Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

MASURIA - FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA

PCHLI TARG

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
134. spotkanie DKK odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Głosy Pamano", której autorem jest Jaume Cabré. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
92. spotkanie MDKK odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Dnia 6 lipca 2019 r. na nabrzeżu Jeziora Ryńskiego odbył się Żeglarski Piknik Rodzinny zorganizowany przez Fundację Inicjatyw Pozytywnych PozytywArt, Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, Ekomarinę Ryn oraz Gminę Ryn. W programie pikniku znalazło się wiele atrakcji. Żeglarską zabawę rozpoczęły Mistrzostwa Polski w Pagajowaniu, w których wzięło udział 10 załóg z Rynu, Giżycka, Spytkowa, Miłek, Kielc i Warszawy. W kategorii kobiet zwyciężyła drużyna "Black and White" w składzie Ewa Kurek, Anna Leczycka, Katarzyna Sikorska i Monika Trojak, zaś w kategorii mężczyzn drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Rynu w składzie Marcin Gers, Piotr Gonczar, Marcin Mikosza, Robert Mścichowski. Gdy rywalizacja trwała na wodzie, na lądzie odbywały się Mazurskie Animacje dla całych rodzin. Były to:

  • happening malarski i kącik Literacki przygotowany przez Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki,
  • kącik z grami planszowymi ph. "Zagrajmy bez prądu",
  • stoiska edukacyjne Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie" i Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami,
  • "dmuchańce" i ściana wspinaczkowa,
  • wypiek i degustacja mazurskiego sękacza oraz degustacja zupy rybnej po mazursku,
  • piracka fotobudka,

Po części animacyjnej rozpoczęła się część artystyczna Pikniku, podczas której wystąpili:

  • artyści Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Rynie,
  • uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rynu, Miłek i Ełku,
  • najmłodsze wokalistki z Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki,
  • gwiazda dnia, czyli zespołu The Nierobbers.

Rodzinny Piknik Żeglarski zakończył się wspólnym odśpiewaniem piosenki "Gdzie ta Keja".

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange