Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym  Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w środy. Najbliższe wizyty: 9, 23, 30 październik 2019 r.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w piątki o godz. 16.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 11, 18, 25 października 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

136. spotkanie DKK odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

94. spotkanie MDKK odbędzie się 26 października 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Droga do Los Angeles", której autorem jest John Fante. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Dnia 19 lipca 2019 r. ryńska młodzież spotkała się aby podyskutować na temat książki naszego ulubionego klubowego pisarza, E-E. Schmitta.  Ten francuski filozof nie tylko jest chętnie przez młodzież czytany, ale także omawiany. "Zapasy z życiem" to bardziej opowiadanie niż pełnowymiarowa powieść, to bardzo typowa forma dla tego autora. Opowiada historię chłopca o imieniu Jun, który w wieku dziesięciu lat opuszcza swój rodzinny dom. Decyzja ta warunkowana jest wieloma aspektami, problemami w domu, samobójstwem ojca, ale także jakimś nienazwanym "czymś". Opowieść zaczyna się w momencie kiedy piętnastoletni Jun, który siedząc na ulicy i sprzedając  tanie bibeloty, spotyka mężczyznę, który zwraca się do niego słowami: Widzę w tobie grubego gościa. Tak zaczyna się książka. Młodzież najpierw streściła książkę, by wspólnie dojść do wniosku, że jak na Schmitta, fabuła trąciła banałem. Wnioski okazały się ich zdaniem płytkie, nieskierowane do typowego odbiorcy prozy francuza, a do przypadkowego, nienastawionego na głębsze treści czytelnika. Czuli się trochę oszukani, więc za wszelką cenę szukali w swojej dyskusji ukrytego sensu pod warstwą oczywistości takich jak: Walcz do końca, nie poddawaj się nigdy, nie przestawaj marzyć itp. Doszli do wniosku, że chłopak z ulicy jakim był Jun, mógł zmagać się z życiem na wielu płaszczyznach. Uznali, że wplątanie do fabuły wątku z sumo, narodowym sportem Japonii, nie było przypadkowe. Ponieważ zawodnicy sumo są pokaźnych rozmiarów, zaś Jun był chuderlawym chłopcem, który pomimo silnej wiary i ciężkiej pracy nie był w stanie zmienić swojego ciała ani dostosować go do standardów tego sportu. Dyskutujący uznali, że autorowi wcale nie chodziło o to, żeby marzyć, i ciężko pracować bo tylko wtedy osiągnie się sukces. Schmitt ich zdaniem chciał powiedzieć, że nie ma znaczenia czy w coś mocno wierzysz i jak ciężko pracujesz na sukces, jeśli się nie nadajesz, to odczytaj sygnał od świata i dąż do czegoś, w czym się sprawdzisz.