131. spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Mała zagłada"  Anny Janko. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

88. spotkanie MDKK odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

regaty

Książka Marka Harnego pt. "Sny wojenne" była lekturą spotkania DKK, które odbyło się 23 listopada 2018 r. Autor ukazał w niej problemy w kontekście rozliczeń bohaterów i zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. Oparł je na faktycznych wydarzeniach. Główny bohater, Heinrich Nordmann - hitlerowski oprawca to postać Heinricha Hamanna. Esesman ten w latach 1939-1943 dowodził komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a potem aż do końca wojny kierował gestapo w Krakowie. Akcja powieści toczy się dwutorowo wokół zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Zaś główny wątek osadzony jest w latach sześćdziesiątych XX wieku i dotyczy  osób, które dążą do ukarania sprawcy. Czytelnik równolegle poznaje też historię życia i czyny tegoż zbrodniarza dokonane w trakcie okupacji. Klubowicze podczas dyskusji zapewniali, iż książka dostarczyła im wielu emocji, a zarazem skłoniła do refleksji. Uznali, że powroty do mrocznych i skomplikowanych czasów wojennych nie należą do łatwych choćby z uwagi na ludzkie dramaty związane z wojną. Zastanawiali się też nad aspektami dotyczącymi trudnych wyborów, zemsty, wybaczenia, granic moralności i konsekwencji czynów. Analizowali, jakby postąpili będąc na miejscu bohaterów powieści. Dyskutujący przyznali książce 8 punktów na 10 możliwych.