Biblioteka Publiczna w Rynie przystąpiła do kampanii "Mała książka – wielki człowiek" skierowanego do dzieci w wieku 3-6 lat i ich rodziców.
Każdy Mały Czytelnik, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze czytanki dla…", imienną Kartę Małego Czytelnika oraz przypinkę. Następnie za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.

NARODOWE CZYTANIE
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego czytania Noweli polskich podczas ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w dniu 7 września 2019 r. (sobota)
o godz. 10.00 w Gościńcu Ryński Młyn. Teksty do czytania dostępne w bibliotece.

PŁOMIENIE MIŁOŚCI - WIDOWISKO PLENEROWE

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM - ROBERTEM CZERNIAKIEM

135. spotkanie DKK odbędzie się 27 września 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Trociny", której autorem jest Krzysztof Varga. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

93. spotkanie MDKK odbędzie się 28 września 2019 r. (sobotak) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Dzwon śmierci" Kerstin Ekman. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

W 2012 roku Biblioteka Publiczna w Rynie złożyła wniosek aplikacyjny do Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, który został pozytywnie rozpatrzony. Współpraca ryńskich bibliotekarek (Marii Tuczyńskiej i Krystyny Jowsa) ze wspomnianą Fundacją rozpoczęła się w styczniu 2013 r. Uczestniczyły one wówczas w szkoleniach: "Biblioteka na rynku pracy i elementy doradztwa zawodowego" oraz "Warsztaty kreatywności i projektowania działań biblioteki". Następnie pracownicy biblioteki napisali scenariusz działań dla osób poszukujących pracy bądź chcących tę pracę zmienić i pozyskali od fundacji grant w wysokości dwóch tysięcy złotych na jego realizację. Projekt, w których wzięło udział dziesięć pań zrealizowany został w czerwce i przebiegał następująco:

• warsztaty z doradcą zawodowym  (20 godzin), umożliwiające odkrycie przez uczestników swojego potencjału w zakresie wiedzy i umiejętności. Zajęcia te miały za zadanie poznanie mocnych i słabych stron zawodowych i osobowościowych, a także wskazanie techniki skutecznej autoprezentacji z elementami przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej i kontaktu z pracodawcami,
  • zapoznanie z serwisem www.praca-enter.pl pod kierunkiem bibliotekarzy (12 godzin), dzięki któremu można wzbogacić wiedzę w zakresie rynku pracy, a także zwiększyć świadomość swoich umiejętności, preferencji i możliwości w życiu zawodowym,
  • spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami: kosmetyczką , fryzjerką i farmaceutką  w celu uzyskania praktycznych wskazówek jak założyć i prowadzić własną działalność,
  • wizyta w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie połączona z warsztatem na temat "Autoprezentacja – kształtowanie wizerunku zawodowego", który poprowadziła doradca zawodowy (5 godzin),
  • spotkanie z dyrektorem generalnym Hotelu "Zamek Ryn", w celu odbycia próbnych rozmów kwalifikacyjnych.

Na jego zakończenie uczestniczki otrzymały certyfikat ukończenia szkolenia "O rynku pracy w bibliotece".

praca enter 1praca enter 2praca enter 3praca enter 4

praca enter 5praca enter 6praca enter 7praca enter 8

certefikaty praca enter 1certefikaty praca enter 2certefikaty praca enter 3certefikaty praca enter 4

Projekt "Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy" prowadzony jest przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.