Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

..........................................................................................................................................................
PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 8, 15 stycznia 2020 r.

SPEKTAKL TEATRALNY "DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI" ORAZ KONCERT KOLĘD
Zapraszamy na spektakl teatralny "Dziewczynka z zapałkami" i koncert kolęd w wykonaniu uczestników zajęć teatralnych i muzycznych RPEKiT, które odbędą się 18 stycznia 2020 r. (sobota)  godz. 15.00 w Sali widowiskowej RPEKiT ul. Szkolna 1.
W programie: 1. "Dziewczynka z zapałkami” – spektakl w wykonaniu grupy teatralnej pod kierunkiem Anny Malinowskiej. 2. Koncert kolęd: wokaliści (Kinga Anulak, Lena Biernat, Monika Goleń, Katarzyna Nowak, Jagoda Orzechowska, Maja Rydzewska, Marcel Sprung, Milena Wiszowata), Chór Ryńskie Wrzosy, Ludowy Zespół Śpiewaczy Sterławiacy.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
139. spotkanie DKK odbędzie się 24 stycznia 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Ritterowie", której autorem jest Patrycja Pelica. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
97. spotkanie MDKK odbędzie się 25 stycznia 2020 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Klątwa Tygrysa. Wyzwanie", której autorem jest Colleen Houck. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

FERIE ZIMOWE 2020
Zapraszamy dzieci do poiedziałku do piątku (20 - 31 stycznia) w godz. 10.00 - 14.00 na zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, literackie, muzyczne itp. Szczegółowy plan wkrótce.

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Ryńscy Klubowicze DKK spotkali się 29 sierpnia 2019 r., po letniej przerwie, aby w czytelni biblioteki podyskutować o książce "Głosy Pamano" Jaume Cabre. To rozbudowana, wielowątkowa powieść opisująca tragiczne wydarzenia z okresu wojny domowej w Hiszpanii i czasów współczesnych. Główny bohater Oriol Fontelles po odejściu od niego ciężarnej żony pisze długi list do swojej nieznanej córki. List ten po niemal sześćdziesięciu latach zupełnym przypadkiem znajduje nauczycielka, Tina Bros. Na podstawie tego listu Tina zgłębia historię miasteczka, znajduje świadków wydarzeń sprzed lat, ujawnia historię o partyzantach, faszystach i anonimowych bohaterach, których życie znikło w mrokach niepamięci. Odkrywa tajemnice kochanków, popełnione zbrodnie. Klubowicze podczas dyskusji podzielili się na dwie grupy. Jedną grupę stanowiły osoby zafascynowane nietypowym stylem autora. Podziwiali jego sposób prowadzenia narracji. Nie przeszkadzało im całkowite zignorowanie przez autora chronologii i zastosowanie przez niego w jednym zdaniu dużych skoków czasowych. Powieść ta ze względu na nieszablonową konstrukcję, dużą objętość (liczy 655 stron), intrygującą fabułę stanowiła dla nich niesamowite wyzwanie czytelnicze. Twierdzili oni, iż wymagało to poświęcenia więcej czasu na lekturę. Nie żałują jednak, uznali, że było warto. Ta grupa, książce przyznała maksymalną ilość punktów, czyli 10. Drugą grupę stanowiły osoby rozczarowane powieścią, które z tego powodu nie przeczytały jej do końca. To oni narzekali na brak chronologii, prowadzenie akcji na kilku płaszczyznach i w różnych czasach, a książkę ocenili na 5 punktów. 

 

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłość
program fundacja orange