W 2019 r. ryńska biblioteka przystąpiła do pilotażowej edycji projektu "Para buch! Książka w ruch!", którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Celem projektu jest:

• Promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat)
  • Kształtowanie umiejętności językowych młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat)
  • Rozwój zainteresowań młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) nauką i światem, który je otacza
  • Zebranie doświadczeń i pomysłów na działania bibliotek popularyzujące naukę wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat), połączone z głośnym czytaniem.

Projekt "Para-buch! Książka w ruch!" to nowatorskie przedsięwzięcie łączące w sobie promocję książki popularnonaukowej, rozbudzanie wśród dzieci ciekawości świata, rozwój umiejętności językowych i kształtowanie nawyku czytania. W ramach projektu odbywać się będą w bibliotece spotkania prowadzone przez bibliotekarzy i wolontariuszy obejmujące głośne czytanie książek i promowanie wiedzy w zakresie dziedzin STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki). Informacje na temat poszczególnych spotkań można znaleźć w zakładce aktualności. Do pilotażowej edycji projektu przystąpiło 100 bibliotek publicznych, po 20 z każdego z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki realizacji tego zadania zbiory ryńskiej biblioteki zwiększyły się o 21 książek popularnonaukowych dla dzieci na kwotę 776,26 zł. Więcej informacji o projekcie znajdziesz tutaj.