Z dniem 1 stycznia 2019 r. uchwałą Nr XLVI/341/18 Rady Miejskiej w Rynie z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie połączenia
samorządowych instytucji kultury Biblioteka Publiczna w Rynie połączona została z Ryńskim Centrum Kultury.
Powołana instytucja nosi nazwę Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Na potrzeby RPEKiTu zaadaptowany został budynek po byłym przedszkolu, do którego połączone jednostki przeprowadzą się w najbliższych miesiącach, a do tego czasu pozostają w swoich dawnych siedzibach.

........................................................................................................................................................................

PRZEDSZKOLAK DEBIUTUJĄCYM CZYTELNIKIEM
Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 luty 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

KODOWANIE W BIBLIOTECE - WARSZTATY DLA DZIECI
Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 14, 21, 28 luty 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

SPOTKANIE Z MARTĄ ABRAMOWICZ
Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza na spotkanie autorskie z Martą Abramowicz - dziennikarką oraz autorką książek "Zakonnice odchodzą po cichu" i "Dzieci księży", które odbędzie się 22 lutego 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w Czytelni Biblioteki.

SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
86. spotkanie MDKK odbędzie się 23 lutego 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Pachnidło", której autorem jest Patrick Süskind. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
129. spotkanie DKK odbędzie się 28 lutego 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Fabryka frajerów", której autorem jest Krzysztof Beśka. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.


W 2018 r. świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień Biblioteka Publiczna w Rynie zorganizowała szereg wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich był "Wieczór dla Niepodległej", który dał przybyłym możliwość zgłębienia polskiej historii oraz poznania literatury patriotycznej. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat długiej i trudnej drogi Polski do wolności wygłoszonego przez Zofię Szczęsną, emerytowaną nauczycielkę historii. Zaś w drugiej części wieczoru wysłuchali recytacji poezji i kilku fragmentów prozy z "Antologii Niepodległości" w wykonaniu Klubowicze Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotece. Były to m.in.:

  • "Lament utrapionej Korony Polskiej" Szymon Starowolski,
  • "Do matki Polki" Adam Mickiewicz,
  • "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!" Leopold Staff,
  • "Epigonia" Wojciech Wencel,
  • "Pan Tadeusz" Adam Mickiewicz,
  • "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa,
  • "Przedwiośnie" Stefan Żeromskie.

Spotkaniu towarzyszyła także wystawa okolicznościowa pod hasłem "100 lat Niepodległości Polski" oraz słodki poczęstunek.

Programy i projekty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoIK logo 2017Zaprogramuj przyszłośćprogram fundacja orange