Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

UWAGA! WAKACYJNA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI
W lipcu i w sierpniu 2019 r. Biblioteka czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00.
W soboty biblioteka nieczynna.

........................................................................................................................................................................

WAKACYJNE KREATYWNE WTORKI
Zapraszamy dzieci, którym niestraszne są wyzwania do udziału w zajęciach ph. "Wakacyjne Kreatywne Wtorki" w każdy wakacyjny wtorek w godz. 10.00 - 12.00. W programie m. in. : odkrywanie tajemnic ciała człowieka, poznawanie świata różnymi zmysłami, "coś z niczego", poznanie świata pszczół, kodowanie, dzień z bohaterami bajek Disneya, gry, zabawy i wycieczki.

WAKACYJNE PLANSZOWE PIĄTKI
W  każdy wakacyjny piątek w godzinach 10.00 – 14.00
czytelnia biblioteki zmieni się w jaskinię gier planszowych, aby każdy chętny mógł zagrać w gry stolikowe dostępne w bibliotece lub przyniesione ze sobą. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnej zabawy.

WAKACYJNY POŻERACZ KSIĄŻEK
Zaprasza dzieci do udziału w konkursie "Wakacyjny Pożeracz Książek". Konkurs polega na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej liczby książek w okresie od 21 czerwca do 30 sierpnia 2019 r. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci do 12 roku życia zapisane do Biblioteki. Na "Największych Pożeraczy" czekają nagrody. Szczegółowe informacje w bibliotece.

MASURIA - FESTIWAL KULTURY ŚREDNIOWIECZA

PCHLI TARG

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
134. spotkanie DKK odbędzie się 29 sierpnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Głosy Pamano", której autorem jest Jaume Cabré. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
92. spotkanie MDKK odbędzie się 30 sierpnia 2019 r. (piątek) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Sezon burz" Andrzeja Sapkowskiego. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 25 kwietnia 2019 r. Tym razem lekturą miesiąca była książka "Mała zagłada" Anny Janko. To tragiczna opowieść o pacyfikacji polskiej wsi, Sochy na Zamojszczyźnie, dokonana przez Niemców 1 czerwca 1943 r. Oparta jest ona na przeżyciach matki autorki, która wówczas miała zaledwie dziewięć lat. To na jej oczach  zabito rodziców, spalono wiele domów, zamordowano wielu mieszkańców i osierocono wiele małych dzieci. Książka zawiera opis tamtych zdarzeń ale też psychologiczną analizę wpływu traumatycznych wydarzeń na dalszą egzystencję człowieka, jego psychikę i stany depresyjne. Uczestnicy spotkania z dużą dozą smutku dyskutowali o książce. Wracali wspomnieniami do rodzinnych opowieści wojennych, a także obejrzanych filmów i przeczytanych książek o tej tematyce. Zastanawiali się też, jaki cel przyświecał autorce w napisaniu książki przesiąkniętej bólem i strachem? Szybko wyciągnęli wnioski. Oto one:

  • głęboka refleksja o wojnie jako niszczącym zjawisku, wciąż obecnym w naszym świecie
  • hołd złożony ofiarom wojny, w tym pomordowanym mieszkańcom wsi Sochy
  • pomnik miłości do matki
  • pomnik krzywd, które nie doczekały się zadośćuczynienia

Klubowicze jednomyślnie ocenili książkę na 10 punktów z 10 możliwych.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange