Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 marca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 7, 21, 28 marca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

BABSKI WIECZÓR
zaproszenie ogólne

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
87. spotkanie MDKK odbędzie się 23 marca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
130. spotkanie DKK odbędzie się 29 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


Ryńska młodzież spotkała się 24 listopada 2018 r. aby podyskutować na temat książki autorstwa Davida Remnicka "Grobowiec Lenina". Książka nie jest ani powieścią, ani reportażem w pełnym tego słowa znaczeniu. Stanowi swoistą hybrydę i to jej wada. Opisuje wydarzenia od rewolucji październikowej, powstanie partii bolszewickiej, rządy Lenina, rozwój jego filozofii, rosnącą liczbę ofiar, przekrój przez wszystkie wydarzenia. Wydawać by się mogło, że temat jest ciekawy i wart zgłębienia, nic bardziej mylnego. Klubowicze byli książką wyraźnie rozczarowani, niewielu osobom udało się ją dokończyć mimo, iż wszyscy przystępowaliśmy do lektury z niemałym entuzjazmem. Fabuła okazała się przewidywalna i zdaniem młodzieży nie miała w sobie niczego, czego nie wiedzieliby z lekcji historii. Na jej największą niekorzyść działał toporny, drętwy język, niepotrzebne dłuży jak w "Nad Niemnem" i fabularyzowanie wydarzeń historycznych. Klubowicze nie polecają tej książki nikomu, a wręcz odradzają sięganie po nią. Dyskusja wyglądała tak, że omawialiśmy zagadnienia związane z tematem Lenina, jego filozofię, powstanie partii bolszewickiej, historię ZSRR, jego rozpad, tragedię Kozaków, a także "sprawę Polską" w odniesieniu do samostanowienia narodów jakie wprowadził Lenin po obaleniu caratu.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange