Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
91. spotkanie MDKK odbędzie się 19 lipca 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Zapasy z życiem" Érica-Emmanuela Schmitta. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

ASTRONOMICZNA NOC W BIBLIOTECE
Zapraszamy młodzież od 13 roku życia do udziału w Astronomicznej Nocy w Bibliotece, która odbędzie się z 26 na 27 lipca 2019 r. (z piątku na sobotę) w godz. 20.00 - 8.00. W programie imprezy:tworzenie makiety obserwacji nieba i zegara słonecznego, warsztaty z obsługi teleskopu i obserwacje księżyca, gry i zabawy ruchowe: "Start rakiety", Deszcz meteorytów" i "Armagedon", wspólna kolacja, przygotowanie materacy i nocleg w bibliotece. Regulamin, zapisy (do 24 lipca) i szczegóły imprezy w bibliotece.


Ryńska młodzież spotkała się 29 czerwca 2019 r. aby tym razem podyskutować na temat książki "Perswazje" Jane Austen. Na lekturę tej powieści młodzież zdecydowała się pod wpływem dobrych wspomnień związanych z omawianiem innej książki Austen, "Dumy i Uprzedzenia", która w ryńskim klubie nadal jest zaliczane w poczet najbardziej lubianych książek. Powieść "Perswazje" została wydana pośmiertnie, jako ostatnia zakończona i dopracowana powieść tej autorki. Główną bohaterką jest Anna Elliot, dwudziestosiedmioletnia córka baroneta. Zarys książki jest prosty, i bardzo "austenowski". Mamy świat niższej szlachty ziemiańskiej, mamy także problem majoratu, koligacji, braku pieniędzy i nieszczęśliwej miłości. Tytuł "Perswazje" zdaniem klubowiczów wynika bezpośrednio z fabuły książki, kiedy to dziewiętnastoletniej Annie, rodzina "wyperswadowała" ślub z ubogim oficerem marynarki, Fryderykiem Wenthwortem. Zarówno Anna jak i Fryderyk, mimo zerwania zaręczyn, nie związali się z nikim innym. Akcja całej powieści rozpoczyna się po latach, w momencie kiedy rodzina Anny ze względu na rozrzutność swojego ojca, zmuszona jest wyprowadzić się z rodowej posiadłości, do znacznie tańszego mieszkania w Bath. Z tego powodu dawni zakochani spotykają się ponownie, powraca wzajemny żal, a także pretensje. Powracają także uśpione uczucia. Klubowiczom książka się podobała, jak zawsze zwrócili uwagę na doskonały styl Austen i jej charakterystyczny humor. Dużo miejsca w dyskusji poświęciliśmy na porównania do "Dumy i uprzednia", jednak głównie porównywaliśmy realia i wydarzenia z książki ze współczesnością. Poruszony został temat roli kobiety, majątku, wpływu rodziny na decyzje młodych ludzi itd. W trakcie spotkania Moderator zdała relacje z przebiegu Zlotu Moderatorów, ustaliśmy także plany wakacyjne, w tym udział Klubowiczów w organizacji Nocy w Bibliotece i Wakacyjnych Planszowych Piątków, które ruszają już od lipca. Spotkanie osłodziły nam wypieki, a także słodycze.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange