DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Zielarka, kustosz, niewidomy o wielu zainteresowanych, sensei aikido, komandosi z Lublińca, domowy zwierzyniec, tańce i śpiewy ludowe... w bibliotece? Jasne! W Rynie wszystko jest możliwe. W trakcie ferii zimowych przez Bibliotekę Publiczną w Rynie przetoczyła się cała gama ludzi pełnych pasji, gotowych by się tymi pasjami dzielić z uczestnikami zajęć bibliotecznych. Codziennie w godzinach popołudniowych dzieci i młodzież poznawały ciekawych mieszkańców miasta w IV już edycji spotkań feryjnych ph. "Rynianie z pasją". Spotkaniom towarzyszyły zabawy edukacyjno-ruchowe, plastyczne, manualne lub sprawnościowe tematycznie nawiązujące do pasji gościa.
Pierwsze zajęcia nosiły tytuł "Marzenia można spełniać", a gościem spotkania był Karol Kowalski, niewidomy mieszkaniec Rynu, który opowiadał o swoich licznych pasjach. Należą do nich jazda na tandemie, czyli dwuosobowym rowerze oraz wszelkie prace sprawczo-naprawcze przy sprzęcie rowerowym. Pan Karol prowadzi również kanał na YouTube, na którym pokazuje m.in. jak samodzielnie zrobić łańcuch do roweru lub jak złożyć i rozłożyć koło rowerowe. Ponad to wspina się, strzela na strzelnicy, gra na akordeonie, a od niedawna również na harmonijce ustnej. Jego największym marzeniem jest wygrać paraolimpiadę na rowerze. Aby marzenie się spełniło, potrzebuje partnera do wspólnych treningów i startów. Zainteresowanych entuzjastów rowerowych, którzy mają czas i ochotę potrenować razem z Panem Karolem zapraszamy do Biblioteki. Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie "Zagubiony ogon Kłapouchego" polegającej na przyklejeniu we właściwym miejscu zgubionego ogona, ale z zawiązanymi oczami.

kowalski 2kowalski 2kowalski 3kowalski 4

Drugiego dnia ferii o swojej pasji, którą jest fotografia opowiadać miała Teresa Fijałkowska, jednak nagła choroba uniemożliwiła przybycie Pani Teresy do biblioteki. Fakt ten nie zepsuł dobrej zabawy dzieciom, które opowiadały o planach feryjnych bawiąc się w zabawę "Sieć pająka". Wytężały szare komórki biorąc udział w zabawie "Kim jestem?". Zaś na zakończenie ćwiczyły zdolności manualne kolorując ilustracje piaskiem brokatowym.

piasek 1piasek 2piasek 4piasek 6

Trzeciego dnia ferii gościliśmy w bibliotece instruktora aikido, Arkadiusza Kozielskiego oraz jego podopiecznego Adriana Seydę. Sensei wyświetlił dzieciom prezentację multimedialną przedstawiająca historię tej japońskiej sztuki walki, wykorzystującej walkę wręcz oraz walkę z bronią. Omówił kolory pasów w aikido. Zaprezentował z czego składa się kimono do aikido oraz akcesoria używane do niektórych chwytów aikido:

  • bokken – imitacja katany, czyli japońskiego miecza;
  • jo – krótki kij będący imitacją włóczni;
  • tanto – drewniana imitacja noża.

Następnie podkreślił, iż aikido jest odmienne od innych sztuk walki, ponieważ jest sztuką samoobrony. Zaś na zakończenie poprowadził rozgrzewkę oraz zaprezentował różne uniki, zasłony, dźwignie i rzuty, a chętne dzieci miały szanse wypróbować te techniki w praktyce. Pan Arkadiusz podarował bibliotece książkę "Aikido - nie tylko dla dzieci" Przemysława Gawrońskiego. Książkę można już wypożyczyć w Oddziale dla Dzieci.

aikido 1aikido 2aikido 3

aikido 4aikido 5aikido 6

Spotkanie pod hasłem "Na ludowo" odbyło się w czwartek 26 stycznia. Tego dnia Danuta i Zbigniew Kordowscy, miłośnicy tańca i śpiewu opowiedzieli dzieciom o działalności Zespołu Ludowego "Sterławiacy", do którego należą od wielu lat oraz zaprezentowali stroje, w których występują. Spotkanie nie obyło się oczywiście bez wspólnego śpiewania piosenek i przyśpiewek ludowych takich jak: "My Cyganie", "Biełyje rozy", "Głęboka studzienka", "Hej, sokoły", "Na Wojtusia z popielnika" czy "Szła dzieweczka do laseczka".

sterawiacy 1sterawiacy 2sterawiacy 6sterawiacy 7

Gościem kolejnego spotkania był mieszkaniec gminy Ryn - Grzegorz Sawicz i jego dwaj koledzy - żołnierze z Jednostki Specjalnej Komandosów z Lublińca. Panowie wyświetlili poglądowe filmiki i fotografie z misji, w których uczestniczyli. Zaprezentowali broń i odzież wojskową od II wojny światowej do czasów współczesnych. A na zakończenie podzielili się wieloma opowieściami, dzięki którym wielu chłopców zapragnęło pójść w ich ślady.

komandosi 1komandosi 3komandosi 4img 0031

W poniedziałek 30 stycznia gościliśmy w bibliotece Marię Krasowską. Lokalna zielarka zaprezentowała uczestnikom zioła, które zebrała na łące i we własnym ogrodzie. Podkreśliła, że zima to okres przeziębień oraz katarów i w związku z tym zdradziła receptury na najzdrowsze soki, syropy ziołowe oraz herbatki owocowe. Zaś na zakończenie dzieci wzięły udział w zabawie "Sałatka owocowa" polegającej na wykazaniu się szybkością, spostrzegawczością i wiedzą zdobytą podczas spotkania.

ziola 1ziola 2ziola 3ziola 4

Wtorkowe spotkanie, podczas którego gościliśmy w bibliotece rodzinę Wajszczuk dedykowane było miłośnikom zwierząt. Pani Ania oraz jej córki Zuzia i Gabrysia z wielką pasją opowiadały o opiece i pielęgnacji nad zwierzętami, które posiadają w domu. Dzieci z dużą uwagą oglądały zdjęcia pupili Państwa Wajszczuk i słuchały ich opowieści, jednak największe zainteresowanie wzbudziły: pies Pchełka, kot Puszek i szynszyl Stefcia, które gościły w bibliotece wraz ze swoimi właścicielkami.

zwierzeta 1zwierzeta 3zwierzeta 4zwierzeta

Kolejnego dnia bibliotekarki wybrały się z uczestnikami spotkań feryjnych do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, aby uczestniczyć w mazurskich warsztatach komunalnych "Reko-Eko". Podczas zajęć dzieci zwiedziły zakład pod opieką przewodnika, dowiedziały się co dzieje się z odpadami po wyrzuceniu ich do kosza, czyli że są sortowane i przekazywane recyklerom do ponownego odzysku, a tylko niewielka ich część trafia na składowisko. Następnie, już w "Pracowni recyku suchego Kuby" dowiedziały się jak poprawnie segregować śmieci oraz wykonały magiczne misie i motyle używając recyklingowych surowców, czyli makulatury.

spytkowo 1spytkowo 2spytkowo 3spytkowo 4

Podczas ferii w bibliotece nie zabrakło także rozrywki dla entuzjastów sportu i wysiłku fizycznego. Najaktywniejsi uczestnicy spotkań mogli zagrać w kręgle w Hotelu "Zamek Ryn".

kregle 1kregle 2kregle 3

Zaś dzięki ostatniemu spotkaniu uczestnicy poznali historię naszego miasta i regionu. Na spacer po mrokach historii zabrała dzieci Wiesława Bujwid, na co dzień kustosz Hotelu "Zamek Ryn". Podsumowaniem zdobytej wiedzy był quiz pod hasłem "Mała ojczyzna", w którym należało wykazać się pamięcią wzrokową i znajomością atrakcji turystycznych Rynu.

historia 1historia 2historia 3historia 4

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa