Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie działającej w strukturach Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie w ramach akcji "Przedszkolak Debiutującym Czytelnikiem" będą odwiedzać przedszkole z walizką pełną książek w każdą środę. Najbliższe wizyty: 6, 13, 20, 27 marca 2019 r. Rodzicu! Nie przegap tej okazji! Załóż dziecku kartę czytelnika i wypożyczaj z nim książki.

Zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach z kodowania offline w czwartki o godz. 15.00. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach: 7, 21, 28 marca 2019 r. W programie m.in: programowanie ozobotów, kodowanie obrazków, szyfrowanie poufnych wiadomości, zabawy z wykorzystaniem maty i plastikowych kubeczków.

BABSKI WIECZÓR
zaproszenie ogólne

87. spotkanie MDKK odbędzie się 23 marca 2019 r. (sobota) o godz. 10.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować o książce "Mroczne umysły" Alexandry Bracken. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

130. spotkanie DKK odbędzie się 29 marca 2019 r. (piątek) o godz. 17.00 w czytelni. Klubowicze będą dyskutować na temat książki "Gargulec", której autorem jest Andrew Davidson. Na spotkanie zapraszamy także osoby niezrzeszone w Klubie.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Rynie: Maria Tuczyńska oraz Alicja Dołgan w okresie od czerwca do września 2018 r. brały udział w szkoleniach w ramach projektu "Zaprogramuj przyszłość". Jest to projekt realizowany przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Podczas 32 godzin szkoleń bibliotekarki dowiedziały się co to jest programowanie oraz jak w sposób atrakcyjny dla dzieci uczyć je kodowania na zajęciach w bibliotece poczynając od "kodowania offline", czyli z wykorzystaniem maty edukacyjnej czy kubeczków, przez programowanie wizualne z aplikacjami Scratch Junior, Scratch, Kodable, Bit by Bit i Lighbot, a na możliwościach robota Photon kończąc.

Po zakończonym cyklu szkoleń ryńska biblioteka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych wraz z pomocami:

• karty oraz planszę do gry "Golden Scratch",
  • karty do gry Scratch,
  • karty do gry z planszą "CodyRoby",
  • zestaw do origami „Piekło –niebo”,
  • materiały szkoleniowe, czyli "nie Podręcznik",
  • matę do gry z kaflami „Dotta”.

Zdobyta wiedza oraz pozyskane materiały służą bibliotekarkom do prowadzenia warsztatów z kodowania dla dzieci. O poszczeólnych zajęciach można przeczytać na stronie głównej biblioteki w aktualnościach.