DANE KONTAKTOWE: Biblioteka Publiczna, ul. Mikołaja Kopernika 16, 11-520 Ryn, Tel.: 87 737 50 39, Adres e-mail: mgbpryn@wbp.olsztyn.pl

...........................

W K R Ó T C E   W   B I B L I O T E C E

 Skontrum w bibliotece
Drodzy Czytelnicy w dniach od 1 do 16 lutego 2024 r. przeprowadzamy skontrum, czyli inwentaryzację zbiorów. W tym czasie biblioteka będzie nieczynna dla Czytelników. Prosimy o wcześniejsze odwiedzenie biblioteki, wypożyczenie większej ilości książek i zaopatrzenie się w interesujące pozycje, m.in. lektury szkolne.
 
SPOTKANIA KLUBU MALUCHA W STYCZNIU 2024 R.
Zapraszamy dzieci w wieku 3 - 6 lat na spotkania Klubu Malucha, czyli zajęcia literacko-plastyczne i zabawy ruchowe. Zajęcia odbywają się w piątki o godz. 16.00 w Czytelni. Najbliższe spotkania: 5, 12 stycznia 2024 r.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH
175. spotkanie DKK odbędzie się 19 stycznia 2024 r. (piątek) o godz. 16.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Opowieść niewiernej" Magdaleny Witkiewicz. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEGO DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI
140. spotkanie MDKK odbędzie się 20 stycznia 2024 r. (sobota) o godz. 12.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Siewca Wiatru" Mai Lidii Kossakowskiej. Na spotkanie zapraszamy młodzież od 13 roku życia.
 
SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH W FILII W STERŁAWKACH WIELKICH
147. spotkanie DKK w Filii w Sterławkach Wielkich odbędzie się 31 stycznia 2024 r. (środa) godz. 16.00 Klubowicze będą dyskutować o książce "Ludzie z mgły" Izabeli Janiszewskiej. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.
 
...........................

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYNIE WYKUPIŁA DOSTĘP DO WYPOŻYCZALNI E-KSIĄŻEK LEGIMI

Legimi to obecnie ponad 63 tysiące e-booków, a baza tytułów jest stale rozwijana. Co w ofercie? Kryminały, sensacja, thriller, horror, fantastyka, literatura obyczajowa i romans, Informacja o legimiliteratura faktu, reportaże, biografie, książki dla dzieci i młodzieży, poezja i dramat, i wiele innych kategorii takich jak: biznes, prawo, edukacja, nauka i nowe technologie, języki obce, poradniki, styl życia, humanistyka, religia i duchowość.

  • Przyjdź do biblioteki i odbierz bezpłatny kod do platformy Legimi. Podstawą skorzystania z usługi jest posiadanie przez Czytelnika karty bibliotecznej.
  • W ramach usługi Czytelnik może bezpłatnie wypożyczyć dowolną liczbę e-książek na platformie Legimi. Posiadać własną e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które może czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków).
  • Otrzymany kod po aktywacji ma miesięczny okres ważności. Po tym czasie, Czytelnik musi się udać do biblioteki po kolejny kod, jednak nie wcześniej niż miesiąc po zakończeniu ważności poprzedniego.
  • Czytelniku, nie zwlekaj, bo liczba kodów jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

 ...........................

PROJEKT "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

Z ogromną radością informujemy, iż ryńska biblioteka kontynuuje kampanie Mała Książka, Wielki Człowiek skierowaną do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców. Każdy Mały Czytelnik, który zapisze się do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę "Krasnal w krzywej czapce" Wojciecha Widłaka, broszurę dla rodziców, imienną Kartę Małego Czytelnika, zakładkę do książki, przypinkę i kostkę do gry, którą samodzielnie wycina i składa. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakoń317206129 526323842745055 6658049008819577656 nczoną wypożyczeniem książki otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Organizatorem akcji jest Instytut Książki. A głównym jego założeniem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych czytelników i pozyskanie przez biblioteki nowych czytelników. Nowością w tegorocznej edycji projektu są wyprawki w wersji ukraińsko-polskiej. Mamy nadzieję, iż pomogą one dzieciom z Ukrainy zaprzyjaźnić się z polską biblioteką i literaturą. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

 

A K T U A L N O Ś C I

Klubowicze Młodzieżowego Dysusyjnego klubu Książki spotkali się 16 czerwca 2018 r. aby podyskutować na temat kultowej, legendarnej wręcz książki "Amerykańscy Bogowie" Neila  Gaimana. Książka ta od dnia premiery budzi silne kontrowersje i skrajne emocje. Recenzje nazywają ją jedną z najważniejszych książek XXI, a już z całą pewnością najważniejszą książką fantasy pierwszego 10-lecia XXI wieku. Po takich zapowiedziach oczekiwania klubowiczów były niewiarygodnie wysokie. Już pierwsze informacje jakimi dzielili się odwiedzający bibliotekę klubowicze zwiastowały znakomitą dyskusję. Kiedy jednak doszło do dyskusji nie wiedzieliśmy od czego zacząć. Każdy chciał coś powiedzieć, więc najpierw postanowiliśmy jakoś uporządkować fabułę powieści. Jeden z klubowiczów zaczął robić coś w formie planu wydarzeń, ale że książka ta jest niesamowicie myląca i powoduje ogromne rozbieżności w rozumieniu fabuły, każdy wtrącał coś od siebie. Ostatecznie skupiliśmy się na głównym bohaterze – Cieniu. To postać zagadkowa, ciekawa, momentami irytująca, ale odważna, bardzo ludzka, pomimo ogromu nieprawdopodobnych wydarzeń jakie stają na jego drodze. Młodzież sporo miejsca zostawiła na omówienie pojawiających się w powieści Bogów. Nie tylko Odyna i Lokiego, ale także Wielkanocy, Czernoboga, Zorii, Ibrisa i Horusa, a także Sweeneya, czyli ulubionego leprekhauna. Fabuła i wydarzenia przedstawione w książce, wywoływały silne emocje, wymuszając analizę świata rzeczywistego, istoty religii, a także jej znaczenia w życiu człowieka. Gaiman to autor, który młodzież zachwycił (a ich naprawdę trudno chociażby poruszyć). Okazało się także, że każdy z nas zupełnie inaczej zrozumiał zakończenie, które okazało się kompletną incepcją i sprawiło, że wielu z nas nie mogło spać. Zdaniem młodzieży to książka odważna, trudna i mądra. Zmusza do refleksji, bawi i uczy. Uwrażliwia na inność, odsłania nowe oblicze literatury fantasy. Uczestnicy nazwali ją Real Fantasy, bo po przeczytaniu nie byli pewni, czy świat faktycznie nie jest tak stworzony jak przedstawia to w tej niezwykłej książce Gaiman. Klubowicze z wyjątkiem jednej osoby, którą odrzucił jeden obrazowy i naturalistyczny opis, dali książce 100 punktów na 10 możliwych. Warto dodać, że trudno napisać recenzję książce, która ma w sobie tak wiele nieodkrytych kart. Każde nierozważne zdanie może odsłonić jedną poszlakę, która w ostatecznym rachunku i tak jest zaskakująca. Gaiman do ostatniego zdania nie zdradza rozwiązania wszystkich wątków. A rozwiązanie jest tak nieoczywiste i tak niejasne, jak tylko może być. Kiedy obnażyliśmy realne znaczenie zakończenia, zapanowała cisza. Każdy musiał to przetrawić po swojemu.

Programy i projekty

nprcz logotyp podstawowy rgblogo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegologo plIK logo 2017Mała Książka Wielki Człowiekpara buchZaprogramuj przyszłośćLogo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w OlsztynieLogo programu "Równać Szanse"Logo programu Biblioteka+Logo projektu "O finansach w Bibliotece"Logo Fundacji Inicjatyw  Społeczno-EkonomicznychLogo programu "Cała Polska Czyta  Dzieciom"
Logo Programu Rozwoju Bibliotekprogram fundacja orangeLogo Akademii Rozwoju Filantropii w  PolsceLogo programu "Dyskusyjne Kluby Książki"Logo Zintegrowanego Programu Operacyjnego  Rozwoju RegionalnegoLogo programu operacyjnego "Promocja  Czytelnictwa"Logo programu "Ikonka"Logo programu Biblioteczna Informacyjna  Sieć Szkoleniowa