Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać tzw. fake news? Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? To właśnie nad takimi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy spotkania pt. "Wiadomości ze świata", które odbyło się 20 marca 2018 r. w ryńskiej bibliotece w ramach obchodów "Tygodnia z Internetem". Osoby, które wzięły udział w spotkaniu wcieliły się w rolę reporterek lub reporterów z redakcji "Wiadomości ze świata". Jako reporterzy otrzymali do wykonania cztery zdania, dzięki którym zapoznali się z krytycznymi sposobami oceny informacji z Internetu, czyli:
- przekonali się, że to jak odbieramy i rozumiemy docierające do nas informacje o świecie, jest silnie związane z tym, gdzie żyjemy.
- mieli okazję spojrzeć na to samo wydarzenie z innej niż na co dzień perspektywy.
- zwrócili uwagę na fakt, że przekazy medialne, które do nas docierają, nie zawsze opierają się na rzetelnych informacjach.
- zastanawiali się jak krytycznie podchodzić do tego co serwują nam witryny czy portale internetowe z bieżącymi wiadomościami z kraju oraz ze świata.
"Tydzień z Internetem" to coroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Koordynatorem akcji jest organizacja pozarządowa All Digital, a w Polsce koordynuje ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wspierana przez grono licznych partnerów. W Polsce odbywa się już po raz ósmy. A ryńska biblioteka bierze w niej udział po raz szósty. Scenariusz tegorocznego spotkania został przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polską Akcję Humanitarną, a jego motywem przewodnim było krytyczne myślenie, które powinno towarzyszyć każdemu użytkownikowi Internetu, aby sam trafnie potrafił ocenić wartość udostępnianych w nim informacji.