)  godz. 15.00 w Sali widowiskowej RPEKiT ul. Szkolna 1.
W programie: 1. "Dziewczynka z zapałkami” – spektakl w wykonaniu grupy teatralnej pod kierunkiem Anny Malinowskiej. 2. Koncert kolęd: wokaliści (Kinga Anulak, Lena Biernat, Monika Goleń, Katarzyna Nowak, Jagoda Orzechowska, Maja Rydzewska, Marcel Sprung, Milena Wiszowata), Chór Ryńskie Wrzosy, Ludowy Zespół Śpiewaczy Sterławiacy.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
139. spotkanie DKK odbędzie się 24 stycznia 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Ritterowie", której autorem jest Patrycja Pelica. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
97. spotkanie MDKK odbędzie się 25 stycznia 2020 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Klątwa Tygrysa. Wyzwanie", której autorem jest Colleen Houck. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

FERIE ZIMOWE 2020
Zapraszamy dzieci do poiedziałku do piątku (20 - 31 stycznia) w godz. 10.00 - 14.00 na zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, literackie, muzyczne itp. Szczegółowy plan wkrótce.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Dnia 30 sierpnia 2019 r., czyli w ostatni piątek wakacji, ryńska młodzież spotkała się przy kawie i cieście aby podyskutować na temat książki autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy w Polsce, Andrzeja Sapkowskiego. "Sezon burz" jest podobnie jak "Ostatnie życzenie" czy "Miecz Przeznaczenia" zbiorem opowiadań z wiedźmińskiego uniwersum. Przedstawia wydarzenia sprzed sagi wiedźmińskiej. Zdaniem uczestników spotkania to stanowi największą wartość tej książki, zawarte w niej informacje na temat poszczególnych bohaterów drugoplanowych, których mogliśmy poznać w poprzednich książkach o przygodach Geralta z Rivii. Książka opowiada też o takich smaczkach fanowskich jak chociażby fakt, w jaki sposób Geralt otrzymał słynne zlecenie na strzygę, a także co działo się z Triss i innymi czarodziejkami przed bitwą pod Sodden. Kanwą dla dyskusji nie była jednak tylko treść "Sezonu Burz", uczestnicy spotkania bardziej zastanawiali się nad znaczeniem tej książki dla wszystkiego co już zostało opowiedziane w ramach tego uniwersum. Zastanawiali się nad unikatowością tej opowieści, tym, że łączy pokolenia, jest ponadczasowa, niezwykle mądra i klasycznie fantastyczna, a jednocześnie wyłamująca się wszelkim konwencjom. Jeden z klubowiczów powiedział takie zdanie: "W Wiedźminie nie jest najważniejsza fabuła, a sposób w jaki została opowiedziana" - po tym stwierdzeniu zawrzała dyskusja na temat nieprzekładalności przygód Geralta na inne języki, na temat zwartych w treści ukrytych znaczeń zrozumiałych tylko dla polaków, na temat specyficznego, momentami czarnego humoru, którego wiele osób nie jest w stanie zrozumieć. Kolejnym stwierdzeniem jakie podtrzymało zawarte w rozmowie wnioski był komentarz Jakuba, który stwierdził, że: "Wiedźmin jest wyjątkowy, bo tylko tam jeden dowcip trwa przez całe opowiadanie, a Ty dopiero po zakończeniu czytania łapiesz się, że to faktycznie był dowcip, w dodatku nie wiesz czy masz się śmiać, bo to raczej kwaśne wnioski, niż płytki komentarz szarej rzeczywistości". Sporo miejsca w rozmowie poświęciliśmy także na próbę oceny charakteru samego Sapkowskiego, który za życia osiągnął status żywej legendy. Rozmowa haczyła o serie gier, komiksów, a także zbliżającej się premiery serialu na platformie Netflix, która ma szansę "sprzedać" Wiedźmina całemu światu.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange