Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
131. spotkanie DKK odbędzie się 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Mała zagłada"  Anny Janko. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
88. spotkanie MDKK odbędzie się 27 kwietnia 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

REGATY O PUCHAR BURMISTRZA MIASTA I GMINY RYN W KLASIE OMEGA

regaty

 


W 2018 r. świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała szereg wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich był "Wieczór dla Niepodległej", który dał przybyłym możliwość zgłębienia polskiej historii oraz poznania literatury patriotycznej. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat długiej i trudnej drogi Polski do wolności wygłoszonego przez Zofię Szczęsną, emerytowaną nauczycielkę historii. Zaś w drugiej części wieczoru wysłuchali recytacji poezji i kilku fragmentów prozy z "Antologii Niepodległości" w wykonaniu Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece. Były to m.in.:

  • "Lament utrapionej Korony Polskiej" Szymon Starowolski,
  • "Do matki Polki" Adam Mickiewicz,
  • "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!" Leopold Staff,
  • "Epigonia" Wojciech Wencel,
  • "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz,
  • "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa,
  • "Przedwiośnie" Stefan Żeromskie.

Spotkaniu towarzyszyła także wystawa okolicznościowa pod hasłem "100 lat Niepodległości Polski" oraz słodki poczęstunek.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange