SPOTKANIE Z KS. KAROLEM MISIEWICZEM
Biblioteka Publiczna w Rynie zaprasza dzieci na spotkanie z poetą i pisarzem, Ks. Karolem Misiewiczem, autorem dwóch książek dla dzieci o "Przygodach Pana Ślimaka", które odbędzie się 3 grudnia 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w czytelni. Po spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora w cenie 8,00 zł i zdobycia jego autografu.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 5, 12, 19 grudnia 2018 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w każdy czwartek o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 6, 13, 20 grudnia 2018 r. W programie m.in: kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

127. spotkanie DKK odbędzie się 14 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Pokolenie dżihadu", której autorem jest Petra Ramsauer. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

84. spotkanie MDKK odbędzie się 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Saga Sigrun" Elżbiety Cherezińskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE
Spotkanie opłatkowe Klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece odbędzie się 21 grudnia 2018 r. (piątek) o godz. 17.00.
W programie m.in.: rozstrzygnięcie konkursów czytelniczych, wspólne kolędowanie oraz dzielenie się opłatkiem.

Instytut Książki rozpoczął nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek".  Trzylatki (rocznik 2015) i ich rodzice, którzy odwiedzą biblioteki biorące udział w akcji – w tym Bibliotekę Publiczną w Rynie – otrzymają Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze. Szczegółowe informacje na temat projektu w bibliotece lub na stronie http://wielki-czlowiek.pl/. Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Książka Marka Harnego pt. "Sny wojenne" była lekturą spotkania DKK, które odbyło się 23 listopada 2018 r. Autor ukazał w niej problemy w kontekście rozliczeń bohaterów i zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. Oparł je na faktycznych wydarzeniach. Główny bohater, Heinrich Nordmann - hitlerowski oprawca to postać Heinricha Hamanna. Esesman ten w latach 1939-1943 dowodził komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a potem aż do końca wojny kierował gestapo w Krakowie. Akcja powieści toczy się dwutorowo wokół zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Zaś główny wątek osadzony jest w latach sześćdziesiątych XX wieku i dotyczy  osób, które dążą do ukarania sprawcy. Czytelnik równolegle poznaje też historię życia i czyny tegoż zbrodniarza dokonane w trakcie okupacji. Klubowicze podczas dyskusji zapewniali, iż książka dostarczyła im wielu emocji, a zarazem skłoniła do refleksji. Uznali, że powroty do mrocznych i skomplikowanych czasów wojennych nie należą do łatwych choćby z uwagi na ludzkie dramaty związane z wojną. Zastanawiali się też nad aspektami dotyczącymi trudnych wyborów, zemsty, wybaczenia, granic moralności i konsekwencji czynów. Analizowali, jakby postąpili będąc na miejscu bohaterów powieści. Dyskutujący przyznali książce 8 punktów na 10 możliwych.