24 sierpnia 2021 r. mieliśmy przyjemność zaprosić naszych czytelników na spotkanie z cyklu "Teatr przy stoliku". Tym razem Ewa Pałuska-Szozda i Wiesława Szymańska - aktorki z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - zaprezentowały sztukę pt. "Wznowienie" Macieja Wojtyszki, zaś słowo wstępne tradycyjnie przedstawiła opiekun cyklu Elżbieta Lenkiewicz. "Wznowienie" jest to o komediodramat, w którym autor sportretował środowisko artystyczne. Bohaterkami są dwie aktorki: Joanna, aktorka teatru lalek i Krystyna, artystka dramatyczna. Pierwsza kocha swój zawód i pracuje dla dzieci w poczuciu misji. Druga jest sfrustrowana. Praca nie przyniosła jej sławy, sukcesu ani pieniędzy. Spotkanie obu pań ma charakter wyłącznie zawodowy. Krystyna ma zastąpić poważnie chorą koleżankę Joanny i wystąpić na festiwalu przedstawień lalkowych w bajce ich wspólnego, nieżyjącego kolegi pt. "O Krówce Białogłówce i Zmęczonym Czarodzieju Pantareju". Odbywa się pierwsza próba – dla Krystyny swoiste wyzwanie, czyli praca z lalką, a w podtekście dyshonor – wszak jest artystką dramatyczną. Obie aktorki zmagając się z rolami, prowadzą osobiste rozmowy, kłócąc się i pijąc przy tym alkohol, odkrywają tajemnice, które wydobędą na powierzchnię ich osobiste, skrzętnie przed otoczeniem ukrywane dramaty. Spektakl wzbudził wśród słuchaczy wiele emocji, a publiczność nagrodziła aktorów wielkim brawami.

Ryńska biblioteka realizuje projekt dla dorosłych pod hasłem "Bliżej słowa, bliżej kultury", który zakłada zorganizowanie 4 spotkań autorskich z pisarzami, 4 spektakli czytanych, koncertu poezji śpiewanej oraz warsztatów z obsługi komputera i Internetu, w tym korzystania z baz z elektronicznymi zbiorami i z wydarzeń kulturalnych umieszczonych w sieci. Wydarzenie to jest pierwszym z dziesięciu projektowych przedsięwzięć. Na kolejne zapraszamy już wkrótce.

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

Teatr przy Stoliku Wznowienie Macieja WojtyszkiTeatr przy Stoliku Wznowienie Macieja WojtyszkiTeatr przy Stoliku Wznowienie Macieja WojtyszkiTeatr przy Stoliku Wznowienie Macieja Wojtyszki