Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
131. spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Mała zagłada"  Anny Janko. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
88. spotkanie MDKK odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

regaty

 


Książka Marka Harnego pt. "Sny wojenne" była lekturą spotkania DKK, które odbyło się 23 listopada 2018 r. Autor ukazał w niej problemy w kontekście rozliczeń bohaterów i zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. Oparł je na faktycznych wydarzeniach. Główny bohater, Heinrich Nordmann - hitlerowski oprawca to postać Heinricha Hamanna. Esesman ten w latach 1939-1943 dowodził komisariatem granicznym Policji Bezpieczeństwa w Nowym Sączu, a potem aż do końca wojny kierował gestapo w Krakowie. Akcja powieści toczy się dwutorowo wokół zbrodniarza wojennego Heinricha Nordmanna. Zaś główny wątek osadzony jest w latach sześćdziesiątych XX wieku i dotyczy  osób, które dążą do ukarania sprawcy. Czytelnik równolegle poznaje też historię życia i czyny tegoż zbrodniarza dokonane w trakcie okupacji. Klubowicze podczas dyskusji zapewniali, iż książka dostarczyła im wielu emocji, a zarazem skłoniła do refleksji. Uznali, że powroty do mrocznych i skomplikowanych czasów wojennych nie należą do łatwych choćby z uwagi na ludzkie dramaty związane z wojną. Zastanawiali się też nad aspektami dotyczącymi trudnych wyborów, zemsty, wybaczenia, granic moralności i konsekwencji czynów. Analizowali, jakby postąpili będąc na miejscu bohaterów powieści. Dyskutujący przyznali książce 8 punktów na 10 możliwych.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange