Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

MASURIA - FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA

PCHLI TARG

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
134. spotkanie DKK odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Głosy Pamano", której autorem jest Jaume Cabré. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
92. spotkanie MDKK odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Dnia 19 lipca 2019 r. ryńska młodzież spotkała się aby podyskutować na temat książki naszego ulubionego klubowego pisarza, E-E. Schmitta.  Ten francuski filozof nie tylko jest chętnie przez młodzież czytany, ale także omawiany. "Zapasy z życiem" to bardziej opowiadanie niż pełnowymiarowa powieść, to bardzo typowa forma dla tego autora. Opowiada historię chłopca o imieniu Jun, który w wieku dziesięciu lat opuszcza swój rodzinny dom. Decyzja ta warunkowana jest wieloma aspektami, problemami w domu, samobójstwem ojca, ale także jakimś nienazwanym "czymś". Opowieść zaczyna się w momencie kiedy piętnastoletni Jun, który siedząc na ulicy i sprzedając  tanie bibeloty, spotyka mężczyznę, który zwraca się do niego słowami: Widzę w tobie grubego gościa. Tak zaczyna się książka. Młodzież najpierw streściła książkę, by wspólnie dojść do wniosku, że jak na Schmitta, fabuła trąciła banałem. Wnioski okazały się ich zdaniem płytkie, nieskierowane do typowego odbiorcy prozy francuza, a do przypadkowego, nienastawionego na głębsze treści czytelnika. Czuli się trochę oszukani, więc za wszelką cenę szukali w swojej dyskusji ukrytego sensu pod warstwą oczywistości takich jak: Walcz do końca, nie poddawaj się nigdy, nie przestawaj marzyć itp. Doszli do wniosku, że chłopak z ulicy jakim był Jun, mógł zmagać się z życiem na wielu płaszczyznach. Uznali, że wplątanie do fabuły wątku z sumo, narodowym sportem Japonii, nie było przypadkowe. Ponieważ zawodnicy sumo są pokaźnych rozmiarów, zaś Jun był chuderlawym chłopcem, który pomimo silnej wiary i ciężkiej pracy nie był w stanie zmienić swojego ciała ani dostosować go do standardów tego sportu. Dyskutujący uznali, że autorowi wcale nie chodziło o to, żeby marzyć, i ciężko pracować bo tylko wtedy osiągnie się sukces. Schmitt ich zdaniem chciał powiedzieć, że nie ma znaczenia czy w coś mocno wierzysz i jak ciężko pracujesz na sukces, jeśli się nie nadajesz, to odczytaj sygnał od świata i dąż do czegoś, w czym się sprawdzisz.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange